Skip to main content


Jakie zwierzęta poza rybami możesz umieścić w akwarium? Przekonaj się!

| nadesłane do eobornik | Nasze hobby

Akwarium zakłada się w konkretnym celu – aby hodować wybrane rodzaje rybek. Jednak chcąc urozmaicić środowisko wodne, poza ozdobami i roślinnością, można umieścić w nim także inne gatunki zwierząt. O jakich mowa? Przeczytaj poniższy artykuł!

W akwarium nie muszą żyć wyłącznie ryby! Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że życie podwodne jest znacznie bardziej urozmaicone i różnorodne, dlatego decyduje się na wprowadzenie do akwarium również innych zwierząt. Dowiedz się, jakie inne gatunki świetnie sprawdzą się w domowym akwarium!

Krewetki w akwarium

Krewetki mają atrakcyjny wygląd i są łatwe w hodowli. Ich rozpiętość gatunkowa jest bardzo duża, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Nowicjuszom poleca się np. krewetki z rodziny Neocaridina, choć przy odrobinie wiedzy możesz łączyć ze sobą różne rodzaje tych zwierząt. Hodując krewetki, umiejętnie dobieraj ryby akwariowe! Większe rybki mogłyby traktować je jako żywy pokarm, dlatego wybieraj te mniejsze, np. gupiki, neonki czy razbory borneańskie. Możesz postawić również na ryby przydenne, które zupełnie nie interesują się krewetkami, np. kiryski. 
Krewetki w akwarium mają niskie wymagania środowiskowe i nie potrzebują dużo miejsca. Musisz zadbać jedynie o odpowiednie oświetlenie (nie lubią ostrego światła) oraz dekoracje (krewetki uwielbiają różnego rodzaju skrytki). Najlepiej sprawdza się podłoże drobnoziarniste. Sprawdź także, czy wybrany rodzaj krewetek to zwierzęta słodkowodne!

Koniki morskie w akwarium słonowodnym

Jeśli decydujesz się na założenie akwarium z wodą słoną, spotkasz się ze znacznie większym wyborem malowniczych, kolorowych rybek oraz zwierząt podwodnych. Wówczas koniecznie rozważ umieszczenie w akwarium koników morskich, pamiętając, że mają one ścisłe wymagania środowiskowe i w związku z tym nie sprawdzą się u nowicjuszy. Silnie reagują na zmiany zasolenia, temperatury, a nawet twardości wody. 
Łącząc koniki morskie z innymi rybami, wybieraj wyłącznie gatunki słonowodne, np. mandaryny. Koniki morskie będą dobrym towarzyszem również dla ślimaków, skorupiaków pustelników oraz pławikoników australijskich. Trzymaj je z rybami spokojnymi i niezbyt aktywnymi, które nie będą ich nękać ani konkurować z nimi o pożywienie.

Małże – nietypowe urozmaicenie akwarium 

Małże, w przeciwieństwie do wielu innych zwierząt podwodnych, są wyjątkowo odporne na zmiany parametrów środowiska, w którym żyją. Cechują się znikomą aktywnością i bardzo rzadko rozwierają swoje muszle – są spokojnymi organizmami słodkowodnymi. Żywią się drobinami z podłoża i tym samym filtrują wodę. 
Małże można umiejętnie łączyć z innymi organizmami. Dobrze rozumieją się z większością ryb (poza rybami dennymi) oraz z krewetkami. Nie należy jednak umieszczać z nimi drapieżnych gatunków ślimaka, które mogłyby po prostu je zjeść. Ciekawostką jest, że dostępne w sklepach akwarystycznych małże wyróżniają się bogatym wyborem kolorów i form. Oryginalnym wyglądem cieszy się choćby małża żółta (tzw. yellow clam).

Pstrąg to jedna z najbardziej pożądanych zdobyczy dla wielu wędkarzy. Spryt tej ryby może stanowić prawdziwe wyzwanie, a odpowiedni dobór przynęty jest kluczem do sukcesu.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z makramą, to w Twojej głowie z pewnością pojawia się mnóstwo pytań. Jaki sznurek jest najlepszy? Który kolor wybrać? Czy zwracać uwagę na materiał, z którego został wykonany? Zobacz, o czym powinna wiedzieć każda osoba, która dopiero odkrywa piękną sztukę m...
Fotografia to nie tylko zawód czy hobby, ale przede wszystkim sposób wyrażania siebie, uchwycenia chwil i opowiadania historii za pomocą obrazów. Dzięki temu można uwiecznić wspomnienia, zapamiętać ważne momenty czy stworzyć rożne albumy DIY. Sprawdź, jak rozbudzić w swojej córce pasję do fotogra...
Każda osoba wędkująca na polskich wodach śródlądowych, z wyjątkiem młodzieży poniżej 14 lat i cudzoziemców czasowo przebywających w Polsce, ma ustawowy obowiązek posiadania karty wędkarskiej. Jest to dokument wydawanym jednorazowo, dożywotnio, przez starostwo powiatowe właściwe dla ...
Psy to mięsożercy, a więc podstawą ich jadłospisu powinno być bogate w białko i tłuszcze wysokiej jakości mięso oraz podroby. Jednak w zrównoważonej diecie czworonoga nie powinno także zabraknąć produktów roślinnych. Owoce i warzywa są źródłem cennych witamin, minerałó...
Psy to bez cienia wątpliwości ogromnie ruchliwe zwierzęta. Z tego też powodu musimy zabierać je na spacery, które wyczerpią ich energię na tyle, by nie rozrabiały. Niekiedy jednak spacer to za mało i w takiej sytuacji warto wybrać psi sport, którym pupil mógłby się zająć. Nie...
  Szelki, czy obroża? Przed tym dylematem stoi każdy opiekun czworonożnego przyjaciela. Niestety opinie są podzielone. Część osób uważa, że obroże przy psach, które ciągną na spacerach nie są najlepszym wyborem, ponieważ mogą wywierać zbyt duży nacisk m.in. na tchawicę oraz ga...