Przejdź do głównej treści

Operacja" Lawina".

| Mariusz Warachim | Historia

zolnierz ak

Do wymordowania we wrześniu 1946 r. na Śląsku Opolskim największego zgrupowania NSZ działającego na terenie Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny. UB posłużył się wprowadzeniem do struktur organizacji swoich agentów.

Rozbicie zgrupowania dowodzonego przez kpt. H.Flame było efektem dużej operacji Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zgrupowanie H.Flame "Bartka" liczyło w szczytowym okresie wiosną i latem 1946 r. ponad 300 żołnierzy i około 1000 współpracowników.

Oddziały "Bartka" przeprowadziły w latach 1945-47 około 340 akcji zbrojnych - na komunistów i ich współpracowników. Jesienią 1945 r. na czele VII Okręgu Śląskiego stanął "mjr Górny-Łamigłowa" Kazimierz Zaborski agent UB. Pod koniec 1945 r. został włączony do gry operacyjnej kolejny agent UB Henryk Wendrowski ps. kpt. Lawina. Wendrowski w kwietniu 1946 r. rozpoczyna grę operacyjną w Gliwicach, a w lipcu 1946 r. Wendrowski dociera do łącznika "Bartka", łącznik doprowadza agenta UB do siedziby sztabu oddziału na Baraniej Górze. Kpt. Lawina przedstawia "Bartkowi" plan przerzutu na zachód. W sierpniu 1946 r. Wendrowski i UB opracowali "plan likwidacji B". Planowano 4 transporty żołnierzy, łącznie około 140 partyzantów. Dokładne okoliczność mordu i przebieg transportów nie są do końca znane. Wiemy o 3 transportach żołnierzy "Bartka" do miejsc masowych egzekucji: w okolicach wsi Barut, koło miejscowości Łambinowice i Stary Grodków.

W okolicy zameczku "Hubertus" położonego w lesie między Dąbrówką a Barutem 25.09.1946 r. mieszkańcy wspominają przejeżdżające ciężarówki, a nad razem ogromny wybuch i strzały. Po kilku dniach znajdowali strzępy ciał wiszące na drzewach. Cała akcja domniemanego przerzutu na zachód trwała od 5 do 25.09.1946 r. Od kilku lat w ostatnią sobotę września na leśnej polanie obok wsi Barut jest organizowana uroczysta msza i apel poległych. Miejsce to jest nazywane Śląskim Katyniem.

Każdy patriota powinien odwiedzić to miejsce i oddać hołd pomordowanym tu młodym ludziom z Narodowych Sił Zbrojnych.

Mariusz Warachim

3 maja 2025 r. w 234. rocznicę uchwalenia przełomowego dokumentu - Konstytucji 3 maja 1971 r. - uznawanego za pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję o charakterze demokratycznym, odbędzie się specjalny pokaz oryginałów tego dziedzictwa dokumentacyjnego dla szerokiej publiczności.
W Trewirze, 16 lutego 1919 roku zawarto porozumienie między państwami Ententy a Niemcami, przedłużające rozejm z Compiègne i wprowadzające postanowienia dotyczące konfliktu polsko-niemieckiego. 16 lutego 1919 uznaje się za dzień zakończenia Powstania Wielkopolskiego.
Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospolite…
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.