Przejdź do głównej treści

Gotówkowo czy bezgotówkowo – jak naprawić auto z ubezpieczenia?

| tekst sponosowany | Moto

forda

 

Twoje auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku? W takim przypadku możesz zadecydować o tym, jak otrzymasz odszkodowanie. Co będzie wobec tego lepszym rozwiązaniem – rozliczenie gotówkowe czy bezgotówkowe?

 

Likwidacja szkody następująca gotówkowo polega na wypłaceniu odszkodowania właścicielowi kierowcy, który następnie zleca naprawę we własnym zakresie. Z kolei rozliczenie bezgotówkowe ma miejsce wtedy, gdy auto naprawiane jest w warsztacie, który następnie rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Oczywiście, każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, dlatego przed podjęciem decyzji trzeba je dobrze przeanalizować.

Rozliczenia gotówkowe

Taka metoda rozliczeń nazywana jest także kosztorysową, ponieważ suma odszkodowania jest wyznaczana na bazie kosztorysu napraw do wykonania. Cechuje się ono ograniczonymi formalnościami i zwykle krótkim czasem wypłaty pieniędzy, co przekłada się też na skrócenie czasu likwidacji szkody.

Minusem takiego rozliczenia może być jednak niekorzystna dla właściciela auta wycena, dlatego też trzeba zawsze sprawdzać dokładne koszty napraw i w razie niezgodności skontaktować się z ubezpieczycielem.

Z takiej formy rozliczenia często korzystają kierowcy starszych aut, ponieważ mogą wtedy zaoszczędzić na zakupie tańszych zamienników i wykonaniu prac u znajomych mechaników, co powoduje, że część rozliczenia zostaje w kieszeni.

Rozliczenia bezgotówkowe

To z kolei wygodna forma likwidacji szkody dla kierowcy nowszego i  bardziej wartościowego auta, którego jedynym zadaniem jest tak naprawdę znalezienie odpowiedniego warsztatu, który ma podpisaną umowę z jego ubezpieczycielem. Jeżeli przykładowo interesuje cię taka naprawa Forda w Warszawie, Hondy lub innego auta możesz skorzystać z usługi w ASO – chociażby w autoryzowanym serwisie Hondy.

Przy rozliczeniu bezgotówkowym właściciel nie musi angażować żadnej gotówki, a także obawiać się, że kwota nie pokryje wszystkich wydatków, ale zawsze warto sprawdzać wartości wyceny, by mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Po wykonaniu napraw wystarczy tylko zgłosić się po swój samochód.

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.