Dlaczego nie warto kupować używanych części do auta?

 

dlaczego nie warto kupowac uzywanych czesci do auta

Używany samochód posiada niemal co drugi Polak. Czy oznacza to jednak, że skoro jeździmy nienowym samochodem, to możemy do woli korzystać z używanych części do auta? Dlaczego tak wielu rezygnuje z zakupu fabrycznie nowych części? Odpowiedź na to pytanie do trudnych nie należy.

Każdy kierowca chciałby porzucić używane auto na rzecz nowego samochodu prosto z fabryki. Niestety, póki co, ta kwestia pozostaje w sferze marzeń wielu polskich kierowców. Nie oznacza to jednak, że używany pojazd nie może cieszyć – a może, pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbamy.

Co powoduje, że chętnie kupujemy części używane?

Niemal każdy mechanik potwierdzi, że oszczędności można uznać za domenę większości polskich kierowców. Kupujemy na już, na teraz... zupełnie zapominając, że przecież z samochodu chcemy korzystać niemal każdego dnia i w możliwie jak najdłuższym czasie. Niestety, ale zakup części prawie zawsze sprowadza się do ceny – im niższa tym lepiej.

Z kolei to, że używkę kupimy taniej nie powinno nikogo zdziwić. Zauważyć należy jednak, że niekiedy różnica między ceną fabrycznie nowej części, a używanego odpowiednika sprowadza się do zaledwie stu złotych. Problem w tym, że ów sto złotych zwykle działa na korzyść używanych części, bo statystyczny Kowalski woli mieć tę stówkę w kieszeni.

Czy kupowanie części używanych jest bezpieczne?

Niestety, ale bardzo rzadko zdarza się, by zakup używanej części do samochodu okazał się słusznym i bezpiecznym. Po pierwsze, kupując od niepewnych sprzedawców nigdy nie mamy pewności po jakim przebiegu jest dany podzespół, co oznacza, że może czekać nas kolejna wymiana i to w stosunkowo niewielkim odstępie czasu.

Po drugie, zastosowanie części używanych nigdy nie zapewni kierowcy odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Ponadto kupując używany zamiennik nie otrzymamy gwarancji, więc w razie awarii pozostajemy z niczym. Fabrycznie nowe części do auta to z kolei gwarancja, że podzespoły wytrzymają określone przez producenta przebiegi, co zapewnia z kolei komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Na których częściach można oszczędzać?

Na przysłowiowym złomie można kupić kilka części, a raczej akcesoriów do samochodu. Dotyczy to m.in. używanego lusterka, listwy lub np. błotnika. Montując ponownie te elementy samochodu raczej nic złego nam się nie przytrafi. Pamiętajmy jednocześnie, by podczas wizyty na giełdzie nie dać się skusić niskim cenom poszczególnych części do auta. Zastosowanie używanych zamienników jest bowiem w niektórych przypadkach niezgodne z prawem:

Montaż używanych części jest niewskazany. Ponadto jest to po prostu niezgodne z prawem. Do części  samochodowych, z których zabrania się korzystać ponownie należą m.in. poduszki powietrzne, elementy układu hamulcowego, pasy bezpieczeństwa, tłumiki, części zawieszenia i układu kierowniczego oraz typowe części eksploatacyjne jak np. filtry, płyny eksploatacyjne, pióra wycieraczek – podpowiada jeden z ekspertów internetowego sklepu motoryzacyjnego, NoweCzesci.pl.

 

Komentarze   

0 #1 Krystian 2016-11-23 11:26
jak ktoś poszukuje dobrego i sprawdzonego sklepu z częściami to zdecydowanie polecam iParts.
Cytować

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież