Skip to main content


Jak zrobić toaletę na działce?

| MP | Ogród

Dostęp do WC wydaje nam się obecnie czymś oczywistym, jednak nie zawsze tak jest. Przykładowo na działkach rekreacyjnych nie zawsze ma się ten luksus. Na szczęście łatwo można to zmienić. Dziś podpowiemy Wam, jak samemu zrobić toaletę na działce oraz jaką pompę toaletową wybrać, by cieszyć się sprawną instalacją przez długi czas.

Jaką toaletę zrobić na działce?

Wykonanie toalety na działce wcale nie jest takie trudne, jak często się wydaje. Praca ta nie jest czasochłonna, a przy tym nie trzeba też obawiać się wysokich kosztów. Najłatwiej oczywiście zainwestować w toaletę przenośną, jednak nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż wiąże się z dużą niepewnością i wymaga częstego wywozu nieczystości. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się toaleta podłączona do szamba i wyposażona w solidną pompę toaletową. Urządzenie to służy do przetłaczania ścieków i jest wyposażone jest w rozdrabniacz, który pomaga poradzić sobie z zanieczyszczeniami. Maszyna wykorzystuje zasilanie prądem elektrycznym, a więc jest maksymalnie wydajna. Szeroką ofertę pomp toaletowych znajdziecie w ofercie sklepu internetowego dostudni.pl.

Toaleta na działce – wymagania prawne

Niewątpliwie, aby móc pobudować toaletę na działce, należy przestrzegać prawa, gdyż w przeciwnym przypadku może się to wiązać z nałożeniem kary finansowej. Pamiętajcie więc, że dobra toaleta na działce to taka, która wyposażona jest w nieprzepuszczalne ściany, a także dno. Do tego musi posiadać szczelne przykrycie. Ponadto należy przestrzegać odległości, a mianowicie toaleta musi znajdować się w odległości przynajmniej 2 m od drogi, chodnika czy sąsiedniej działki. Nie może stać blisko użytkowanych pomieszczeń. Oznacza to, że należy zachować 5 m odległości i to zarówno od drzwi, jak i okien. Musicie zadbać też o odpowietrzenie, które należy umieścić przynajmniej na wysokości pół metra ponad terenem. Natomiast instalacja elektryczna musi znajdować się w odległości 80 cm od WC. Z kolei gazowa i wodociągowa – w odległości aż 1,5 m. Jeżeli w bliskiej lokalizacji znajduje się studnia, trzeba zachować przynajmniej 15 m odległości.

Większa toaleta na działce – czy to możliwe? 

Jeżeli z działki rekreacyjnej ma regularnie korzystać więcej osób, to mała pojemność toalety może nie wystarczyć. Wówczas można wykonać toaletę o pojemności do 50 m3, przy czym obowiązujące przepisy w tym przypadku są nieco inne. Przede wszystkim należy zachować odległość wynoszącą przynajmniej 7,5 m od granicy innej działki. Jeżeli chodzi o odległość od drogi czy ciągu pieszego, to tutaj odległość wynosi 10 m, natomiast odległość od drzwi i okien musi wynosić minimum 30 m. Sytuacja jest dosyć trudna, gdyż wiele Rodzinnych Ogródków Działkowych posiada swój własny regulamin i liczne zakazy porządkowe. Jeżeli budowa toalety jest zabroniona, to można próbować odwołać się, powołując się na rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące zarówno wymagań prawnych, jak i technicznych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zrobić toaletę na działce, to przeczytajcie informacje na stronie: https://ogrody24.pl/blog/post/jak-zrobic-toalete-na-dzialce.  

Pompa toaletowa – wybierz efektywne urządzenie i ciesz się wygodą

Przy budowie toalety jednym z jej najważniejszych elementów jest pompa. Bardzo dobrze sprawdzi się pompa do ścieków szarych. Do niej należy dobrać agregat, który jest funkcjonalny i zapewnia niski pobór energii. Można też wybrać model przepompowni, który posiada wydajność 270 l/min i moc 600W. Dobrze, jeżeli urządzenie wyposażone jest w rozdrabniacz. Możecie też postawić na pompę o mniejszej wydajności np. 76 l/min bądź 40 l/min, gdzie wysokość podnoszenia wynosi 4 m. Pompa z rozdrabniaczem działa w bardzo prosty sposób – rozdrabnia większe ścieki, co zapobiega niedrożności instalacji. Jak więc widzicie wykonanie toalety na działce jest możliwe i wcale nie jest bardzo trudne. Kluczem do sukcesu jest dobrze dobrana pompa toaletowa oraz zastosowanie się do wszystkich wymagań prawnych.

        

Tunele foliowe zyskały uznanie wśród rolników na całym świecie. Oferując ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i umożliwiając wydłużenie sezonu upraw, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych szklarni. Jakie są zatem ich najważniejsze zalety i na co warto zwrócić uwagę pod...
Lato to czas, który zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, cieszenia się słońcem i relaksu. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać te ciepłe miesiące, warto zadbać o kilka niezbędnych sprzętów, które mogą znacząco podnieść komfort codziennego życia. Poznaj kilka propozycji gadżetów na letn...
Piękny ogród i dorodne plony wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań roślin. Poza podlewaniem i dobrym doborem stanowiska niezwykle ważne jest też nawożenie, umożliwiające dostarczenie roślinom niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych.
Oświetlenie ogrodu z tarasem to kluczowy element, który wpływa na atmosferę i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie może podkreślić urok ogrodu, zwiększyć bezpieczeństwo i stworzyć przytulne miejsce do relaksu. Jak oświetlić ogród z tarasem?
Każdy właściciel ogrodu poszukuje wyjątkowych roślin, które ozdobią zielony zakątek. Na ogół zależy mu na tym, aby efektownie się prezentowały niezależnie od pory roku. Ponadto oczekuje łatwości w pielęgnacji i szybkiego wzrostu. Wszystko to sprawia, że ogromną popularnością cieszą się trawy ozdo...
Jeśli masz ogród, warto przygotować go do sezonu. Zwłaszcza po zimie wypada zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin, sprawność sprzętów ogrodowych i plan nasadzeń na najbliższe miesiące. Sprawdź, jak sprawnie przygotować ogród do nowego sezonu.
Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.