Namibia- niezwykłe krajobrazy, fauna i flora.

Namibia- to średniej wielkości kraj leżący w południowo- zachodniej Afryce, u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Mało komu kojarzy się on z popularną, zatłoczoną, wakacyjną destynacją i sezonem urlopowym, jednak zdecydowanie warto wybrać się w tym kierunku i poznać wszystkie atrakcje turystyczne, które oferuje nam Namibia. Jeżeli jesteś ciekawy, jakie miejsca warto odwiedzić w Namibii, zostań z nami i zapoznaj się z naszym artykułem.

Windhoek- atrament i meteoryty

Windhoek to stolica Namibii oraz największe miasto regionu Khomas. Słynie z Tintenpalast, czyli Atramentowego Pałacu. Pałac ten swoją intrygującą nazwę zawdzięcza temu, iż początkowo, w czasach kolonialnych, znajdowała się tu siedziba niemieckiej administracji, której urzędnicy posługiwali się granatowym tuszem. Od momentu uzyskania przez Namibię niepodległości w 1990 roku, znajduje się w nim siedziba parlamentu. Spacerując dalej na zachód natrafimy na luterański kościół Christuskirche, wybudowany w stylu neoromańskim, który nie tylko stanowi wizytówkę miasta, ale jest również przykładem typowej architektury kolonialnej. Dwie przecznice dalej znajduje się Fontanna Meteorytu Gibeon, nawiązująca do słynnego, wielkiego deszczu meteorytów, który przeszedł nad leżącą nieopodal miejscowością Gibeon przed prawie 200 laty. Co ciekawe, w nowoczesnej formie fontanny możemy doliczyć się aż 31 pozostałości ciał niebieskich, które spadły na ziemię tego dnia.

Parki Narodowe Namibii- niezwykłe krajobrazy, fauna i flora

Atrakcje turystyczne Namibii to również niezwykłe bogactwo przyrody, które to jest częstym powodem odwiedzin przez turystów. To właśnie tu, w parku narodowym Namib- Naukluft możemy podziwiać najwyższe na świecie wydmy, których wysokość sięga prawie 300 m n.p.m., czyli więcej niż mierzy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Miłośnicy przyrody mają szansę odnaleźć tu ponad 50 rodzajów endemicznych roślin, a spragnieni silniejszych emocji śmiałkowie mogą udać się na ekscytujący spacer na po jednej z wydm. Dolina Dead Vle zapewni zapierający w piersiach widok ogromnego obszaru niczym z baśni. Teren, przez który dawniej przepływała rzeka, uległ wysuszeniu wraz ze zmieniającym się klimatem, a wysokie wydmy uniemożliwiły dopływ wody z innych źródeł. Rosnące tam 900-letnie akacjowe drzewa umarły, jak większość życia na tym obszarze, ale gorące i suche pustynne powietrze uniemożliwiło rozkład drewna, sprawiając, że dziś możemy podziwiać ten niezwykły, księżycowy krajobraz. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Kanion Sesriem, który jest jednym z niewielu miejsc, gdzie woda z rzeki Tsauchab zatrzymuje się przez cały rok. Miejscowi mówią, że jego nazwa pochodzi od legendy, mówiącej, iż odkrywcy tego kanionu potrzebowali aż 6 skórzanych pasów połączonych ze sobą, żeby opuścić wiadro w dół i w ten sposób zaczerpnąć wody i ugasić pragnienie.

Z kolei w okolicach parku narodowego Etoszy możemy natknąć się na endemiczną roślinę o niezwykłych właściwościach- welwiczję cudowną. Roślina ta przez całe życie wypuszcza tylko dwa liście ogromnych rozmiarów liście, za to jej korzeń potrafi sięgać  aż 30 metrów w głąb ziemi. Dodatkowo welwiczja potrafi znosić temperaturę 80 stopni Celsjusza,  jej nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez dwa tysiąclecia i niestraszny jest im nagły mróz lub ogień. W samum sercu parku Etoszy można stanąć oko w oko z dziką fauną- mieszkają tu słonie, nosorożce, zebry oraz inne egzotyczne gatunki zwierząt.

Swakopmund-

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Swakopmund. Zanim jednak tam dojedziemy, warto zatrzymać się, chociaż na kilka chwil w leżącym nad Zaroką Wielorybią trzecim co do wielkości największym mieście Namibii- Walvis Bay. Znajduje się tutaj główny port morski, a poza dobrze rozwiniętym transportem wodnym miasto słynie z przemysłowej produkcji soli metodą odsalania. Na naszej trasie znajduje się również Ptasia Laguna, na której możemy podziwiać niezwykłość namibijskiej fauny. Występują tu stada różowych flamingów oraz czarnych kormoranów, których życie i zwyczaje można obserwować bez końca. Kiedy już trafimy Swakopmund możemy spodziewać się typowej niemieckiej zabudowy kolonialnej. Do dzisiaj prężnie funkcjonują tu niemieckojęzyczne szkoły oraz instytucje kulturalne. Będąc tu, warto spróbować niemieckich dań i drobnych przekąsek- bułeczek, kiełbasek, pieczonego mięsa, kabanosów. Warto również odwiedzić tu pałac niemieckiego gubernatora, Alte Kaserne- czyli po prostu stare koszary oraz Alte Gefangen- dawne więzienie, które do dziś spełnia swoją funkcję. Dysponując większą ilością czasu, można zdecydować się na lot awionetką i zobaczyć, jak wygląda z lotu ptaka Namib, czyli największa pustynia na świecie oraz stanowiące jej część Wybrzeże Szkieletowe, rozciągające się na ponad 500 km. Linia brzegowa w tym obszarze była dawniej postrachem wielu żeglarzy, ze względu na nieprzewidywalne i niebezpieczne prądy morskie, które przyczyniły się do wielu katastrof. Do dziś zostały uwięzione tam porozbijane wraki statków. Swakopmund stanowi także świetną bazę wypadową do Kaokoland- ostoi koczowniczo- pasterskiego plemienia Himba, znanego z malowania włosów i ciała przez kobiety brązowo- czerwoną ochrą połączoną z masłem, popiołem i wysuszonymi ziołami. Mieszanka ta ma na celu upiększać, oraz chronić przed insektami oraz promieniowaniem słonecznym.

Jeżeli po przeczytaniu naszego artykułu obudziła się w Tobie żyłka podróżnicza i w myślach zacząłeś już planować urlop i snuć plany o kolejnych wakacjach, koniecznie sprawdź dostępne wycieczki na stronie https://logostour.pl/kraje/namibia.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju wrażeń poszukujesz- Namibia ma wiele do zaoferowania. Miłośnicy dzikiej fauny i flory, entuzjaści zwiedzania zabytków, a także osoby spragnione bardziej ekstremalnych wrażeń- każdy zajdzie tutaj coś dla siebie i poza kompletem zdjęć przywiezie ze sobą niezapomniane wspomnienia.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież