fbpx

Wystawa „20 – 40 – 20”

foto: IPN Oddział w Poznaniu

 

Poznański oddział IPN przygotował w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia przy ul. J.H. Dąbrowskiego 29 w Poznaniu multimedialną wystawę „20 – 40 – 20” upamiętniającą rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami oraz rocznicę zbrodni katyńskiej.

 

Wystawa powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodzone były w roku 2020: 100. rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.

Wystawa ukazuje losy pięciu niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków (ojca i syna), por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Oglądający będą mogli zapoznać się z ich biogramami, zobaczyć archiwalne zdjęcia ukazujące świat, w którym żyli i ludzi, których najbardziej kochali.

Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.

Wystawa jest czynna od 4 do 22 kwietnia 2022 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:00. Organizatorzy zachęcają do odwiedzin szczególnie młodzież szkolną (kontakt dla grup zorganizowanych Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

Źródło i foto: IPN Oddział w Poznaniu