fbpx

Agencje pośrednictwa pracy –wady dla pracownika

Agencje pośrednictwa pracy oprócz wielu plusów, takich, jak to, że szybko znajdują pracę i kandydatów do niej, mają oczywiście również kilka minusów.

Jak wiadomo, nie ma róży bez kolców, więc i tacy pośrednicy nie będą idealni i zawsze znajdzie się coś, co nam się nie spodoba. Wystarczy wiedzieć choć odrobinę, żeby nie czuć się później pokrzywdzonym.

Możliwość oszustwa

Głównym i najbardziej powszechnym zarzutem jest to, że agencje pośrednictwa pracy często są oskarżane o oszustwa. Dlatego myśląc o takiej formie szukania zatrudnienia, najpierw trzeba sprawdzić wiarygodność takiej instytucji. Najlepiej zweryfikować to na rządowej stronie internetowej w Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jeśli wybranego pośrednika nie ma na sporządzonej liście, od razu można zacząć szukać od nowa. Z miejsca powinno być to podejrzane. Co więcej, można sprawdzić, czy agencja, która posiada wiele atrakcyjnych i przekonujących ofert pracy, znajduje się w rejestrze przedsiębiorców. Tam można dowiedzieć się, od kiedy działa. Ale to oczywiście nie wszystko. Można też na własną rękę sprawdzić opinie internautów na taki temat. Choć trzeba się liczyć z tym, że nie są one aż tak wiarygodnie, jak wcześniejsze źródła. Często wypowiadają się osoby z konkurencji, pracownicy – byli oraz obecni. Mimo to pojawi się jakikolwiek zarys na postrzeganie danej agencji. Podejrzenia powinien wzbudzić także brak telefonu w ogłoszeniu lub wiadomość o tym, że rozmowa kwalifikacyjna nie odbędzie się w biurze itp.

Zarobki pracownika i agencji

To żadna nowość ani nic dziwnego, że jakoś trzeba zarabiać i utrzymywać biznes. Trzeba jasno powiedzieć, że wszystkie wątpliwości rodzą się, gdy ktoś dobrze nie zna sposobu działania agencji albo ta oszukuje. Ale jeśli wszystko jest w porządku, to pracodawca dopłaca do pensji pracownika. Z kolei zatrudniony np. w danym państwie ma zagwarantowaną minimalną stawkę, która będzie adekwatna do stanowiska i obowiązków z nim związanych. Co więcej, warto wiedzieć, że nie można być dyskryminowanym względem innych zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie, do którego oddelegowała agencja. Skoro już pracownik podpisze umowę i trafi do innej firmy, agencja ma też już stawkę, którą dostanie za wykonywane obowiązki przez tę osobę. Może to być nawet 20% wynagrodzenia zatrudnionego.

Warto też pamiętać, iż wynagrodzenia w przedsiębiorstwach, które współpracują z agencjami, wynagrodzenia są niższe. Z czegoś muszą w końcu zapłacić pośrednikom. Ale nie są to zwykle duże różnice.