Skip to main content

Dlaczego nie warto kupować używanych części do auta?

| tekst sponosowany | Moto

 

dlaczego nie warto kupowac uzywanych czesci do auta

Używany samochód posiada niemal co drugi Polak. Czy oznacza to jednak, że skoro jeździmy nienowym samochodem, to możemy do woli korzystać z używanych części do auta? Dlaczego tak wielu rezygnuje z zakupu fabrycznie nowych części? Odpowiedź na to pytanie do trudnych nie należy.

Każdy kierowca chciałby porzucić używane auto na rzecz nowego samochodu prosto z fabryki. Niestety, póki co, ta kwestia pozostaje w sferze marzeń wielu polskich kierowców. Nie oznacza to jednak, że używany pojazd nie może cieszyć – a może, pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbamy.

Co powoduje, że chętnie kupujemy części używane?

Niemal każdy mechanik potwierdzi, że oszczędności można uznać za domenę większości polskich kierowców. Kupujemy na już, na teraz... zupełnie zapominając, że przecież z samochodu chcemy korzystać niemal każdego dnia i w możliwie jak najdłuższym czasie. Niestety, ale zakup części prawie zawsze sprowadza się do ceny – im niższa tym lepiej.

Z kolei to, że używkę kupimy taniej nie powinno nikogo zdziwić. Zauważyć należy jednak, że niekiedy różnica między ceną fabrycznie nowej części, a używanego odpowiednika sprowadza się do zaledwie stu złotych. Problem w tym, że ów sto złotych zwykle działa na korzyść używanych części, bo statystyczny Kowalski woli mieć tę stówkę w kieszeni.

Czy kupowanie części używanych jest bezpieczne?

Niestety, ale bardzo rzadko zdarza się, by zakup używanej części do samochodu okazał się słusznym i bezpiecznym. Po pierwsze, kupując od niepewnych sprzedawców nigdy nie mamy pewności po jakim przebiegu jest dany podzespół, co oznacza, że może czekać nas kolejna wymiana i to w stosunkowo niewielkim odstępie czasu.

Po drugie, zastosowanie części używanych nigdy nie zapewni kierowcy odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Ponadto kupując używany zamiennik nie otrzymamy gwarancji, więc w razie awarii pozostajemy z niczym. Fabrycznie nowe części do auta to z kolei gwarancja, że podzespoły wytrzymają określone przez producenta przebiegi, co zapewnia z kolei komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Na których częściach można oszczędzać?

Na przysłowiowym złomie można kupić kilka części, a raczej akcesoriów do samochodu. Dotyczy to m.in. używanego lusterka, listwy lub np. błotnika. Montując ponownie te elementy samochodu raczej nic złego nam się nie przytrafi. Pamiętajmy jednocześnie, by podczas wizyty na giełdzie nie dać się skusić niskim cenom poszczególnych części do auta. Zastosowanie używanych zamienników jest bowiem w niektórych przypadkach niezgodne z prawem:

Montaż używanych części jest niewskazany. Ponadto jest to po prostu niezgodne z prawem. Do części  samochodowych, z których zabrania się korzystać ponownie należą m.in. poduszki powietrzne, elementy układu hamulcowego, pasy bezpieczeństwa, tłumiki, części zawieszenia i układu kierowniczego oraz typowe części eksploatacyjne jak np. filtry, płyny eksploatacyjne, pióra wycieraczek – podpowiada jeden z ekspertów internetowego sklepu motoryzacyjnego, NoweCzesci.pl.

 

Jak myć samochód myjką ciśnieniową i nie zrobić szkody?

Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...

Z jakimi problemami musi mierzyć się transport drogowy w najbliższych latach?

Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...

Motoryzacja. W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...

Sprawdź, czy możesz zatankować E10

Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.

Od stycznia zmiana na stacjach paliw

Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...

Auta z USA: historia i fenomen amerykańskich pojazdów

Amerykańskie samochody, symbole wolności i innowacji, zaczęły swoją historię ponad wiek temu. Ford Model T, pierwszy masowo produkowany pojazd, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, dając początek erze motoryzacji. Od tamtej pory, samochody z USA stały się nie tylko środkami transportu, ale r...

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.