Przejdź do głównej treści

Sprzęt budowlany – kupować czy wynajmować?

budowlane e2

Obecnie na rynku powstaje i funkcjonuje wiele młodych firm budowlanych. Nie mają one jeszcze środków na zakup własnego sprzętu budowlanego, szczególnie jeśli chodzi o drogi i duży sprzęt.

Maszyny budowlane należą do kategorii sprzętu bardzo drogiego. Z reguły są to maszyny duże i specjalistyczne stąd ich wysoka cena. Do tego dochodzi jeszcze potencjalne serwisowanie, co jeszcze zwiększa koszty. Dlatego często firm budowlanych, szczególnie tych nowo powstałych lub małych, nie stać na zakup własnych maszyn. Jedyną alternatywą jest wtedy wynajęcie takiego sprzętu. Podobnie, jeśli ktoś dokonuje remontów na własna rękę musi sprzęt wynajmować. Co zatem lepsze kupno czy wynajem?

Kupno czy wynajem?

Przede wszystkim, za czym zdecydujemy czy kupić czy wynająć sprzęt budowlany musimy zdać sobie sprawę z pewnych zasad obowiązujących przy jego użytkowaniu. Pewnego rodzaju sprzęt budowlany taki jak na przykład koparki, dźwigi wymagają do obsługi ich specjalnych uprawnień nie możemy robić tego sami. W związku z tym nie wystarczy, że na przykład kupimy sobie koparkę, musimy jeszcze mieć uprawnienia do jej obsługi lub zatrudnić kogoś, kto takie uprawnienia będzie posiadał. Jeśli takich uprawnień nie posiadamy, nasi pracownicy też nie, dobrym pomysłem będzie wypożyczenie takiego sprzętu wraz z kierowcą. Firmy wypożyczające taki sprzęt mają w swojej ofercie również obsługę. Poza tym zazwyczaj sprzęt pochodzący z takich firm jest sprawny i w dobrym stanie. Jeśli jednak mamy firmę i zamierzamy sprzęt użytkować dłuższy czas lub wykonywać za jego pomocą dużą ilość prac lepiej zaopatrzyć się we własny. Jeśli nie mamy środków na nową koparkę czy spychacz możemy kupić używamy sprzęt. Jednak pamiętajmy, że nowy sprzęt ma jedną przeważającą zaletę, a mianowicie gwarancję.

Może leasing?

Alternatywą dla zakupu lub wynajmu może być leasing maszyn budowlanych. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają środków na zakup sprzętu, a opcja wypożyczenia jest dla nich nieodpowiednia. Wynajem sprzętu nie jest korzystne dla osób, które chcą dłużej korzystać z maszyn. Poza tym leasing daje możliwość zwrotu sprzętu po zakończonej umowie. Ponadto dostajemy do użytkowania sprzęt dobrej jakości i w pełni sprawny.

Bez wątpienia mniejszy sprzęt budowlany, do którego nie potrzebujemy specjalnych uprawnień do obsługi i jest on tańszy warto nabyć go na własność. Sprzęt budowlany można kupować także na aukcjach w niższej cenie. Nie możemy zapomnieć również o tym, że jeśli zakupimy sprzęt na własność będziemy musieli zadbać również o jego serwis i naprawę. Jest to dodatkowy koszt, który będziemy musieli ponieść oprócz ceny zakupu. Niestety musimy mieć na uwadze to, że znalezienie części do maszyn budowlanych nie jest rzeczą prostą.

To czy wynajmiemy czy kupimy maszyny budowlane zależy od funduszy jakimi dysponujemy, od tego na ile czasu będziemy potrzebować sprzętu i od tego czy będziemy wstanie go obsługiwać i serwisować. Do obsługi dużych maszyn budowlanych będziemy potrzebować osób uprawnionych.  

Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.
Dobre oświetlenie w biurze, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń typu open space, czy gabinet dla jednej osoby, powinno być funkcjonalne, a także komfortowe dla użytkownika. Coraz częściej podczas projektu wybiera się rozwiązania wykorzystujące diody LED. Takie oświetlenie można dopasować ...
Firmy, które w Polsce inwestują w rozwój elektromobilności, w wielu obszarach napotykają na bariery. Jedną z nich jest dostępność i czas pozyskiwania przyłączy do sieci elektroenergetycznej. „Sześć lat czekaliśmy na przyłącze o mocy 1,4 MW. To powinno dziać się o wiele szybciej” - mówiła Katarzyn...