fbpx

Co warto wiedzieć o kole dwumasowym?

Koło dwumasowe to nowoczesna wersja koła zamachowego. Obecnie w nowych pojazdach niemal zawsze miejsce klasycznego koła zamachowego zajmuje właśnie tak zwana dwumasa. Jest to element, który pełni bardzo ważną funkcję, a jego niesprawność w zasadzie uniemożliwia dalszą jazdę. Warto zatem dbać o koło dwumasowe i wiedzieć, jak o nie zadbać, aby pracowało sprawnie jak najdłużej.

Jaka jest funkcja koła dwumasowego

Głównym zadaniem koła dwumasowego jest przekazywanie momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów. Tym samym element ten bierze bezpośredni udział w procesie wprawiania w ruch samochodu. Bez niego prawidłowa praca skrzyni biegów nie jest możliwa. Różnica pomiędzy kołem dwumasowych a tradycyjnym kołem zamachowym odnosi się natomiast do konstrukcji obu tych elementów. Koło dwumasowe to tak naprawdę połączenie dwóch kół zamachowych, pomiędzy którymi znajduje się tłumik drgań. Tym samym masa tego nowocześniejszego elementu jest dwukrotnie większa. Co więcej, posiada on tłumik stanowiący nieocenione wsparcie w redukcji drgań.

Koło dwumasowe znajduje się pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Od strony silnika łączy się z wałem korbowym, przez który do koła przekazywany jest moment obrotowy. Przejęty moment obrotowy przekazywany jest natomiast do skrzyni, czemu towarzyszą intensywne drgania. Dlatego też tak ważne jest, aby koło dwumasowe miało rzeczywiście dużą masę. Dzięki niej lepiej redukuje ono drgania i z tego względu jest efektywniejsze od klasycznego koła zamachowego. Niebagatelną rolę w tej kwestii odgrywa również wspomniany już tłumik drgań w postaci sprężyny znajdującej się pomiędzy dwoma kołami zamachowymi.

Jak zadbać o długą żywotność koła dwumasowego?

Ażeby przez długi czas cieszyć się sprawną pracą koła dwumasowego, przede wszystkim trzeba dokonać zakupu części wysokiej jakości. Bogata oferta kół dwumasowych znajduje się na stronie sklepu Ucando https://www.ucando.pl/k/kola-zamachowe-dwumasowe-i-sztywne/U0503. Z pewnością każdy znajdzie tam część, której potrzebuje. Jednak wysokiej jakości koło to nie wszystko. Ważne jest, aby wybrać element dostosowany do wymagań danej jednostki napędowej. Rzecz w tym, iż jego parametry nie mogą być niższe od parametrów silnika. W przeciwnym wypadku koło dwumasowe nie wytrzyma obciążeń danej jednostki napędowej.

Ponadto, dla żywotności koła dwumasowego ważny jest również styl jazdy. Niewskazane jest gwałtowne ruszanie. W zasadzie wszelkie gwałtowne ruchy szkodzą dwumasie. Warto o tym pamiętać również podczas zmiany biegów. Negatywnie na stan koła dwumasowego wpływa również częste hamowanie silnikiem.