Skip to main content

Bohaterzy z Powiatu Obornickiego

| B. Tomczak | Historia

goraNSZ

Las, chłód, dookoła śnieg, po środku skupieni w modlitwie leśni ludzie… Tak właśnie wyglądały święta Bożego Narodzenia w tysiącach oddziałów partyzanckich rozsianych po całej Polsce.

 Nie było w ich wigilijnych wieczerzach suto zastawionych stołów, a dookoła miejsca postoju krążyły własne patrole które w każdej chwili spodziewały się ataku wroga. Przy każdym spotkaniu rozbrzmiewały słowa modlitwy NSZ, w których proszono Pana Boga o siłę i moc wytrwania w walce o Polskę, oraz o błogosławieństwo Maryi w pracy na rzecz niepodległej Ojczyzny.

W ten sam sposób wigilię spędzali bohaterzy z naszego powiatu, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych czyli ppor. Leon Cybulski „Znicz”, kpr. Czesław Andrzejewski „Pik”, oraz Tadeusz Gaertner ps. „Grot”. Do niedawna ich walka o niepodległy byt państwa Polskiego była zapomniana, wymazana z pamięci społeczeństwa. Dziś ci wielcy ludzie odzyskują należytą im cześć. W tamtych czasach o ich pochodzeniu, oraz przynależności do NSZ wiedzieli tylko najbliżsi. Ujawnienie ich przeszłości w okresie komunistycznego terroru mogło skończyć się dla nich nawet karą śmierci. Często nawet koledzy z oddziałów w których walczyli nie znali ich prawdziwego imienia i nazwiska, ani miejsca urodzenia, było to powodowane bezpieczeństwem i zasadami konspiracji. W latach komunizmu ich historia była tematem tabu, wyklętą legendą z perfidią wymazaną z kart historii. Lecz tamten okres nie złamał ich ducha. Swoją postawą do dziś dnia są wzorem do naśladowania dla społeczeństwa, szczególnie młodzieży. Każdy z tej trójki bohaterów w tamtych ponurych czasach wojny, bez cienia wątpliwości rzucił się w wir pracy konspiracyjnej, która miała przynieść wolność naszej Ojczyźnie. Za ich wielki patriotyzm po wojnie spotkały ich szykany, kary więzienia, oraz zapomnienie.

Szczególne słowa uznania należą się Panu Tadeuszowi Gaertnerowi, który przez kilkanaście lat jako instruktor harcerski, wychował w duchu patriotyzmu wiele pokoleń młodzieży.

Żadnego z naszych lokalnych bohaterów nie złamał wróg, pozostali do końca niezłomni, stojąc na straży wolności i niepodległości naszej Ojczyzny. Dlatego w ten świąteczny czas pamiętajmy o tych dzielnych ludziach, którym należą się wielkie uznanie oraz nasza wdzięczność, którą wyraźmy poprzez pamięć, modlitwę, oraz naszą codzienną postawę życiową.

                                               Bartosz Tomczak, Członek Związku Żołnierzy NSZ,  Okręg Wielkopolska

Jak wyzwolono Rogoźno i Ryczywół?

Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie (foto)

W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.

Książka „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” już dostępna

Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.

Historia obornickiego rzemiosła na wystawie w obornickiej bibliotece

Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.

Lucyna Bełch o historii Garbatki (film)

Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.1)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.2)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.