Skip to main content


Transport na drogach europejskich

auto

Polskie firmy spedycyjne z roku na rok rozwijają się coraz prężniej. Jakby na przekór wszystkim kryzysom, wysokim cenom paliwa i niepewnej sytuacji politycznej u naszych wschodnich sąsiadów.

Po bankructwach, które dotknęły polski transport międzynarodowy w ostatnich latach, sytuacja na rynku już się ustabilizowała. Dziś zarówno małe, rodzinne firmy, jak i duże przedsiębiorstwa transportowe raczej na brak klientów nie narzekają.

Problemy z płynnością finansową

W minionych latach niejedna firma transportowa musiała ogłosić bankructwo z powodu nieuczciwych bądź niepłacących w terminie kontrahentów. W dobie kryzysu czasem wystarczył jeden zastój finansowy, by firma zniknęła z rynku. Dziś firmy, które przetrwały są bogatsze o te doświadczenia.

Rozwiązaniem jest dokładne sprawdzanie wiarygodności kontrahentów, zarówno nowych, jak i tych, z którymi współpraca trwa od lat. Niestety, nawet dokładny wywiad gospodarczy nie gwarantuje, że pieniądze wpłyną na konto w wyznaczonym terminie. Niezbędne są więc własne rezerwy finansowe, które w razie czego pozwolą przetrwać najtrudniejsze chwile.

Coraz więcej firm decyduje się obecnie na ubezpieczenie należności. Firmy ubezpieczeniowe w razie problemów z płatnościami wypłacają przeważnie 80 proc. wartości faktury. Innym ciekawym rozwiązaniem, które zabezpiecza przed nieuczciwymi zleceniodawcami jest factoring. To wciąż mało znana u nas usługa, choć banki mają ją w swojej ofercie już od dosyć dawna. Bank w momencie fakturowania wypłaca przewoźnikowi 80 proc., a resztę w momencie uregulowania należności. Opłata pobierana przez banki najczęściej wynosi 1 proc. wartości faktury.

Na kłopoty specjalizacja

Duża liczba firm transportowo-logistycznych na rynku doprowadziła do ogromnej konkurencji. W tej branży nie można bez końca obniżać cen przewozów, bowiem koszty stałe są na mniej więcej stałym i podobnym wszędzie poziomie. Część z firm w ostatnich latach zdecydowała się więc  na specjalizację przewozów. Niektóre zajmują się wyłącznie transportem w warunkach chłodniczych, inne zdecydowały się na nietypowe produkty np. materiały chemiczne, sypkie produkty spożywcze czy masy asfaltowe i właśnie w tym kierunku rozbudowują swoją flotę.

Specjalizacja daje firmom pewność stałych zleceń, nawet w dobie kryzysu. Duże koncerny wolą bowiem współpracować  ze sprawdzonymi przewoźnikami, którzy mają odpowiednio przystosowaną flotę, a także przeszkolonych pracowników.

Transport kolejowy i kombinowany

Co prawda wciąż zdecydowana większość towaru przewożona jest transportem kołowym, jednak coraz większą popularność zdobywa transport intermodalny czyli kombinowany. To najczęściej połączenie transportu kołowego, kolejowego oraz morskiego. Wbrew pozorom takie rozwiązanie pozwala na spore oszczędności tak finansowe, jak i czasowe (do wagonów lub kontenerów można załadować o wiele więcej towarów). Co istotne towar można wysyłać na znacznie większe odległości, także na inne kontynenty oraz w miejsca, w których infrastruktura drogowa jest słabo rozwinięta.

Jak myć samochód myjką ciśnieniową i nie zrobić szkody?

Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...

Z jakimi problemami musi mierzyć się transport drogowy w najbliższych latach?

Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...

Motoryzacja. W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...

Sprawdź, czy możesz zatankować E10

Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.

Od stycznia zmiana na stacjach paliw

Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...

Auta z USA: historia i fenomen amerykańskich pojazdów

Amerykańskie samochody, symbole wolności i innowacji, zaczęły swoją historię ponad wiek temu. Ford Model T, pierwszy masowo produkowany pojazd, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, dając początek erze motoryzacji. Od tamtej pory, samochody z USA stały się nie tylko środkami transportu, ale r...

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.