Skip to main content

Rondo im. Brygady Świętokrzyskiej NSZ

| Bartek Tomczak | Historia

rondo rogozno

Poparcie dla inicjatywy Związku Żołnierzy NSZ Okręgu Wielkopolska w sprawie nadania rondu w Rudzie koło Rogoźna im. Brygady Świętokrzyskiej NSZ rośnie coraz bardziej.

Swoje poparcie zgłoszają indywidualne osoby oraz związki. W tej chwili idee poperają:

  • dr. Mariusz Bechta, historyk i publicysta, specjalista w warszawskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, redaktor naczelny czasopisma Templum Novum, autor wielu prac poświęconych Narodowym Siłom Zbrojnym.
  • ks. dr. Jarosław Wąsowicz,  ksiądz katolicki (salezjanin), historyk i publicysta, działacz Federacji Młodzieży Walczącej, w okresie PRLu opozycjonista związany z Solidarnością, autor wielu książek traktujących o historii nowożytnej Polski, min. najbardziej znanej pt. "Biało-Zielona Solidarność".
  • dr. Rafał Drabik, historyk, autor wielu publikacji poświęconych historii polskiego podziemia niepodległościowego, szczególnie Narodowych Sił Zbrojnych, autor pracy pt. "Wydarzenia pod Borowem z 9 sierpnia 1943 r. Rzeczywistość i oblicze polityczno-propagandowe".
  • Tomasz Greniuch, historyk, autor prac poświęconych polskiemu obozowi narodowemu, oraz Narodowym Siłom Zbrojnym. Autor biografii kpt. NSZ Henryka Flame ps. "Bartek".
  • dr. Leszek Żebrowski, historyk, publicysta, ekonomista. Najwybitniejszy znawca historii powojennej Polski, autor wielu prac poświęconym Narodowym Siłom Zbrojnym, w tym min. albumu poświęconemu Brygadzie Świętokrzyskiej. Dr. Żebrowski od wielu lat daje wykłady poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych po całej Polsce.
  • prof. Jacek Bartyzel, publicysta, działacz społeczny i wykładowca akademicki. Profesor nauk społecznych. Autor wielu publikacji historycznych.
  • Zarząd Główny Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, związek kombatancki zrzeszający żyjących żołnierzy formacji narodowego podziemia niepodległościowego, oraz działaczy pielęgnujących i propagujących ich tradycję i historię.
  • Związek Żołnierzy NSZ Okręg Lubelski, wraz z prezesem dr. Rafałem Dobrowolskim. 

Sporym zainteresowaniem cieszą się także artykuły poświęcone Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ, które od dłuższego już czasu ukazują się w lokalnej prasie. Zainteresowanie jest spore, ponieważ, jak wiemy, w szeregach Brygady służyło czterech mieszkańców naszego Powiatu, w tym dwóch z naszej Gminy Rogoźno. Trzeba również pamiętać, że historia ta była dotąd nieznana naszemu lokalnemu społeczeństwu.

Ponadto stale rozwija się profil na portalu społecznościowym facebook, który zgromadził już 921 polubień, których liczba stale rośnie. https://www.facebook.com/RondoBrygadaRogozno Na fanpagu pojawiają się ponadto materiały historyczne poświęcone Brygadzie Świętokrzyskiej, oraz artykuły związane z jej historią.

Nadanie nazwy rondu im. "Brygady Świętokrzyskiej NSZ", byłaby naszym małym lokalnym zadośćuczynieniem wobec poświęcenia żołnierzy Brygady w walce o niepodległą Polskę i o to abyśmy mogli teraz żyć w wolnym kraju. Przez lata, komunistyczna propaganda wylewała na nich hektolitry kłamliwych oskarżeń, lecz prawda i ich bohaterskie czyny bronią się same przed tymi zakłamanymi oszczerstwami wrogiej Polsce propagandy. Niestety ze smutkiem muszę odnotować fakt, że kłamstwa te powtarzane są także i teraz.

Niedawno w czeskim Holiszowie, który został wyzwolony przez żołnierzy Brygady, żyjący jeszcze kombatanci NSZ byli witani jak bohaterowie. Obok flagi czeskiej, amerykańskiej i belgijskiej, na miejskim ratuszu dumnie załopotała na wietrze także i flaga Polski. Wśród grup rekonstrukcyjnych z całej Europy dumnie widoczne były emblematy Brygadowców, którzy dla Czechów, oraz rodzin uwolnionych z obozu koncentracyjnego w Holiszowie są bohaterami.

 

Jak wyzwolono Rogoźno i Ryczywół?

Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie (foto)

W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.

Książka „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” już dostępna

Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.

Historia obornickiego rzemiosła na wystawie w obornickiej bibliotece

Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.

Lucyna Bełch o historii Garbatki (film)

Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.1)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.2)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.