fbpx

Antresola. Zalety i wady

Nie w każdym mieszkaniu możliwe jest zainstalowanie antresoli. Nie w każdym jest też taka potrzeba. Kiedy jednak zostaliśmy właścicielami małego mieszkania lub o powierzchni większej, ale wysokiego, to warto przemyśleć instalacje w tym zakresie.

Antresola w domu to dobry sposób na urozmaicenie przestrzeni we wnętrzu. Przede wszystkim jest to najprostsze i najkorzystniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o zyskanie dodatkowej przestrzeni w danym pomieszczeniu. Może to łóżko na antresoli, czy pokój do pracy, a nawet schowek. Antresola w domu to też ciekawe efekty przestrzenne we wnętrzu. Przestrzeń na górze przenika się z przestrzenią na dole, półpiętro równocześnie dzieli i łączy. Mieszkańcy i goście zyskują nowe perspektywy widokowe. Otwarta przestrzeń wnętrza domu z antresolą to lepsza integracja mieszkańców.

Sama antresola najchętniej wykorzystywana jest jako miejsce do wstawienia dodatkowego, czy nawet głównego łóżka. Szczególnie chętnie takie rozwiązanie stosowane jest w pokojach dziecięcych, które zazwyczaj są niewielkie z definicji i istnieje pilna potrzeba wygospodarowania jak największej ilości dodatkowego miejsca do nauki czy zabawy. Jednak także w salonie antresola sprawdzi się świetnie, choć jak każde rozwiązanie architektoniczne ma swoje zalety oraz też wady.

Mimo że na antresoli możemy zmieścić prawie wszystko, to jednak najpopularniejszym zastosowaniem pozostaje łóżko na antresoli. Musimy jednak pamiętać, że ten pomysł jest przeznaczony głównie do wysokich pomieszczeń. Samo łóżko zlokalizowane pod sufitem to jak w przypadku każdego wykorzystania antresoli, po prostu duża oszczędność miejsca. Tam, gdzie zmuszeni bylibyśmy postawić kanapę czy materac, możemy teraz ustawić bibliotekę czy po prostu pozostawić wolną przestrzeń do wykorzystania przez wszystkich domowników. Łóżko może też zwolnić nam miejsce na stół, przy którym z całą rodziną będziemy jeść posiłki. Poza wszystkimi argumentami praktycznymi to łóżko na antresoli wygląda bardzo zjawiskowo, nowocześnie i jest projektem, który we współczesnych aranżacjach pomieszczeń należy już uznać za unikalny. Szczególnie korzystnie pomysł ten wypada przy bardzo małych mieszkaniach, takich jak na przykład kawalerka. Obszar pod łóżkiem można spokojnie zagospodarować na pokój dzienny. Kawalerka zyskuje na jakości, a my mamy dodatkową powierzchnię do choćby ograniczonego przyjmowania gości.

Rozwiązanie te ma też jednak swoje wady, o których powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na architektoniczne przeróbki mieszkania. Przede wszystkim ograniczeniem jest tu sama wysokość mieszkania. Nawet jeśli antresola będzie zajęta przez łóżko, to wstawanie i ogólne korzystanie z niego powinno być wygodne. Stąd musimy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia. Sens lokowania łóżka to minimum 1,2 metra dodatkowej przestrzeni nad nim. To gwarancja, że nie będziemy uderzać głową w sufit, a korzystanie z łóżka nie stanie się męczarnią. Niestety przeróbka taka jest też kosztowna. Wykonanie antresoli to koszt około dwóch do czterech tysięcy złotych.

Sprawdź również: https://lozka.net.pl/product-pol-1226-Lozko-na-antresoli-ANIA.html