fbpx

Psie fryzjerstwo – konieczność czy kaprys?

pies Bezpowrotnie minęły czasy, gdy zabiegi pielęgnacyjne dla naszych czworonogów były uważane za przejaw snobizmu.

Strzyżenie psów – zarówno przez ich właścicieli, jak i specjalistów od psiego fryzjerstwa, jest nie tylko fanaberią. Wielu właścicieli sądzi, że tego typu zabiegi są wymagane jedynie w przypadku psów wystawowych – nic bardziej mylnego! Mają one bardzo korzystny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie naszego pupila, bez względu na to czy jest rasowym czempionem czy mieszańcem. Strzygąc psa zapobiegamy kołtunieniu się jego sierści, ułatwiamy (sobie i jemu) kąpiele a także poprawiamy wentylację skóry (jest to szczególnie ważne w miesiącach letnich).

Zrób to sam

Profesjonalne strzyżenie psów jest czynnością dość delikatną i z tego powodu wymaga sporej wprawy. Najważniejsze jest łagodne podejście by niepotrzebnie nie stresować zwierzęcia. Ostrożnie obchodząc się z narzędziami, takimi jak nożyczki oraz maszynka do strzyżenia psów, upewnimy się, że nie narażamy pupila na skaleczenia i oszpecenia. Jest to bezpośrednio związane z jego komfortem – im jest spokojniejszy, tym łatwiej będzie nam go ostrzyc. Jeśli zwierzę było od małego przyzwyczajane do strzyżenia, nie powinno sprawiać problemów podczas zabiegu.

Zawsze pamiętajmy by:

  • nie strzyc chorych bądź osłabionych zwierząt,
  • korzystać jedynie ze fachowych narzędzi i środków pielęgnacyjnych,
  • dbać o higienę podczas zabiegu.

Jeśli jednak mamy wątpliwości lub nie chcemy by pies źle nas kojarzył, skorzystajmy z usług profesjonalnego salonu.

Manikiur dla czworonoga

Pojawiające się coraz częściej wyspecjalizowane saloony świadczą szeroką gamę usług pielęgnacyjnych skierowanych do właścicieli czworonogów. Strzyżenie, trymowanie, przycinanie pazurków oraz kąpiele wchodzą w zakres oferty podstawowej. Jednak pracownicy takich salonów wykonują również, na konkretne życzenie właściciela, stylizacje wymagane podczas wystaw i konkursów. Jeśli dodamy do tego usuwanie insektów, takich jak pchły i kleszcze, zrozumiemy jak kompleksową obsługę świadczą.

Mimo iż korzystanie z usług psich fryzjerów nie jest już uważane za fanaberię, z pełnej oferty usług wciąż korzysta stosunkowo niewielka grupa osób – właściciele wystawowych psów rasowych. Strzyżenie i przycinanie pazurków to z kolei najczęściej wykonywane zabiegi – przekonują się do nich nawet właściciele kundelków.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest dobre samopoczucie naszego psa – wyglądu wstydzić się nie musi!