fbpx

Ogród moje królestwo

Zmień ogród w plac zabaw dla dzieci - poradnik

Izolacja spowodowana pandemią najmocniej uderzyła w nasze dzieci. Maluchy potrzebują ruchu i kontaktu z rówieśnikami a zamknięte place zabaw nie ułatwiają zadbania o ich odpowiedni rozwój. Rozwiązaniem części problemów może być stworzenie placu zabaw w przydomowym ogrodzie.

Izolacja spowodowana pandemią w szczególny sposób odbija się na dzieciach. Brak możliwości ruchu oraz kontaktu z rówieśnikami stanowi poważny problem w procesie prawidłowego rozwoju. Za sprawą tego, że palce zabaw dla dzieci nadal funkcjonują w ograniczonym zakresie warto spróbować samemu stworzyć dziecku przestrzeń do zabawy na świeżym powietrzu. Wystarczy wykorzystać do tego celu przydomowy ogród! Pozwoli to dziecku na nieskrępowaną zabawę bez względu na panujący reżim sanitarny. Poniżej postaramy się podpowiedzieć jak zamienić ogród w plac zabaw dla najmłodszych.

Zacznij od projektu i ustaleniu podstaw

Przed przystąpieniem do tworzenia placu zabaw warto rozpocząć od samego projektu i odpowiedzi na kluczowe pytania - co lubią nasze pociechy? Ile miejsca w ogrodzie możemy przeznaczyć na plac zabaw i jakim budżetem dysponujemy? Zacznijmy od najważniejszego czyli zbadaniu preferencji zabawowych naszego dziecka. Co przynosi mu najwięcej radości? Zabawy ruchowe? Tworzenie nowych rzeczy? Naśladowanie życia dorosłych? Pozwoli to wstępnie ustalić jakie zabawki będą odpowiednie.

Oprócz tego trzeba jak wspominaliśmy wcześniej, wziąć pod uwagę lokalizację i ilość miejsca w ogrodzie. Plac zabaw powinien naturalnie wkomponować się w architekturę ogrodu i dawać dziecku ochronę przed słońcem i wiatrem. Długa zabawa w promieniach letniego słońca może bowiem prowadzić do oparzeń skórnych, a silny wiatr do przeziębienia się spoconego z wysiłku dziecka. Dodatkowo warto upewnić się, że plac zabaw będzie oddalony od ruchliwej drogi oraz odpowiednio oddzielony ( na przykład ogrodzeniem ) od miejsc potencjalnie niebezpiecznych.

Warto również zastanowić się nad podłożem na placu zabaw w ogrodzie. Dzieci w końcu często upadają i potykają się w trakcie zabawy. Należy zatem zadbać o aspekt bezpieczeństwa. Zaleca się zatem, aby podłoże stanowiła trawa, która amortyzuje ewentualne upadki lub też specjalnie przeznaczone do tego celu maty gumowe.

Dobór zabawek do ogrodowego placu zabaw - na co zwrócić uwagę

Podczas zabawy niezwykle istotny jest aspekt bezpieczeństwa. Zalecamy zatem aby wybierając sprzęt i zabawki do ogrodu upewnić się, że mają one niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i spełniają unijne normy. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, aby były solidne i wytrzymałe. Dobrze jest się również przyjrzeć temu czy nie posiadają one ostrych krawędzi czy też innych elementów, które mogą stanowić potencjalne ryzyko. Jeżeli w ogrodzie znajdą się drewniane zabawki to trzeba również mieć w perspektywie czasu konieczność ich odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi.

Propozycje wyposażenia do placu zabaw w ogrodzie

Klasyczną zabawką jaka powinna znaleźć się w ogrodowym placu zabaw jest piaskownica. Dzieci kochają bawić i tworzyć nowe rzeczy z piasku. Godzinami mogą budować piaskowe zamki czy też lepić babki z piasku. Obecnie na rynku spotkać można piaskownice dla dzieci wykonane z drewna lub też tworzywa. Niektóre modele wyposażone są w specjalną osłonkę, która pozwala zabezpieczyć piasek przed deszczem i zanieczyszczeniami.

Inną zabawką, która z całą pewnością sprawdzi się w ogrodzie jest huśtawka. Dzieci uwielbiają się huśtać i mogą to robić całymi godzinami. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór huśtawek od prostych konstrukcji bo bardziej rozbudowane. Wybierając huśtawkę należy jednak mieć na uwadze aby była dopasowana do wieku dziecka.

Ogrodowy domek to nasza następna propozycja sprzętu jaki powinien znaleźć się w ogrodowym placu zabaw. To w domku ogrodowym pociecha może spotykać się z innymi dziećmi, przechowywać swoje skarby czy też bawić się w dom. Wybór domków ogrodowych jest również niezwykle bogaty i spotkać można zarówno tanie modele dostępna za kilkaset złotych, jak i też rozbudowane domki ogrodowe dla dzieci kosztujące kilka tysięcy złotych

Nasza ostatnia propozycja wyposażenia placu zabaw to zjeżdżalnie ogrodowe dla dzieci. Maluchy uwielbiają ślizgać się na zjeżdżalni. Zaletą tego rodzaju zabawek jest również to, że nie zajmują one zbyt dużo miejsca a w okresie letnim można je połączyć z basenem. Odpowiednio dobrana zjeżdżalnia dla dzieci do ogrodu zapewni mnóstwo znakomitej zabawy. Szeroki wybór tego typu produktów można znaleźć na przykład tutaj.

Mamy nadzieję, że udało nam się was przekonać do tego, że stworzenie placu zabaw w ogrodzie nie jest niczym trudnym. Wystarczy dobrać odpowiedni sprzęt, przygotować miejsce i już można razem z dzieckiem cieszyć się z wspólnych chwil zabawy spędzonych w ogrodzie.