fbpx

Ogród moje królestwo

Wysiew nasion warzyw krok po kroku

Odpowiednie przygotowanie podłoża i wysiew nasion mają kluczowe znaczenie dla wielkości plonów w przyszłości. Odpowiednia uprawa roślin wcale nie jest łatwa. Warto wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić wysiew, by nasiona warzyw dały obfity plon. Informacje te można wykorzystać, planując uprawę w przydomowych ogrodach.

Przygotowanie podłoża

Bez odpowiedniego przygotowania podłoża, nasiona warzyw nie będą w stanie wzrastać. Nasiona można wysiewać bezpośrednio do gruntu lub poprzez wcześniej przygotowaną rozsadę. Ziemię pod uprawę warto zacząć przygotowywać jesienią, kiedy to działka powinna zostać przekopana i najlepiej wówczas rozrzucić na ziemi kompost, nawóz mineralny czy obornik. Przez okres jesienno-zimowy zdąży się on częściowo rozłożyć w podłożu, zapewniając wzrastającym roślinom niezbędne składniki mineralne. Jeśli jesienią ziemia zostanie przekopana, na wiosnę wystarczy ją spulchnić, rozbić grudki i wyrównać podłoże. Jeżeli nie, przekopanie działki trzeba będzie wykonać wiosną, jednak wówczas nawóz nie zdąży zasilić wzrastających roślin.

Wysiew

Wysiew nasion warzyw rozpoczyna się wiosną. Zwykle termin siania to III-IV, w zależności od gatunku rośliny. Niektóre warzywa można siać nawet do końca czerwca, co zapewnia możliwość uzyskania kolejnego zbioru. W marcu bezpośrednio do gruntu siejemy pietruszkę, marchew, koper, sałatę czy rzodkiewkę. W kwietniu dosiewamy buraki, groch, bób. W maju nadchodzi czas na dynie, cukinię, ogórki czy fasolę. W kwietniu kupujemy rozsadę roślin takich jak cebula, pory, kapusty czy selery. Jeżeli posiadamy tunel to wysiewając nasiona tych warzyw odpowiednio wcześniej, można uzyskać własne sadzonki. Wiele osób wykonuje wcześniejszą rozsadę roślin dyniowatych, które są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i dlatego nie powinny trafić do gruntu przed 15 maja. Ogórki, dynie czy cukinie można sadzić wcześniej w tunelu, następnie przesadzać je do gruntu. Warto przyjąć zasadę, iż jedna doniczka zawiera jedną sadzonkę - wówczas roślina powinna przyjąć się bez problemów.

Po wysiewie

Nasiona warzyw (kupisz tutaj: https://sklepdlaogrodu.pl/pl/c/Nasiona-warzyw-i-ziol/2281683) umieszczamy w płytkich rowkach, które należy przysypać warstwą ziemi. Równe grządki można wykonać za pomocą specjalnego znaku, który ułatwia pracę i zapewnia estetyczny wygląd ogródka warzywnego. Najlepiej jest wysiewać rośliny po deszczu, kiedy ziemia jest wilgotna. Unikajmy natomiast gorących dni, podczas których słońce mocno przypieka lub pogody zwiastującej deszcz. Spękana, wysuszona ziemia, jak i wypłukane przez deszcz grządki na pewno nie spowodują pięknego wzrostu roślin. Jeżeli mamy taką możliwość, wieczorami można grządki delikatnie podlewać, jednak mają być one lekko wilgotne, a nie mokre. Czas kiełkowania roślin jest różny - buraki ćwikłowe mogą pojawić się na powierzchni ziemi już po 1,5-2 tygodniach od wysiewu, natomiast pietruszka potrzebuje na to nawet 3-4 tygodnie. Im trudniejsze warunki pogodowe, tym późniejsze będzie kiełkowanie roślin. Najlepsze dla wzrostu warzyw są umiarkowane temperatury powietrza bez dużych wahań dobowych i lekki, spokojny deszcz co kilka dni.