Skip to main content

Kilka ważnych informacji o hamulcach

| Artykuł partnera | Moto

Twoje hamulce mogą wymagać wymiany w przypadku, gdy zauważysz którykolwiek z tych objawów: 

Odgłosy pisku: 

Pewien piskliwy odgłos dochodzący z hamulców jest normalny w typowych warunkach jazdy, jednak głośny pisk jest sygnałem ostrzegawczym, że tarcze hamulcowe mogą wymagać wymiany.

Wibracje: 

Jeśli zauważysz wibracje koła sterującego lub pedału hamulca podczas korzystania z hamulców, jest to znak, że tarcze hamulcowe są zużyte i wymagają wymiany. 

Lampka ostrzegawcza: 

Kilka pojazdów posiada lampkę ostrzegawczą na desce rozdzielczej, która informuje, kiedy hamulce wymagają rozważenia. 

Odciąganie pojazdu na bok: 

Jeśli podczas jazdy masz wrażenie, że Twój pojazd ściąga na bok lub w drugą stronę, może to świadczyć o zniszczonych tarczach hamulcowych lub o tym, że sworznie prowadzące zacisku lub cylinderek zacisku zaciskają się.

hamulce2

Obraz tarcz hamulcowych z czesciauto24.pl

Instrukcja wymiany tarcz hamulcowych: 

Wymagane narzędzia: 

  • Jack 
  • Stojak podnośnika 
  • Żelazko do opon lub pręt łamiący pasujący do elementów złącznych 
  • klucz płaski 
  • Klips C
  • Zastępcze tarcze hamulcowe

Etap 1: Demontaż koła 

Przed podniesieniem pojazdu można użyć żelazka do opon lub pręta łamanego, aby poluzować nakrętki mocujące na kole. Wyeliminować nakrętki lug, Po ich wyeliminowaniu, można zsunąć koło z centrum i umieścić go z dala. Możesz mieć dostęp do wirnika i zacisku hamulcowego. 

Etap 2: Usunięcie starych tarcz hamulcowych i otwarcie tłoka 

Odkręć dwie śruby, które trzymają zacisk hamulcowy na miejscu i wysuń zacisk. W przypadku, gdy nie uda się go skutecznie wyjąć, należy użyć łomu. Wykorzystaj klipsy do przytrzymania zacisku na zawieszeniu, aby nie obciążał przewodu hamulcowego i nie mógł spaść.

Wyeliminuj dwie śruby z tyłu środka, które trzymają zestaw nośny zacisku. Są one zazwyczaj bardzo ciasne, więc mądrym pomysłem jest wykorzystanie pręta łamiącego lub pistoletu udarowego.

Wymontować tarcze hamulcowe i sprawdzić ich zużycie. Nałożyć smar przeciwskurczowy na wsporniki nowych tarcz hamulcowych. Uważać, aby olej nie dostał się na płytki hamulcowe lub okładziny stykowe tarcz hamulcowych. Sprawdź, czy na tarczach hamulcowych nie ma śruby ustalającej, a jeśli jest, odkręć ją przed uderzeniem młotkiem w tarczę hamulcową, aby ją usunąć.

Sprawdzić, czy tarcze hamulcowe mogą się swobodnie poruszać bez włączonych hamulców. 

Krok 3: Ponowne założenie kół i test 

Założyć koła i zamocować uchwyty (dokręcić ręcznie). Opuścić pojazd na podłoże. 

Pompować hamulce do momentu osiągnięcia naprężenia.

Sprawdź, czy nie ma wycieków z przewodów hamulcowych, jeśli zastąpiłeś zaciski.Wykonaj test.

 

Jak myć samochód myjką ciśnieniową i nie zrobić szkody?

Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...

Z jakimi problemami musi mierzyć się transport drogowy w najbliższych latach?

Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...

Motoryzacja. W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...

Sprawdź, czy możesz zatankować E10

Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.

Od stycznia zmiana na stacjach paliw

Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...

Auta z USA: historia i fenomen amerykańskich pojazdów

Amerykańskie samochody, symbole wolności i innowacji, zaczęły swoją historię ponad wiek temu. Ford Model T, pierwszy masowo produkowany pojazd, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, dając początek erze motoryzacji. Od tamtej pory, samochody z USA stały się nie tylko środkami transportu, ale r...

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.