fbpx

Drabina drewniana to nie zabytek, jeśli wybierzesz mądrze

Od jakiegoś czasu zainteresowanie drabinami drewnianymi spada – są cięższe i mniej poręczne niż rabiny i rusztowania aluminiowe, więc niektórzy niesłusznie uznają je za anachroniczne, niepotrzebne, niepraktyczne i po prostu bezwzględnie gorsze od aluminiowych.

Ale to nieprawda. Wystarczy wiedzieć, jak wybrać naprawdę dobrą drabinę, żeby zrozumieć, że era drewnianych wcale się nie skończyła.

 

Jakie zalety ma drewno?

Zgoda – drewniane drabiny są generalnie cięższe od aluminiowych, ale to nie zawsze jest wada. Cięższa konstrukcja oznacza większą stabilność dzięki niżej położonemu środkowi ciężkości. Przede wszystkim jednak drewno lepiej tłumi drgania, więc praca z drewnianej drabiny jest wygodniejsza. Jest też naturalnie nierównym materiałem – na drewnianych stopniach drabiny trudno jest się pośliznąć, więc praca staje się automatycznie bezpieczniejsza. I jest jeszcze jedna ważna zaleta, którą doceniają wszyscy, którzy od czasu do czasu pracują z prądem: drewno jest izolatorem, więc drewniane drabiny są standardowym wyposażeniem elektryków.

Nie przesadzaj z oszczędnościami

Jak słusznie zauważają doradcy jednego z najbardziej znanych polskich dystrybutorów systemów pracy na wysokości w swoim artykule https://www.dramix.pl/baza-wiedzy/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-drabiny-drewniane, największym problemem drabin drewnianych są nadal ceny. Prawda jest taka, że dobre drewno kosztuje często więcej niż aluminium, a sam proces produkcji jest w przypadku drabin drewnianych dość skomplikowany. Niektórzy natomiast upierają się, by kupować najtańsze drabiny. I pewnie nie będzie to problemem, jeśli używa się ich sporadycznie, ale nawet wtedy dobrze byłoby jednak sięgnąć do kieszeni na tyle głęboko, by starczyło an drabinę solidnie zbudowaną, dobrze wykończoną, a poważnymi zawiasami, mocnym łańcuchem zabezpieczającym i dobrze zabezpieczonymi stopniami. Bez tego drabina nie będzie ani trwała, ani wygodna, ani bezpieczna, czyli straci wszystkie swoje atuty.

Nie ma modelu idealnego

Na samym początku poszukiwań warto zdać sobie sprawę z tego, że nie istnieje jakiś jeden model drabiny drewnianej, który będzie najlepszy. Nie – poszczególne produkty ocenia się przez pryzmat własnych oczekiwań. To ważne, ponieważ drabiny różnią się między sobą nie tylko wysokością (co jest dość oczywiste), ale też rodzajem zabezpieczeń na stalowych okuciach czy kształtem stopni, które mogą być mniej lub bardziej wygodne. Poszczególne drabiny będą też miały odrobinę inną wysokość szczebli czy inną szerokość – w zależności od własnych oczekiwań, ocena każdego modelu będzie nieco inna. O ile więc warto zapoznać się z opiniami innych, to nie należy na nich bezgranicznie polegać.