Skip to main content


Jakie sznurki do makramy są najlepsze? Poradnik dla początkujących

| Artykuł sponsorowany | Nasze hobby

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z makramą, to w Twojej głowie z pewnością pojawia się mnóstwo pytań. Jaki sznurek jest najlepszy? Który kolor wybrać? Czy zwracać uwagę na materiał, z którego został wykonany? Zobacz, o czym powinna wiedzieć każda osoba, która dopiero odkrywa piękną sztukę makramy.

Sznurki do makramy — charakterystyka

Czy wiesz, że rodzaj sznurka ma ogromny wpływ na efekty pracy? Przed przystąpieniem do wyplatania małego dzieła sztuki należy zastanowić się, jakie sznurki do makramy najlepiej spełnią założenia danego projektu — wybór jest bardzo szeroki, dlatego trzeba zwrócić uwagę na:

  • grubość,
  • strukturę,
  • materiał,
  • kolor,
  • poziom zaawansowania.

Warto sięgać po sznurki z naturalnych materiałów — większość artystów bardzo lubi bawełnę. Osoba początkująca może postawić na sznurek pleciony, który wybacza błędy jak żaden inny — da się go wielokrotnie rozplatać, nie niszcząc przy tym swojego dzieła. Piękny efekt zapewni sznurek skręcany pojedynczo, który jest miły w dotyku i daje się łatwo rozczesywać.

Grubość i kolor sznurka

W sklepach internetowych można natknąć się na sznurki do makramy o różnej grubości. Najcieńsze z nich mają zaledwie jeden milimetr. Największą popularnością cieszą się tak zwane sznurki wędliniarskie mierzące około 2 milimetrów grubości oraz 4-5 milimetrowe sznurki bawełniane. Im grubszy materiał, tym szybciej można uzyskać wzór makramy, ale to dzieła wyplatane drobnymi sznurkami budzą największy podziw. Jeśli zależy nam na stworzeniu zawieszki do kluczy, kolczyków, lub innych drobnych przedmiotów, wybierajmy cienki sznurek. Do makram ściennych, kwietników, czy torebek z reguły wykorzystuje się grubsze materiały.

Ogromny wybór kolorowych sznurków sprawia, że trudno jest się zdecydować na jeden. Warto dodać do swojej kolekcji kilka odcieni, które są modne w tym sezonie — na przykład żółć, butelkową zieleń, czy róż. Największym uznaniem cieszy się naturalny odcień, czyli sznurek w kolorze złamanej bieli.

Jaki sznurek do makramy dla początkujących?

Który sznurek najlepiej sprawdzi się na początku przygody z makramą? Warto postawić na bawełniany materiał o grubości około 5 mm. Dlaczego akurat ten? Pierwsze próby stworzenia ozdoby z reguły nie wychodzą najlepiej — popełniane błędy sprawiają, że makramę trzeba wielokrotnie rozplatać i tworzyć na nowo. Na grubszym sznurku można szybciej zauważyć efekty swojej pracy, a bawełna jest dość odporna na zniszczenia.

Przed wyborem sznurka warto zastanowić się nad tym:

  • ile czasu planujemy przeznaczyć na stworzenie makramy,
  • jakim budżetem dysponujemy,
  • czy makrama powinna składać się z jednego, czy kilku kolorów,
  • jaki efekt chcemy osiągnąć.

Dzięki odpowiedzi na powyższe pytanie o wiele szybciej znajdziemy sznurek dopasowany do naszych potrzeb.

Pstrąg to jedna z najbardziej pożądanych zdobyczy dla wielu wędkarzy. Spryt tej ryby może stanowić prawdziwe wyzwanie, a odpowiedni dobór przynęty jest kluczem do sukcesu.
Fotografia to nie tylko zawód czy hobby, ale przede wszystkim sposób wyrażania siebie, uchwycenia chwil i opowiadania historii za pomocą obrazów. Dzięki temu można uwiecznić wspomnienia, zapamiętać ważne momenty czy stworzyć rożne albumy DIY. Sprawdź, jak rozbudzić w swojej córce pasję do fotogra...
Akwarium zakłada się w konkretnym celu – aby hodować wybrane rodzaje rybek. Jednak chcąc urozmaicić środowisko wodne, poza ozdobami i roślinnością, można umieścić w nim także inne gatunki zwierząt. O jakich mowa? Przeczytaj poniższy artykuł!
Każda osoba wędkująca na polskich wodach śródlądowych, z wyjątkiem młodzieży poniżej 14 lat i cudzoziemców czasowo przebywających w Polsce, ma ustawowy obowiązek posiadania karty wędkarskiej. Jest to dokument wydawanym jednorazowo, dożywotnio, przez starostwo powiatowe właściwe dla ...
Psy to mięsożercy, a więc podstawą ich jadłospisu powinno być bogate w białko i tłuszcze wysokiej jakości mięso oraz podroby. Jednak w zrównoważonej diecie czworonoga nie powinno także zabraknąć produktów roślinnych. Owoce i warzywa są źródłem cennych witamin, minerałó...
Psy to bez cienia wątpliwości ogromnie ruchliwe zwierzęta. Z tego też powodu musimy zabierać je na spacery, które wyczerpią ich energię na tyle, by nie rozrabiały. Niekiedy jednak spacer to za mało i w takiej sytuacji warto wybrać psi sport, którym pupil mógłby się zająć. Nie...
  Szelki, czy obroża? Przed tym dylematem stoi każdy opiekun czworonożnego przyjaciela. Niestety opinie są podzielone. Część osób uważa, że obroże przy psach, które ciągną na spacerach nie są najlepszym wyborem, ponieważ mogą wywierać zbyt duży nacisk m.in. na tchawicę oraz ga...