Bezpiecznik automatyczny – co to jest i jak wybrać ten odpowiedni?

Dzięki zastosowaniu bezpieczników w instalacji elektrycznej można uzyskać optymalny poziom jej bezpieczeństwa. Aktualnie w tym celu najczęściej stosuje się bezpieczniki automatyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Bezpiecznik elektryczny jest rodzajem zabezpieczenia elektrycznego w instalacjach elektrycznych i dla odbiorników elektrycznych, którego zadaniem jest ochrona przed skutkami nadmiernego natężenia prądu. Bezpiecznik doprowadza wtedy do przerwania przepływu prądu, a tym samym zmniejsza to ryzyko.

Rodzaje bezpieczników elektrycznych:

  • bezpiecznik – domyślnie bezpiecznik elektryczny

  • bezpiecznik automatyczny – dotyczy wyłączników instalacyjnych oraz różnicowoprądowych

Bezpieczniki nie są bardzo skomplikowane. W urządzeniach tego typu stosuje się wyzwalacze zwarciowe i przeciążeniowe, które reagują na zmiany w instalacji elektrycznej, a w przypadku ich wystąpienia prowadzą do przerwania obwodu. Warto przy tym wskazać, że bezpiecznik automatyczny - https://www.kontaktuj.pl/bezpiecznik-automatyczny-25a-ghs101-e27,29,18888,204 może, lecz nie musi zadziałać, co zależne jest od szeregu czynników. W większości przypadków pozwala on jednak na uzyskanie odpowiedniej ochrony instalacji czy urządzeń.

Jak dobrać odpowiedni bezpiecznik automatyczny?

Aby bezpiecznik automatyczny zadziałał prawidłowo, konieczne jest jego odpowiednie dopasowanie. Wówczas bezpiecznik dobiera się w zależności od obwodu elektrycznego, w którym ma być on zastosowany. Przy doborze bezpiecznika bierze się wtedy pod uwagę jego natężenie graniczne zadziałania. Najczęściej stosuje się bezpieczniki o tym samym amperażu. Można również wykorzystać bezpiecznik kolejny w danym typoszeregu, który w przypadku instalacji domowych najczęściej prezentuje się następująco: 6, 10, 12, 16, 20, 25 A. Bezpieczniki można zakupić w sklepach prowadzących sprzedaż wyposażenia elektrycznego, na przykład w popularnych marketach czy w specjalistycznych sklepach, gdzie kupimy też inne wyposażenie, na przykład Berker gniazdka czy włączniki. Zamówienia można składać również za pośrednictwem internetu, bez konieczności wychodzenia z domu!

 

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież