fbpx

Rodzaje sorbentów – czym kierować się przy zakupie?

Bezpieczeństwo i higiena pracy w wielu gałęziach przemysłu przewiduje zastosowanie materiałów o dużej powierzchni chłonnej. Produkty takie noszą nazwę sorbent lub absorbent.

Na rynku znajdziemy całą gamę sorbentów – rodzaj wykonania oraz materiału chłonnego można z powodzeniem dostosować do specyfiki danej produkcji oraz do charakterystyki ewentualnego wycieku czy emisji. Przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik – dzięki niemu znajdziemy odpowiedź na pytanie – co to jest sorbent i jak go stosować?

 

Rodzaje sorbentów

Sorbenty to produkty przemysłowe o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Jak nie pogubić się w tak szerokiej i różnorodnej ofercie sklepów branżowych? Otóż rodzaje sorbentów łatwo podzielić ze względu na kolor rozmiar oraz kształt. Każda z tych cech niejako klasyfikuje nam sorbent do konkretnego zastosowania. Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się, gdzie kupić sorbent. My polecamy tych dostawców, którzy oferują sorbenty z atestem PZH.

Zobacz więcej: Sorbenty Ekotu - rodzaje i zastosowanie

Kształty sorbentów

Sorbenty występują w różnych formach – ich kształt zwykle dopasowany jest do konkretnej sytuacji z wyciekiem zanieczyszczeń. Pospolitą formą są sorbenty arkusze, które zwyczajnie rozkłada się pod źródłem emisji. Popularny jest także sorbent granulat, który ma dużą powierzchnię chłonną, często wykorzystuje go np. straż pożarna po wypadkach samochodowych. Inne rodzaje sorbentów to np. rękaw, poduszka, rolka czy wąż, które łatwo dostosować do konkretnych warunków panujących wewnątrz lub na zewnątrz. Specyficznym rodzajem sorbentu jest bariera, która umożliwia zatrzymanie się rozprzestrzeniania wycieku na wodzie.

sorbenty

Fot. Zestawy absorbentów (www.ekotu.pl/Sorbenty-absorbenty)

Kolory sorbentów

O ile kształt sorbentu jest kwestią dość intuicyjną przy wyborze konkretnego rozwiązania, to kolor sorbentu jest już dużo mniej oczywistym wskaźnikiem. Konkretny kolor oznacza rodzaj sorbentu i jego zdolność do absorpcji konkretnych rodzajów chemikaliów. Sorbenty szare pochłania wodę, substancje oleiste i ropopochodne, a także nieagresywną chemię. Bardziej wszechstronne zastosowanie mają sorbenty żółte, które potrafią wchłonąć również substancje agresywne. Sorbenty niebieskie oraz sorbenty białe mają zdolność wchłaniania olejów i substancji ropopochodnych, ale zupełnie nie absorbują wody.

O jakie sorbenty pytać w sklepie?

Jeśli nie jesteśmy pewni co do grupy produktów, w których powinniśmy poszukiwać dedykowanego dla nas rodzaju sorbentu, warto posłużyć się jeszcze innym rozróżnieniem. Producenci i dystrybutorzy czasem używają też innego podziału, klasyfikując sorbenty jako te dla chemikaliów, inne dla substancji oleistych oraz na ostatnią grupę – sorbenty uniwersalne.