3 powody, dla których firmy tracą pracowników

Każdy właściciel firmy chciałby jak najdłużej zatrzymać swoich najlepszych pracowników. Niestety, bardzo łatwo można ich stracić na zawsze – szczególnie jeśli na horyzoncie regularnie pojawiają się konkurencyjne, znacznie atrakcyjniejsze oferty.

Niskie wynagrodzenie

Dla wielu osób kluczowym argumentem przemawiającym za zmianą pracy jest niesatysfakcjonujące wynagrodzenie. Na portalach takich jak pracuj.pl można znaleźć naprawdę wiele ofert, które obejmują zarówno najpopularniejsze, jak i mniej popularne branże. Zdobycie pracy przez Internet jest bardzo proste, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej osób porzuca dotychczasowe opory i decyduje się na ten krok. Jeśli pracodawca oferuje minimalne wynagrodzenie, musi liczyć się z tym, że może szybko stracić cały zespół, który odejdzie do firmy gwarantującej znacznie wyższe zarobki.

Brak perspektywy rozwoju

Pracodawcy często zapominają, że dla każdego pracownika istotny jest ciągły rozwój. Dla wielu osób najważniejsze będzie, aby dane stanowisko zapewniało możliwość szybkiego osiągnięcia awansu. Dobry pracodawca powinien także proponować swoim pracownikom różne możliwości doskonalenia swoich umiejętności. Sfinansowane kursy językowe czy specjalistyczne szkolenia szybko zaowocują wzrostem efektywności całego zespołu. Jeśli aktualne stanowisko nie pozwala rozwijać się w danym zawodzie, pracownik poszuka nowych możliwości.

Nieprzyjemna atmosfera w firmie

Na koniec warto podkreślić, że szef często jest ostatnią osobą, która zauważa nieprzyjemną atmosferę w firmie – tymczasem ciągłe konflikty między współpracownikami czy poczucie rywalizacji są jednym z ważniejszych powodów, dla których poszukuje się nowej pracy. Niekiedy główną przyczyną są problemy z integracją całego zespołu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem okaże się wyjazd integracyjny lub inna forma rozrywki, która zaangażuje wszystkich pracowników. Inwestycja w tego typu atrakcje może być strzałem w dziesiątkę, aby zatrzymać w swojej firmie najlepszych specjalistów.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież