Skip to main content

Wystawa „20 – 40 – 20”

| MP | Historia
foto: IPN Oddział w Poznaniu
foto: IPN Oddział w Poznaniu

 

Poznański oddział IPN przygotował w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia przy ul. J.H. Dąbrowskiego 29 w Poznaniu multimedialną wystawę „20 – 40 – 20” upamiętniającą rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami oraz rocznicę zbrodni katyńskiej.

 

Wystawa powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodzone były w roku 2020: 100. rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.

Wystawa ukazuje losy pięciu niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków (ojca i syna), por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Oglądający będą mogli zapoznać się z ich biogramami, zobaczyć archiwalne zdjęcia ukazujące świat, w którym żyli i ludzi, których najbardziej kochali.

Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.

Wystawa jest czynna od 4 do 22 kwietnia 2022 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:00. Organizatorzy zachęcają do odwiedzin szczególnie młodzież szkolną (kontakt dla grup zorganizowanych Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

Źródło i foto: IPN Oddział w Poznaniu

 

Jak wyzwolono Rogoźno i Ryczywół?

Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie (foto)

W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.

Książka „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” już dostępna

Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.

Historia obornickiego rzemiosła na wystawie w obornickiej bibliotece

Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.

Lucyna Bełch o historii Garbatki (film)

Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.1)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.2)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.