Przejdź do głównej treści

Jak działa laser CNC?

| MP | Technologia

skrawania

 

Laser CNC to prawdziwie rewolucyjna metoda w obróbce metali. Dzięki niej możliwa jest nie tylko pełna automatyzacja procesu produkcyjnego, ale i uzyskiwanie powtarzalnych, często nawet bardzo niestandardowych elementów. A to wszystko w szybki i niezawodny sposób. Jak działa laser CNC oraz kiedy najlepiej go stosować?

Na czym polega działanie lasera CNC?

Działanie lasera CNC polega na miejscowym topieniu bądź topieniu i odparowywaniu cienkiej warstwy metalu, przy pomocy energii wiązki promieniowania laserowego. Cięciu laserowemu towarzyszy także gaz techniczny o dużej czystości. Gaz ten reaguje z żelazem, dostarczając dodatkową ilość energii (ciepła), a tym samym przyspieszając cały proces produkcji. Co więcej, odpowiedni jego dobór umożliwia cięcie niemal wszystkich gatunków stali, aluminium, jego stopów, miedzi oraz stopów miedzi.

Kiedy stosować technologię cięcia laserowego CNC?

Cięcie laserowe z powodzeniem stosować można do obróbki stali miękkiej, do grubości około 30 milimetrów. Chcąc uzyskać zadowalające rezultaty powyżej granicy 25 milimetrów, konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości elementów. Duże znaczenie będzie miał sam materiał, odpowiednio czysty gaz, dobry stan dyszy oraz jakość wiązki.

Jakie są zalety technologii CNC?

Technologia CNC to dziś jedna z chętniej stosowanych metod obróbki metali. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na całkowitą automatyzację takiego procesu, a tym samym eliminację czynnika ludzkiego. Wystarczy odpowiednie ustawienie maszyn, które w całości wykonają pracę za nas. W efekcie, do zera ograniczymy wystąpienie ewentualnych błędów, a przy tym zadbamy o wysoką jakość i precyzję wykonywanych przez nas elementów.

Cięcie laserem zapewnia nie tylko dużą szybkość oraz precyzję cięcia, ale i w żaden sposób nie ogranicza dowolności kształtów przedmiotów poddawanych obróbce. Żadnego problemu nie stanowi więc wykonywanie wszelakich elementów dekoracyjnych czy też obróbka profili o nawet bardzo skomplikowanych kształtach.

Co równie istotne, promień lasera nie zużywa się oraz nie zmienia wskutek upływu czasu swoich wymiarów. Dzięki temu, każdy jeden element wytwarzany z danego wzoru, stanowi dokładne odwzorowanie swojej pierwotnej formy. Sprawdźcie, jak proste i wygodne może być cięcie laserem w technologii CNC – http://www.vonart.com.pl/.

Walcowanie blach jest jednym z najważniejszych procesów technologicznych. Pozwala na nadanie arkuszom blachy określonej krzywizny przy zachowaniu konkretnej, precyzyjnie kontrolowanej grubości. Jednak nie jest to zadanie proste i żeby się powiodło, trzeba rozwiązać kilka problemów.
Prawidłowe nawilżanie powietrza w przestrzeniach przemysłowych to nie tylko kwestia komfortu pracy, lecz przede wszystkim warunek stabilności procesów technologicznych, jakości produktów oraz bezpieczeństwa ludzi i maszyn.
Dlaczego szlifowanie blachy czarnej jest kluczowe w obróbce metali? Szlifowanie blachy czarnej to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i trwałości.
Nagranie własnej piosenki w profesjonalnym studio nagrań to marzenie wielu artystów. Proces ten wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i przemyślanych decyzji, aby końcowy efekt spełnił oczekiwania. W naszym artykule dowiesz się, jak mądrze wybrać studio do nagrywania piosenek, jak przygotować s…
Bezpieczeństwo danych firmowych jest jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia współczesnego przedsiębiorstwa. Wiele firm coraz częściej staje się celem cyberataków, które mogą prowadzić do poważnych strat finansowych i reputacyjnych. Dlatego ochrona danych to priorytet, który wymaga kompleksow…
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe tech…
Caterpillar, czyli marka częściej kojarzona jako CAT, to jedna z najbardziej cenionych marek w branży maszyn budowlanych na świecie. Maszyny CAT to też najczęściej spotykane na polskich placach budowy ładowarki, koparki, spycharki, walce czy wiertnice. Sprawdź, jak wiele dla ich wydajnej i bezpiecz…