Przejdź do głównej treści

Smartfon zamiast CB

| creandi.pl | Moto

Wybierając się w podróż nie trzeba już kupować drogiego urządzenia CB by być w stałym w kontakcie z innymi użytkownikami na drodze. Wystarczy odpowiednia aplikacja i telefon komórkowy. Smartfon zamiast CB? Dlaczego nie?!

Miłośnicy „czterech kółek” coraz częściej wyruszając w trasę, korzystają z pomocnych rozwiązań takich jak CB radio, nawigacja czy antyradar. Dla wielu kierowców stały się one nieodłącznym elementem podróży. Popularność tego typu rozwiązań sprawiła, że coraz więcej aplikacji tworzonych jest właśnie z myślą o zmotoryzowanych użytkownikach telefonów komórkowych.

W trasę, ale z czym?

CB radio jeszcze do niedawna używane było tylko przez zawodowych kierowców czy pracowników firm dostawczych i spedycyjnych, którzy pokonywali długie dystanse i przejeżdżali setki kilometrów. Co raz częściej i chętniej wykorzystywane jest ono jednak w prywatnych autach osobowych. Idea działania tego urządzenia jest prosta. Użytkownicy ostrzegają się nawzajem o zdarzeniach na drodze takich jak korki, remonty, a także kontrole fotoradarowe czy policyjne.

Standardowe urządzenie CB bywa jednak czasem kłopotliwe w użytkowaniu. Do najczęściej wymienianych niedogodności należą zakłócenia powstające w eterze, nieprzyjemne trzaski, problem kradzieży anten, spora liczba kabli. Do tego trzeba doliczyć także koszt zakupu rzędu około 250 zł. Na ratunek zmotoryzowanym wyszli twórcy oprogramowania CB na smartfony. Posiadając telefon komórkowy wyposażony w aplikację mobilnego radia,  kierowca nie musi już montować odrębnego urządzenia w swoim samochodzie.

CB Radio w smartfonie

Mobilne CB radio można mieć zawsze przy sobie. Stanowi ono bowiem integralną część telefonu i niezależnie od tego gdzie jesteśmy, zawsze mamy do niego dostęp.

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań. Mobilne CB dostępne jest dla większości systemów operacyjnych. Możliwości tych programów jest wiele, a przy tym są one łatwe i wygodne w obsłudze. Niektóre z nich, tak jak CB Radio Chat czy Radar STOP CB, umożliwiają swoim użytkownikom prowadzenie bezpośredniej rozmowy, jak przez tradycyjne CB. Dodatkowo SpeedAlarm czy Yanosik  pozwalają na  wysłanie ostrzeżenia o kontroli policyjnej czy radarowej za pomocą naciśnięcia odpowiedniego przycisku na ekranie. Ponadto są także takie, które posiadają funkcję nawigacji czy traffic online (Yanosik). Koszty miesięcznego użytkowania w zależności od dostępnych aplikacji wahają się w granicach od 0 do 30 zł.

 

Liczba mobilnych CB spełniających funkcję podobną do standardowego CB radia rośnie. Aplikacje stworzone z myślą o smartfonach wzbogacone są o szereg możliwości, których brakuje w tradycyjnym CB. Warto zatem zastanowić się czy postawić na klasykę czy nowoczesność.

źródło: Creandi.pl

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 
5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.