Samochód zastępczy z OC sprawcy – krótki poradnik dla poszkodowanych

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Uszkodzony samochód to bardzo poważny problem. W obecnych czasach auto jest często jednym z podstawowych narzędzi pracy. Nawet jeżeli ktoś używa swego pojazdu wyłącznie w celach prywatnych, wówczas niemożność korzystania z niego staje się przykrą dolegliwością, która znacząco utrudnia życia. Czy w razie kolizji można liczyć na samochód zastępczy, za który nie trzeba będzie płacić?

Kto może starać się o samochód zastępczy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy  nie jest żadnym przywilejem dla wybranych. To coś, co należy się każdemu poszkodowanemu, którego pojazd został uszkodzony w wyniku zdarzenia drogowego. Co niezwykle istotne, nie ma znaczenia to, czy poszkodowany jest przedsiębiorcą, czy też osobą prywatną. Kwestię tę rozstrzygnął bowiem Sąd Najwyższy podejmując uchwałę z dnia 17 listopada 2011 roku. Ważne jest również to, że zdaniem Sądu Najwyższego, nie ma znaczenia okoliczność, czy poszkodowany mógł korzystać z komunikacji zbiorowej, czy też nie. Oznacza to więc, że prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy należy się każdemu, kogo pojazd został uszkodzony podczas kolizji.

Skąd wziąć auto zastępcze?

Ubezpieczyciel nie ma obowiązku załatwienia poszkodowanemu pojazdu. Oznacza to, że ten, kto doznał szkody, powinien znaleźć auto zastępcze na własną rękę. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Na rynku działa bowiem szereg wypożyczalni. Po zakończeniu umowy najmu, ubezpieczyciel zwróci poszkodowanemu koszty związane z usługą, pokrywając je z polisy od odpowiedzialności cywilnej sprawcy zdarzenia. Niemniej jednak, należy pamiętać o dwóch kwestiach związanych z wynajmem samochodu. Po pierwsze, musi to być pojazd co najwyżej tej samej klasy jak ten, z którego do tej pory korzystał poszkodowany. Po drugie, cena wynajmu musi być zbliżona do średnich kosztów rynkowych. Jeżeli któryś z tych dwóch warunków nie zostanie spełniony, wówczas firma ubezpieczeniowa może – i z całą pewnością to zrobi – zakwestionować żądanie poszkodowanego i tym samym nie zwrócić kosztów.

Czy warto starać się o auto zastępcze?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Jak podkreśla specjalista z firmy Automobilis, Procedury związane z wynajęciem pojazdu są ograniczone do minimum formalności. Co więcej, jeżeli ktoś zdecyduje się na tego typu usługę w naszej firmie, wówczas może liczyć na naszą pomoc w uzyskaniu zwrotu kosztów od ubezpieczyciela. Ważną informacją jest również fakt, iż wypożyczalnie posiadają w swojej ofercie szereg różnego rodzaju pojazdów.

Samochód już dawno temu przestał być dobrem luksusowym. To rzecz, która ma ułatwiać życie każdemu człowiekowi, umożliwiać sprawny dojazd do pracy, czy też bezpieczne odwiezienie dzieci do szkoły. Dlatego też kiedy pojazd zostanie uszkodzony, warto postarać się o samochód zastępczy, którego wynajęcie zostanie sfinansowane z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej sprawcy 

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież