fbpx

Ogród moje królestwo

Typy popularnych bram wjazdowych

Ogrodzona posesja, jest w dzisiejszych czasach niezbędna dla bezpieczeństwa ale także komfortu i poczucia własności danego terenu.

Stawiając ogrodzenia należy zwrócić uwagę, gdzie najlepiej będzie postawić bramę wjazdową, by mogą być odpowiednio rozmieszczona względem budynku oraz reszty posesji, tym bardziej gdy przewidziany jest wjazd do garażu lub pod wiatę.

Popularnymi typami bram wjazdowych są bramy:

      • Skrzydłowe, jedno lub dwuskrzydłowe,
      • Przesuwne

Bramy skrzydłowe mogą być otwierane ręcznie, które mają zastosowanie na posesje rzadko otwierane, choć to nie tylko. Polecane są dla osób, które nie chcą inwestować dużo pieniędzy w pełną automatykę, a dla których nie jest stanowi problem ręczne, codzienne otwieranie bramy. Z kolei dla osób ceniących komfort i czas poleca się bramy skrzydłowe z napędem. Oba typy tego typu bramy otwierają się do środka działki, co jest zgodne z przepisami, budowlanymi. Jeśli chodzi o wygląd oraz estetykę popularne są bramy palisadowe, aluminiowe, w różnorodnych kolorach oraz bramy tradycyjne z pionowymi, wąskimi przęsłami. Oba rodzaje bram wyglądają zjawiskowo i pełnią swoją główną rolę jaką jest dbanie o bezpieczeństwo domowników.

Bramy przesuwne są bardzo popularnym typem bram, ze względu na ich prostotę użytkowania. Zwykle jednoskrzydłowe bramy tego typu poruszają się za pomocą kółek, które z kolei poruszają się po szynie, w którą chowa się skrzydło bramy. Wspomniane kółka wymagają konserwacji, niezbędnego czyszczenia, szczególnie po sezonie zimowym, gdy więcej brudu dostaje się między kółka. Brama przesuwna wymaga dużo miejsca po lewej lub prawej stronie działki, by zamontować ramę pod chowające się skrzydło bramy. Stosunkowo łatwy system otwierania przesuwnego – przy pomocy pilota, skłania właścicieli posesji do zakupu tego typu bramy. Wygoda w użytkowaniu i otwieranie jej z samochodu czy domu są decydujące przy dokonywaniu wyboru co do typu bramy idealnej na działkę. Brama przesuwna idealnie prezentuje się, gdy wykonana jest z aluminiowych, paneli równej szerokości w wybranym przez klienta kolorze dopasowanym do budynku i rodzaju posesji.

fot. lakate.pl