fbpx

Ogród moje królestwo

Płyty chodnikowe – czy warto wyłożyć nimi ogród?

Beton nieprzypadkowo kojarzy się z nudą i szarością. Jeśli jednak odpowiednio połączymy go z aranżacją np. ogrodu, stworzy przepiękną, minimalistyczną kompozycję idealną do nowocześnie zaprojektowanych ogrodów. Do tego celu nadają się zwłaszcza płyty chodnikowe, które dobrze prezentują się w każdych warunkach.

 

Czym jest płyta chodnikowa? 

Płyty chodnikowe to proste elementy, które najczęściej wykonane są z betonu, choć zdarzają się i takie, które powstają z granitu lub innych rodzajów kamienia. Zwykle mają wymiar kwadratu 40x40 cm lub 50x50 cm, choć można też nabyć płyty o kształcie prostokątnym 60x40 cm. Elementy te są świetną alternatywą dla kostki brukowej. Dawniej płyty — całkiem słusznie — kojarzyły się wyłącznie z nudną szarością. Dziś na rynku pojawia się coraz więcej różnokolorowych rozwiązań, które można z łatwością dopasować do aranżacji domu i ogrodu. 

Jaki rodzaj płyt chodnikowych wybrać? 

To, w jaki sposób wykorzystamy płyty chodnikowe, zależy w głównej mierze od ich rozmiaru. Małe, standardowe płytki (40x40) będą doskonałym uzupełnieniem aranżacji ogrodu. Dzięki nim można wytyczyć np. piesze ciągi komunikacyjne, ścieżki dla rowerów itd. Płytki o większych wymiarach 50x50 cm czy 60x40 cm sprawdzą się przede wszystkim podczas wykładania nawierzchni wielkopowierzchniowych. Poza klasycznym ułożeniem płytek (płytka przy płytce) można ułożyć płytki z zachowaniem kilkucentymetrowych przerw pomiędzy nimi aby obrosły one trawą lub przerwy pomiędzy płytkami wypełnić kontrastującym do płytek kruszywem. 

Dlaczego warto postawić na płytę chodnikową? 

Płyty chodnikowe posiadają szereg cech, dzięki którym stanowią świetną alternatywą np. dla kostki brukowej: 

1. Wytrzymałość - płyty chodnikowe są odporne na ścieranie i skutecznie znoszą miejscowe obciążenia mechaniczne. 

2. Płyty z kamienia i niektórych odmian betonu są dużo odporniejsze na działanie mrozu i wilgoci niż standardowa kostka brukowa. 

3. Łatwość montażu – płytki chodnikowe ze względu na wielkość szybko się układa, dodatkowo są łatwiejsze przy wypoziomowaniu powierzchni 

4. Płyta chodnikowa prezentuje się dużo lepiej niż zwykła, szara kostka brukowa, w związku z czym często wykorzystuje się ją w roli funkcjonalnego elementu dekoracyjnego. 

Reasumując, płyty chodnikowe to funkcjonalny, a zarazem designerski element aranżacji przestrzeni ogrodowej, Cechy te sprawiają, że stawia na nie coraz większa grupa inwestorów zainteresowanych posiadaniem ogrodu idealnego.