fbpx

Z jakimi karami wiąże się brak ważnego ubezpieczenia OC?

Szacuje się, że po polskich drogach porusza się około 100 tys. pojazdów nieposiadających obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ich właściciele sporo ryzykują. Kara za brak ważnego ubezpieczenia OC wzrosła w 2020 roku, a w kolejnych latach szykują się kolejne podwyżki. Ile zapłacą kierowcy za to przewinienie? Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie OC w niskiej cenie i nie ponosić zbędnego ryzyka?

Brak ważnego OC, czyli nieopłacalne ryzyko

OC to jedyna w Polsce obowiązkowa polisa komunikacyjna. Ubezpieczenie chroni właściciela pojazdu przed roszczeniami osób poszkodowanych w spowodowanych przez niego zdarzeniach drogowych. Kierowca jest zobowiązany do wykupienia polisy OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu niezależnie od tego, czy z niego korzysta. Wyjątek w tej kwestii stanowią auta zabytkowe posiadające żółte tablice. Ich właściciele mają prawo do korzystania z OC krótkoterminowego z okresem obowiązywania minimum 30 dni.

Brak ważnej polisy OC to ogromne ryzyko finansowe nie tylko ze względu na potencjalne kary. Wystarczy zostać sprawcą wypadku drogowego, aby narazić się na ogromne koszty, takie jak konieczność naprawy uszkodzonego pojazdu, mienia, leczenie, rehabilitacja i odszkodowanie dla osób, które poniosły uszczerbek na zdrowiu. W ekstremalnych sytuacjach koszty mogą sięgać nawet milionów złotych.

Kara za brak OC – kierowcy będą płacić więcej

Dlatego brak posiadania ważnego ubezpieczenia OC jest srogo karany. Wysokość kary zależy od aktualnego poziomu minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie pensja minimalna wynosi 2600 zł brutto, a maksymalna kara za nieposiadanie ważnego ubezpieczenia OC stanowi dwukrotność tej sumy, czyli 5200 zł. Najwięcej zapłacą właściciele aut, którzy wykazali się największą opieszałością w kwestii ubezpieczenia.

Kary za brak posiadania ważnego OC dla właścicieli samochodów osobowych:

  • maksymalnie 3 dni bez OC – 1040 zł
  • od 4 do 14 dni bez OC – 2600 zł
  • powyżej 14 dni bez OC – 5200 zł

W przypadku samochodów ciężarowych kary są jeszcze wyższe. Maksymalna to równowartość trzykrotnej płacy minimalnej, czyli aktualnie 7800 zł. Uzależnienie wysokości tej kary od płacy minimalnej ma jeszcze jedną poważną konsekwencję. Według rządowych planów najniższe wynagrodzenie ma do 2023 roku wzrosnąć do poziomu 4000 zł brutto. Oznacza to w praktyce, że jeśli zapowiedzi staną się faktem, kierowcy nieposiadający ważnego ubezpieczenia OC za 3 lata będą musieli liczyć się z karą sięgającą nawet 8000 zł.

Sprawdzone sposoby na niskie ubezpieczenia OC

Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny, dla których część właścicieli aut osobowych rezygnuje z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Z pewnością bywa to efektem nieuwagi. Inni kierowcy prawdopodobnie ponoszą ryzyko z powodów finansowych. Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC, aby nie wpędzić się w kłopoty?

Jest na to wiele sprawdzonych sposobów, o których więcej można przeczytać na stronie https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/, w poradniku przygotowanym przez ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Kiosk Polis. To właśnie internetowe kalkulatory dają dostęp do wielu ofert i atrakcyjnych zniżek, dzięki czemu każdy znajdzie najkorzystniejszą ofertę na rynku!