Skip to main content

Jak dbać o wyciągarkę samochodową?

| Artykuł sponsorowany | Moto

Wyciągarka samochodowa to bardzo ważny sprzęt dla każdego miłośnika off-roadu. Może przydać się w bardzo wielu sytuacjach i wyciągnąć nas nawet z najtrudniejszych opresji podczas rajdów w trudnych warunkach. Co należy wiedzieć o wyciągarkach? Jak o nie zadbać by zostały z nami jak najdłużej? Wszystkich potrzebnych informacji dowiesz się, czytając ten artykuł!

Do czego służy wyciągarka?

Wyciągarka to urządzenie, które pozwala na wyciągnięcie pojazdu, który wypadł z drogi, zakopał się w błocie lub znalazł się w innej trudnej sytuacji. Wyciągarki stosuje się nie tylko w samochodach terenowych. Można je stosować także do wyciągania pojazdów specjalnych, pojazdów pomocy drogowej czy autolawet.

Wyciągarka samochodowa to bardzo przydatne urządzenie, jednak jej konstrukcja jest stosunkowo prosta. Na bęben cylindryczny wyciągarki nawijana jest lina, którą przymocowuje się do samochodu. Urządzenie musi być wyposażone w odpowiedni silnik z dużą mocą oraz hamulcem, tak, aby bez problemu wyciągnąć pojazd z każdych warunków. Wyciągarki samochodowe można podzielić na mechaniczne, hydrauliczne oraz elektryczne.

Wyciągarki elektryczne są w stanie wyciągnąć Twój samochód z niejednej opresji, dlatego warto zastanowić się nad ich zakupem: https://terenowiec.pl/pl/483-wyciagarki-elektryczne-12v. Wybór urządzenia powinien być zależny od naszych potrzeb. Warto jednak wybrać wyciągarkę dobrej jakości, która zostanie z nami na dłużej i nie zawiedzie nas podczas trudnych warunków na drogach oraz bezdrożach. Jeżeli szukasz wysokiej klasy sprzętu, znajdziesz go tutaj: https://terenowiec.pl/pl/97-wyciagarki.

Jak zadbać o dobrą kondycję wyciągarki samochodowej?

Jeżeli przez dłuższy czas nie będziesz korzystać z wyciągarki samochodowej, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Zapakuj ją w pokrowiec, który ochroni ją przed wilgocią. Co zrobić w przypadku, gdy urządzenie jest zamontowane do samochodu na stałe? Najbezpieczniejszym wyjściem będzie jego zdemontowanie i zabezpieczenie tak, jak w pierwszym przypadku. Wyciągarki są zaprojektowane w taki sposób, aby ich demontaż był bezproblemowy. Zabezpieczając wyciągarkę przed wilgocią, dbasz o jej kondycję oraz prawidłową pracę w przyszłości, dlatego warto poświęcić na to czas.

Jeżeli wyciągarka jest urządzeniem, z którego korzystasz regularnie, należy zadbać o jej prawidłową konserwację. Należy ją regularnie czyścić z brudu, kurzu czy błota. Oprócz tego należy zadbać o nasmarowanie części ruchomych oraz pamiętać o okresowym przeglądzie. Warto również od czasu do czasu sprawdzić, czy na wyciągarce nie osadza się woda. Jeżeli do tego dojdzie, należy jak najszybciej osuszyć sprzęt, aby nie dopuścić do korozji.

Ostatnim krokiem, który pozwoli Ci zadbać o prawidłową kondycję wyciągarki, jest zadbanie o stan jej silnika. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan łożysk i wirnika, które szczególnie mogą ulec zniszczeniu pod wpływem obciążenia.

Podstawą bezpiecznego oraz udanego off-roadu jest dobre przygotowanie oraz wysokiej jakości sprzęt, który poddajemy regularnej pielęgnacji. Jeżeli decydujesz się na wybór wyciągarki elektrycznej, należy zwrócić również uwagę na moc silnika. Oprócz wyciągarki należy wyposażyć się również w mocne liny (syntetyczne, kinetyczne lub stalowe). Przydatne będą również inne akcesoria do wyciągarki jak hamulec, kausza, złącza czy rękawiczki.

źródło zdjęcia: freepik.com

Jak myć samochód myjką ciśnieniową i nie zrobić szkody?

Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...

Z jakimi problemami musi mierzyć się transport drogowy w najbliższych latach?

Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...

Motoryzacja. W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...

Sprawdź, czy możesz zatankować E10

Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.

Od stycznia zmiana na stacjach paliw

Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...

Auta z USA: historia i fenomen amerykańskich pojazdów

Amerykańskie samochody, symbole wolności i innowacji, zaczęły swoją historię ponad wiek temu. Ford Model T, pierwszy masowo produkowany pojazd, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, dając początek erze motoryzacji. Od tamtej pory, samochody z USA stały się nie tylko środkami transportu, ale r...

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.