fbpx

Ogród moje królestwo

Zakładanie ogrodu - jak to zrobić, by nie żałować?

Piękny ogród to wizytówka każdego domu - wymaga jednak czasu i pieniędzy. Odpowiednie rozplanowanie zadań pozwoli uzyskać wspaniałe rezultaty, jednak nietrudno o kosztowną pomyłkę. By ci pomóc, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które ułatwią ci założenie ogrodu od podstaw.

Zakładanie ogrodu - rozplanowanie prac

Choć wydawać by się mogło, że ogród nie wymaga specjalnego przygotowania, to wbrew pozorom odpowiednia organizacja pomoże uniknąć wielu niepotrzebnych błędów. W jakiej kolejności powinno się więc wykonywać prace?

  1. Uprzątnięcie terenu z zanieczyszczeń.
  2. Roboty ziemne.
  3. Położenie instalacji elektrycznej (np. do oświetlenia i innych systemów).
  4. Nadanie terenowi odpowiedniego kształtu - wyrównanie, utworzenie planowych wzniesień, skarp i wykonanie stawu (jeśli jest w planie).
  5. Użyźnienie gleby - przekopanie, nawożenie, zadbanie o próchnicę (kompost, obornik lub nawozy zielone). 

Dopiero mając tak przygotowany teren, możemy rozpocząć dobór roślin, krzewów i drzewek. Naturalnym kolejnym krokiem będzie ich nasadzanie. Jakie rośliny wybrać, by ogród wyglądał pięknie, nie wymagając przy tym specjalnych umiejętności?

Zakładanie ogrodu - dobór roślin

Odpowiednio dobrane rośliny mają ogromne znaczenie - przecież to głównie z nich składa się przydomowy ogród. Niestety, w sklepie ogrodniczym nietrudno wpaść w pułapkę i szybko zapełnić wózek nie do końca pasującymi sadzonkami - tu każda prezentuje się wspaniale. Co więc wybrać?

Początkujący, jak również osoby z małą ilością wolnego czasu (a więc większość) powinny rozglądać się raczej za roślinami wymagającymi mniej troski. Powinniśmy wybierać odporne na mróz, zwłaszcza gdy mieszkamy na północy czy wschodzie kraju - oszczędzi nam to sporo pracy związanej z ich okrywaniem zimą. Warto również poznać wymagania każdej z nich - nie każda będzie rosła równie dobrze na ziemi piaszczystej czy wilgotnej, niektóre preferują cień, podczas gdy inne najlepiej rosną w słońcu. Umieszczając rośliny o podobnych wymaganiach obok siebie, ułatwimy właściwą pielęgnację. Jeśli działka jest zupełnie pusta, dobrze jest wybrać sadzonki szybko rosnące, ale nie powinny one zdominować całej powierzchni - dobrze jest je zrównoważyć innymi, rozwijającymi się dłużej roślinami. Kwiaty wyglądają pięknie, ale warto unikać nadmiernej ilości kolorów, w przeciwnym razie efekt będzie daleki od oczekiwanego.

Zakładanie ogrodu - skąd czerpać inspiracje?

Planowanie i systematyczna budowa ogrodu mogą być fascynujące, ale także wyczerpujące. Osobom niedoświadczonym nie trudno popełnić błąd, który może być trudny do skorygowania, np. jeśli zapomnimy o uprzednim uformowaniu terenu czy położeniu instalacji elektrycznej. Dlatego dla wielu osób najlepszą opcją może być skorzystanie z pomocy specjalistów. Firma zajmująca się zakładaniem ogrodów może kompleksowo przeprowadzić nas przez cały proces, korzystając ze swojego doświadczenia. Cały projekt i realizację wykonują osoby znające się na roślinach, architekturze i pracach ziemnych, uwzględniając na każdym etapie wolę i życzenia klienta - tak, by twój nowy ogród był dokładnie taki, jaki sobie wymarzyłeś!