fbpx

Kontrowersje wokół gier wojennych. Czy rzeczywiście są zagrożeniem?

gry wojenne

Rozwój internetu, który całkowicie zmienił jego dostępność, wpływając niemal na powszechność tego nowoczesnego "okna na świat", dokonał pewnej zmiany w świecie gier komputerowych.

Tradycyjne gry dystrybuowane na nośnikach cd lub dvd, straciły swoją hegemonię. Choć dalej są najchętniej wykorzystywaną formą komputerowej rozrywki, to zyskały konkurenta, który oferuje mobilność i łatwość dostępu. Mowa tu o grach dostępnych w przeglądarkach, z których korzystanie jest możliwe bez konieczności instalacji gry na dysku.

Dużą popularnością cieszą się gry wojenne online. Wojna odkąd pamiętam była tłem rozgrywki, po który chętnie sięgali producenci. W czasach mojego dzieciństwa, kiedy jeszcze komputery nie były tak powszechne, a gry dopiero raczkowały, można było już wtedy zagrać w grę, której fabuła rozgrywała się w czasach drugiej wojny światowej w komnatach III Rzeszy - Wolfenstein 3D. Od tamtej pory, wojna na stałe zagościła w komputerowych monitorach będąc scenerią rozgrywających się fabuł. Z czasem hegemonia II wojny światowej przestała obowiązywać, a producenci z chęcią sięgali po późniejsze konflikty, jak wojna w Wietnamie, aż po najbardziej współczesne.

Wśród plejady gier wojennych znajdziemy wiele tytułów, których akcja rozgrywa się podczas różnych konfliktów zbrojnych, dla przykładu Call of Duty Asylum umożliwia walkę z terrorystami we współczesnym świecie, na nieokreślonym bliżej terytorium. Gry wojenne opierają się głównie na strzelaniu do wroga i dlatego budzą dużo kontrowersji i spotykają się z zarzutem szerzenia agresywnych postaw wobec graczy. Myślenie takie wydaje się jednak być błędem. Gry wojenne jednak dokładnie zaznaczają linię podziału między dobrem, a złem i promują postawę walki z tym pierwszym. W żadnym wypadku nie promują przemocy jako atrakcyjnego sposobu rozwiązywania konfliktu. Przemoc jawi się tu jako ostateczna konieczność, która wykorzystywana jest w skrajnych sytuacjach (stan wojny).

Dodatkowo, dynamiczna akcja, jaką gracz rozgrywa w scenerii wojny, strzelaniny i walka z wrogiem, pomagają w wyzbyciu się negatywnych emocji i rozładowaniu napięcia. Gracz wyładowujący gniew i złe emocje na grze komputerowej, odchodzi od komputera o wiele bardziej spokojny i wyciszony. Gry wojenne stanowią dobry sposób na rozładowanie negatywnych emocji, które gromadzą się podczas codziennej egzystencji. Strzelanki zatem, bardziej pomagają w okiełznaniu gniewu i złości, niż je wywołują. Pamiętajmy, że gry komputerowe to nie prawdziwe życie, a jedynie wirtualna rozrywka.

valhallaArtykuł został przygotowany przez portal z grami online Valhalla.pl. Na stronie www.valhalla.pl znajdziesz darmowe gry wojenne na Twój komputer.