fbpx

Kinkiety klasyczne vs industrialne - co będzie lepsze do mieszkania w bloku

Mieszkania w bloku często nie do końca spełniają nasze oczekiwania. Są zbyt małe, nieustawne lub ciemne. Ostatniemu problemowi da się w prosty sposób zaradzić, wystarczy bowiem dobrze je oświetlić. Jakie jednak kilnkiety wybrać? Klasyczne czy industrialne, które sprawdzą się lepiej w mieszkaniu?

Kinkiety klasyczne - prosta forma o ponadczasowym wyglądzie

Najbardziej powszechnymi w naszych domach są lampy typu kinkiety klasyczne - o typowej formie, wykonane ze standardowych materiałów. Najczęściej są one w kształtach prostych brył lub półkuli i kul. Łączą w sobie szkło, drewno, metal i ewentualnie tkaniny. Ich zaletą jest niewątpliwie komponowanie się z większością wnętrz, ponadczasowy wygląd, łatwa pielęgnacja i rozsądna cena. Można powiedzieć, że kinkiety klasyczne są wyjściem bezpiecznym, jeśli chodzi o dobór oświetlenia. Jest to również podejście ekonomiczne, szczególnie że potrzebujemy do nich wyłącznie najzwyklejszych żarówek (klasycznych, LED lub energooszczędnych).

Kinkiety industrialne - nietypowe kształty

Kinkiety nowoczesne, w tym industrialne to z kolei rozwiązanie dla osób śledzących trendy wnętrzarskie i niebojących się eksperymentowania. Formy nowoczesnych kinkietów industrialnych, loft są bardziej zróżnicowane. Wykonywane z nowoczesnych materiałów jak metale i szkło, przybierają kształty nietypowe, nieregularne. Bardzo często wyróżniają je druciane klosze nawiązujące do kul lub też o ostrzejszych krawędziach (jak w wielościanach). Industrialne kinkiety nie będą pasowały do każdego wnętrza. Tak naprawdę sprawdzą się wyłącznie w pomieszczeniach urządzonych w loftowy sposób. Są bardzo charakterystyczne wizualnie, co nie każdemu będzie odpowiadać. Również ich cena może być większym obciążeniem dla naszego portfela. Warto kupić lampy w promocyjnych cenach, np. w sklepach internetowych takich jak Light Home. Dzięki temu koszt zakupu oświetlenia industrialnego nie będzie tak wysoki.

Zaletami kinkietów industrialnych są szerokie możliwości aranżacyjne, jakie dają. Zazwyczaj występują w kolorystyce podstawowej: bieli, czerni, srebrze, złocie. Bez trudu jednak znajdziemy lampy loftowe w odcieniu miedzi czy różowego lub starego złota. Do takiego klosza efektownie będą wyglądały dekoracyjne żarówki np. Edisona.

Ilość światła a rodzaj klosza - porównanie

Należy pamiętać, że lampa powinna nie tylko pasować wyglądem do naszego wnętrza, ale przede wszystkim zapewniać nam odpowiednią ilość światła. Ta zaś może być znacząco różna w przypadku kinkietów klasycznych a nowoczesnych. Oczywiście nie jest to jednoznaczna ocena, ponieważ wiele zależy od zastosowanych w abażurze materiałów. Jednak można przyjąć, że lampy klasyczne dadzą nam mniej światła i będzie ono bardziej przytłumione. Kinkiety industrialne z kolei z racji nietypowych abażurów oświetlą mocniej wnętrze. Nie będzie to również światło rozpraszane przez abażur. Jeśli więc nasz pokój w mieszkaniu jest dość ciemny, lepiej będzie wybrać do niego oświetlenie loftowe.

Łatwość czyszczenia i pielęgnacji - które lampy są wygodniejsze w utrzymaniu czystości?

W przypadku mycia i pielęgnacji lamp klasycznych, zazwyczaj nie będą one zbyt kłopotliwe. Jeśli są wykonane z drewna, tworzyw sztucznych, wystarczy, że przemyjemy je delikatnie wilgotną szmatką. Możemy je również odkurzać. Większy problem w czyszczeniu napotkamy, jeśli klasyczny kinkiet będzie miał ażurowy, papierowy czy materiałowy abażur. Stosując odpowiednio dobrane środki czystości (według zaleceń producenta), da się je szybko umyć z brudu i kurzu.

Podobnie, dość proste w pielęgnacji są kinkiety industrialne. Musimy jednak pamiętać o stosowaniu odpowiednich preparatów dopasowanych do materiału, z którego wykonano lampę. Unikniemy wtedy zniszczenia, najczęściej metalicznej, powłoki. Czyszczenie takiego kinkietu będzie jednak dużo bardziej pracochłonne ze względu na nieregularność kształtów i liczne, drobne elementy.

Co lepsze do mieszkania - kinkiet industrialny czy klasyczny?

Przede wszystkim należy dobrać je do stylu i nasłonecznienia naszego mieszkania. Sprawdzić może się zarówno kinkiet nowoczesny, jak i klasyczny. Wybór zależy od naszych upodobań.