fbpx

Ile kosztuje licencja pilota śmigłowca?

Każdego roku coraz większa liczba osób zaczyna zastanawiać się nad zdobyciem licencji pilota śmigłowca. Jest to związane z postępującą popularyzacją lotnictwa, a także stopniowym bogaceniem się społeczeństwa, co pociąga za sobą rozwój tych sektorów, które jeszcze do niedawna uważane były za ekskluzywne oraz dostępne jedynie dla ograniczonego grona odbiorców.

Tak też jest z całym sektorem lotnictwa rekreacyjnego i turystycznego. Wiele osób decyduje się na uzyskanie licencji pilota w celach czysto rozrywkowych, czerpiąc dużą radość i satysfakcję z odbywania lotów statkami powietrznymi. Dla innych z kolei – podstawowe licencje pilota śmigłowca stanowią jedynie początek kariery pilota i wstęp do dalszych kursów i szkoleń, które mają na celu uzyskanie uprawnień do wykonywania komercyjnych, załogowych lotów na regularnych liniach przewoźników lotniczych. Każda osoba, która decyduje się na uzyskanie licencji pilota, powinna mieć świadomość, z jakimi kosztami może się to wiązać. I choć poszczególne ośrodki szkolące pilotów mogą różnić się między sobą szczegółową ofertą, podstawowe opłaty pozostają względem siebie zbliżone.

Jak zdobyć licencję pilota śmigłowca?

Starania o uzyskanie licencji pilota śmigłowca każda osoba zainteresowana powinna rozpocząć od zbadania, czy spełnia wymogi stawiane przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Dotyczą one minimalnego wieku i wykształcenia, a także klasy zdrowia, potwierdzonego orzeczeniem lotniczo-lekarskim. Kolejnym krokiem pozostaje odnalezienie odpowiadającego kandydatowi na pilota ośrodka lotniczego, w którym odbywać będzie szkolenie przygotowujące do uzyskania licencji pilota. Szkolenie organizowane przez każdy z ośrodków składa się z dwóch części: teoretycznej, podczas której odbywa się wykłady z instruktorami oraz wykonuje zadania na platformie e-learningowej, a także praktycznej – związanej bezpośrednio z uczestniczeniem w lotach śmigłowcem. Co przy tym oczywiste – w zależności od wybranego środka różny może być poziom poszczególnych zajęć. Poszczególni instruktorzy mogą też mieć różne podejście do szkolenia oraz aspektów, na które będą zwracać szczególną uwagę podczas przekazywania wiedzy i umiejętności młodym adeptom lotnictwa.

Licencje pilota śmigłowca – ile tak naprawdę kosztują?

Podstawowym i największym kosztem, z jakim liczyć się muszą osoby zamierzające uzyskać licencję pilota, jest opłata za samo szkolenie lotnicze. Jej dokładna wysokość zależy w dużej mierze od wybranego ośrodka szkoleniowego oraz od tego, jaką liczbę godzin zdecydujemy się wylatać przed przystąpieniem do egzaminów. Wiele osób decyduje się bowiem na wykupienie dodatkowych lotów, ponad te dostępne w toku standardowego szkolenia, co może znacząco wpłynąć na ostateczną cenę odbywanego szkolenia. Pozostałe koszty, które zazwyczaj ponoszą kandydaci na pilotów, wiążą się z zakupem odpowiedniej odzieży oraz osprzętu potrzebnego lub ułatwiającego prowadzenie statków powietrznych. Wydatków można jednak zaoszczędzić wybierając ośrodki prowadzące kursy na licencje pilota śmigłowca, które udostępniają kursantom niezbędny ekwipunek.

więcej na: https://helipoland.com/szkolenia-pilotow/licencja-pilota-smiglowcowego-zawodowego-cplh/