Skip to main content

W poniedziałek i wtorek mobilne stacje badawcze z Centrum Nauki Kopernik w Ryczywole

| cnk warszawa | Nauka

W poniedziałek i wtorek w Ryczywole będzie można zobaczyć 20 mobilnych stacji badawczych z Centrum Nauki Kopernik.

20 mobilnych stacji badawczych i 3 edukatorów z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu- w tym składzie Centrum Nauki Kopernik jedzie do małych miejscowości w całej Polsce. Udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga.

Do udziału w takiej przygodzie zaprasza w tym roku warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Weźmie w niej udział ponad 160 tys. dzieci, rodziców i nauczycieli ze 160 małych miejscowości w całej Polsce. 30 i 31 lipca Naukobus pojawi się w Ryczywole. Z atrakcji będzie można korzystać w poniedziałek w godzinach 10:00-18:00, a we wtorek od 09:00 do 14:00. Wejście jest bezpłatne.

Nauka inaczej

Jak by to było, gdyby dzieci samodzielnie eksperymentując, mogły dostrzec inną, emocjonującą twarz nauki?  Gdyby to nie były zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw i zasad, które rządzą światem? Taką właśnie możliwość daje „Naukobus”, projekt Centrum Nauki Kopernik - 20 stacji badawczych, które przyjeżdżają do szkoły wraz z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik, daje szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę. Edukatorzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.
Każda wizyta trwa dwa dni, w czasie których stacje badawcze są rozstawione w szkole, a uczniowie, którym towarzyszą edukatorzy, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie.

Moc dobrych doświadczeń

Samodzielne eksperymentowanie pozwala obudzić ciekawość i uczyć się bez wysiłku znanego z lekcji – siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, wirujące krzesełko, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca” – propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.
Jednak wystawa jest ciekawa nie tylko dzieci, ale i dla dorosłych. To dlatego w wybranych godzinach mogą ją bezpłatnie zwiedzać wszyscy chętni.

Przez całą Polskę

Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w dzieciach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań. To dlatego Centrum Nauki Kopernik pomoże także nauczycielom rozbudzać w uczniach zainteresowanie nauką.

Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Naukobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.

 

To była już 13 inauguracja obornickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W piątek 29 września zainaugurowany został kolejny rok akademicki obornickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Przekazali komputery czwartoklasistom

300 komputerów trafi do czwartoklasistów z Gminy Oborniki. Przekazanie pierwszych egzemplarzy dokonali Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński i Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

Stypendia dla uczniów z powiatu obornickiego

WSHIU Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu ufundowała dwa stypendia dla uczniów z powiatu obornickiego.

Świetny wynik Agnieszki Chwalisz

Agnieszka Chwalisz z obornickiego Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach zdobyla 9 miejsce w Olimpiadzie Wiedzy Konsumenckiej im. Elżbiety Połczyńskiej.

Perseidy będą widoczne na niebie niemal do końca sierpnia (wywiad)

Co prawda noc spadających gwiazd przypadała w ubiegłym tygodniu, ale nie oznacza to, że szansa ich zaobserwowania przepadła. Perseidy będą widoczne na niebie jeszcze do 24 sierpnia. Udana obserwacja wymaga jednak dobrej pogody i bezchmurnego nieba – a najlepiej...

Pierwsze kroki, aby zostać elektrykiem. Co trzeba wiedzieć?

Przyszły elektryk ma kilka dróg, które prowadzą do wykonywania tego zawodu. Nigdy nie jest za późno, by się przebranżowić, poszerzyć zakres oferowanych usług bądź też zabezpieczyć drugą profesją na chudsze czasy. Jak zostać elektrykiem?

Centrum Nauki Kopernik we wtorek do 14:00 (foto)

Mobilne stacje badawcze Centrum Nauki Kopernik będą dostępne w Ryczywole jeszcze tylko we wtorek do godz. 14:00.