Przejdź do głównej treści

Przyłączenie prądu do działki. Co trzeba wiedzieć

| MP | Dom

Przyłączenie do sieci energetycznej jest jednym z najbardziej skomplikowanych procesów, z którymi musi zmierzyć się inwestor na etapie przygotowań do budowy domu. Jako że wiąże się ono z wieloma potencjalnymi problemami, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, na czym ono polega, z jakich etapów się składa oraz jakie warunki należy spełnić, by uzyskać przyłącze. 

Warunki przyłączenia a zawarcie umowy z operatorem. Dlaczego jest tak ważne?

Zacznijmy od omówienia najważniejszych argumentów przemawiających za tym, by uzyskanie przyłącza uczynić jednym z pierwszych etapów przygotowań do budowy domu. Kluczowe znaczenie ma z całą pewnością fakt, że większość maszyn i narzędzi budowlanych do działania potrzebuje energii elektrycznej. Bez dostępu do sieci energetycznej po prostu nie rozpoczniemy prac. Wykonanie przyłącza pozwoli również bez problemu położyć poszczególne instalacje oraz przeprowadzić prace wykończeniowe. 

Określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Gdzie udać się w tym celu?

Pierwszy problem często pojawia się już na etapie składania wniosku. Wielu inwestorów nie wie nawet, gdzie należy go złożyć. Tymczasem dotarcie do odpowiedniego miejsca nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Wniosek należy bowiem złożyć do zakładu energetycznego właściwego dla danej działki (decyduje jej położenie - przynależność do konkretnego regionu). 

Dystrybutor energii elektrycznej. Jak wypełnić wniosek o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej

Aby móc ubiegać się o przyłączenie do sieci energetycznej, należy posiadać tytuł prawny do działki, na której ma zostać zamontowane przyłącze. Cała procedura składa się z kolei z następujących kroków:

  1. sprawdzenia, w rejonie którego operatora położona jest działka;
  2. uzyskanie wzoru wniosku o przyłączenie (udostępni go biuro obsługi klienta operatora, można też znaleźć je na jego stronie internetowej);
  3. złożenie wypełnionego wniosku wraz z załącznikami (mapą, na której ukazana jest działka w stosunku do aktualnego rozkładu sieci energetycznej oraz tytułem prawnym) oraz informacją o maksymalnej planowanej mocy pobieranej energii. 

Przyłączenie do sieci energetycznej. Rodzaje przyłączy do sieci elektroenergetycznej - który wybrać?

Przyłączenie do sieci energetycznej wiąże się też z koniecznością wyboru odpowiedniego typu przyłącza. W ramach sieci przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii wyróżnia się dwa rodzaje:

  • napowietrzne;
  • kablowe. 
Poszczególne przyłącza różnią się też napięciem. W przypadku budynków mieszkalnych stosuje się przyłącza niskiego napięcia. Średnie napięcie jest zaś wykorzystywane w przyłączach montowanych w zakładach przemysłowych


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.