fbpx

Co to jest DOG PULLER?

DOG PULLER to psi sport oparty na ćwiczeniach z wykorzystaniem PULLERA, zabawki dla psa stworzonej przez Sergieja Shkota.

Dog puller to sport dla każdego, jest to prosta i przyjemna dyscyplina, która mimo, ze dopiero się rozwija staje się coraz bardziej popularna. 

W tym roku nasz kraj będzie organizatorem III Mistrzostw Świata DOG PULLER, które odbędą się we Wrocławiu – link do zawodów https://www.facebook.com/events/2525292851127889/

A już 30 maja podczas Pieskiego Pikniku w Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT w Rożnowicach odbędą się regionalne zawody DOG PULLER. Zapraszamy do zapisów na zawody https://www.facebook.com/events/779133399276593/.

 

Czym jest sam PULLER?puler 1

 

PULLER to po prostu gumowe fioletowe kółko, występujące zawsze w „dwupaku”.

Materiał z jakiego wykonano pullera jest lekki, miękki i trwały a co najważniejsze - absolutnie nieszkodliwy dla dziąseł i zębów psa.

Dwa pullery w zestawie wcale nie oznaczają, że ten drugi jest na zapas w razie gdyby pierwszy się zniszczył, i tak mógłby nie doczekać na swoją kolej bo pullery są wręcz niezniszczalne.

Ćwicząc z psem przy użyciu pullera korzystamy zawsze z obydwu sztuk tak, jak to przewidział ich twórca. Serg Shkot wzorował pullery na tarczach bokserskich do ćwiczenia ciosów, umożliwia to naszym psom ćwiczenie koordynacji, wytrzymałości i kontrolowania chwytu zębami.

Na tym oparta jest jedna z konkurencji DOG PULLER – JUMPING, czyli skoki. Pies ma za zadanie wyskakiwać raz do jednego, raz do drugiego pullera odrywając przy tym 2 a najlepiej 4 łapy od ziemi.

 

puler 2

Konkurencja odbywa się na polu o wymiarach 10 x 10 m i trwa 90 sekund.

puler 3

 

Podczas PULLER JUMPING pies musi wyraźnie skakać do pullera – nie wolno podawać mu go do pyska – i musi zmieniać ułożenie ciała względem właściciela. Prawidłowy chwyt pullera jest wtedy kiedy znajduje się on za kłami psa. Punktacja przy prawidłowym chwycie to 1 pkt za skok z 2 łap albo 2 pkt za skok z 4 łap.

Druga konkurencja w zawodach DOG PULLER to RUNNING, polegająca na aporcie. Tutaj znowu używamy dwóch krążków i poruszając się po polu rzucamy psu pullera raz w jedną, raz w drugą stronę.

 

puler 4

 

Cale pole ma długość 30 m + min. 7 m po każdej stronie w tzw. strefie łapania. Właściciel psa, może poruszać się jedynie w środkowym kwadracie, rzucając psu pullera na zmianę w każdą stronę przez 90 sekund. Warunkiem zaliczonego rzutu, jest nie przekroczenie linii strefy START przez właściciela psa, złapanie toczącego się pullera przez psa w strefie łapania ora doniesienie pullera do strefy start, w której znajduje się właściciel. Pullera należy rzucać zza głowy tak, żeby raz odbił się od ziemi zanim zostanie złapany przez psa. Za 1 prawidłowo wykonany rzut można uzyskać 1 pkt.

 

puler 5

 

Regulamin zawodów DOG PULLER: https://dogpuller.pl/regulamin-dog-puller

 

Wpływ ćwiczeń z PULLEREM na ciało psa

Trening z użyciem pullera jest doskonałym przygotowaniem pod inne psie sporty. Wzmacnia mięśnie – szczególnie szyi, barków i bioder oraz wytrzymałość i koordynację.

Podczas aportowania, szczególnie zaangażowane są mięśnie szyi i barków, gdy pies próbuje złapać pullera w powietrzu lub toczącego się po ziemi.

Jeśli chodzi o PULLER JUMPING, w związku z tym, ze ćwiczenie to obejmuje nie tylko skoki, ale także chwytanie pullera zębami i przechwytywanie z jednego, na drugi, szyja i barki wykonują całkowitą i maksymalną pracę a mięśnie bioder biorą udział podczas wyskakiwania psa w górę.

Przeciąganie (PULLING) nie należy do konkurencji zawodów dog puller ale jest świetnym ćwiczeniem podczas treningu z psem. Zwiększa jego siłę i wytrzymałość, a także pozwala uwolnić zgromadzoną w nim energię.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zawodach dog puller oraz o tym, jak wykorzystać pullera w codziennej zabawie/treningu z psem, zapraszamy na warsztaty o których napiszemy niebawem. termin warsztatów to 4 kwiecień.

grafika pochodzi ze strony dogpuller.pl