fbpx

Co to jest RRSO, czyli jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

Skrót RRSO większości konsumentów słusznie kojarzy się z kredytem i wszelkiego rodzaju pożyczkami czy zakupami na popularne raty 0%. Schody zaczynają się, kiedy pada pytanie o to. czym faktycznie jest zagadkowe RRSO.

Co oznacza skrót RRSO?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania produktu finansowego takiego, jak kredyt czy pożyczka. Jest to wskaźnik uwzględniający wszystkie koszty danego kredytu lub pożyczki ponoszone przez klienta w związku z zawarciem umowy. Obecnie banki mają obowiązek podawania całkowitego kosztu kredytu, co pozwana nam na porównanie różnych ofert na rynku produktów finansowych. Dzięki temu unikniemy przykrego zaskoczenia dodatkowymi kosztami związanymi z kredytem. Wskaźnik RRSO jest podawany procentowo. Jest to, obok całkowitego kosztu kredytu, podstawowy parametr, dzięki któremu wybierzesz najtańszy kredyt gotówkowy.

Co składa się na RRSO?

RRSO jest zależne od całkowitego kosztu kredytu. Na ten koszt składa się wiele czynników. Nie w każdym przypadku występują one sumarycznie, jednak warto znać je wszystkie:

  • odsetki - najczęściej podawane jako koszt roczny (RSO), ale mogą też być podane kwotowo;

  • prowizja stanowiąca opłatę od zawarcia umowy kredytowej/pożyczkowej;

  • ubezpieczenie związane z kredytem/pożyczką, np. na życie, od utraty pracy

  • inne dodatkowe opłaty, np. za weryfikację wiarygodności kredytowej w innych instytucjach niż udzielająca pożyczki lub kredytu lub opłaty związane z zakupem usług towarzyszących np. założenie odpłatnego rachunku bankowego.

Warto wskazać na różnicę pomiędzy RRSO a RSO. RSO to Roczna Stopa Oprocentowania. Ten wskaźnik odnosi się wyłącznie do oprocentowania kredytu, a więc jedynie kosztów odsetek. Nie uwzględnia prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Najtańszy kredyt gotówkowy

Wzór na obliczenie RRSO jest skomplikowany, dlatego większość konsumentów nie decyduje się na samodzielne obliczanie RRSO kredytu gotówkowego, którym są zainteresowani. Podawane RRSO w materiałach reklamowych i prospektach informacyjnych przez instytucje sprzedające produkty tego typu muszą być podawane dla przykładów reprezentatywnych. Oznacza to, że są one obowiązane podać RRSO dla pożyczek lub kredytów, które są najczęściej udzielane konsumentom i odzwierciedlają co najmniej dwie trzecie zawieranych umów. Obecnie bez trudu można znaleźć także kalkulator RRSO na stronie banku.

Poznanie RRSO, to podstawa wyboru najlepszego kredytu. Poza tym warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie różnych ofert i swojej zdolności kredytowej. Więcej szczegółów poznasz tutaj - Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

Należy pamiętać, że RRSO mówi o kosztach kredytu w skali rocznej. Obliczony koszt należy więc pomnożyć przez okres kredytowania. Nie jest to też koszt stały - w sytuacji, gdy zmieni się stopa oprocentowania naszego kredytu także wzrośnie jego całkowity koszt w skali rocznej.