Skip to main content

Jakiego sprzętu potrzebuje warsztat mechaniczny?

| Artykuł sponsorowany | Moto

Zostanie mechanikiem a założenie własnego warsztatu mechanicznego to dwie różne sytuacje. Co innego być zatrudnionym jako fachowiec w danym miejscu, a samemu takie miejsce pracy zorganizować.

Należy znaleźć odpowiednie miejsce, załatwić wszelkie formalności oraz oczywiście - zaopatrzyć się w wyposażenie. Jeśli zamierzamy pracować z pojazdami, będziemy potrzebować do tego odpowiedniego sprzętu. Jak wyposażyć warsztat mechaniczny? Odpowiadamy.

Przede wszystkim meble

Chociaż brzmi to jak banał, nie każdemu może wydać się to takie oczywiste. Do naszego nowego warsztatu mechanicznego będziemy potrzebowali całego zestawu mebli. Będą one służyły do przechowywania narzędzi oraz wszelkiego innego sprzętu. Meble do warsztatu powinny by przede wszystkim odporne na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Nie ma co ukrywać, praca w warsztacie, przy użyciu ciężkich narzędzi, może powodować niewielkie zniszczenia. Stąd należy postawić na rozwiązanie odporne. Najlepiej do tego celu przydadzą się meble metalowe. Drewno nie jest na tyle wytrzymałe oraz łatwo ulega różnego rodzaju uszkodzeniom, a podczas pracy w warsztacie może zdarzyć się kilka obić bądź zarysowań.

Trzeba też pamiętać, że mebel warsztatowy musi być funkcjonalny. Należy postawić na rozwiązanie ergonomiczne oraz praktyczne. W tym celu dobrze jest na przykład zaopatrzyć się w meble, które są w stanie pomieścić duże narzędzia oraz jednocześnie oferują dużo przestrzeni roboczej. Można również pomyśleć o ekonomicznych rozwiązaniach takich, jak półki magnetyczne, które ułatwią nam ekonomiczne zarządzanie przestrzenią w naszym warsztacie.

Narzędzia i sprzęt specjalistyczny

Jeśli nasz warsztat jest już wyposażony w meble, pora na dobór narzędzi oraz sprzętu. Potrzebować będziemy zarówno podstawowego wyposażenia każdego warsztatu w postaci prostych narzędzi manualnych, które każdy posiada we własnej skrzynce w domu, jak i zaawansowanych elektronarzędzi do pracy z pojazdami, sprzętu diagnostycznego oraz różnego rodzaju podnośników. 

jakiegosprzetupotrzebujewarsztatmechaniczny2

Wśród niezbędnych warto wymienić klucze, szczypce oraz śrubokręty - dobrze jest zaopatrzyć się w kilka specjalistycznych kompletów; szlifierkę, wiertarko-wkrętarkę oraz spawarkę - pomogą nam one uporać się z trudniejszymi zadaniami; ciśnieniomierz, tester akumulatorów, szczelinomierz, suwmiarkę, przyrządy kontrolujące geometrię itd.

Urządzenia umożliwiające pracę z pojazdami

Diagnostyka i naprawa pojazdów wymaga nie tylko różnego rodzaju narzędzi naprawczych, ale i maszyn, które pracę z pojazdami w ogóle umożliwią. Mowa tu o różnego rodzaju podnośnikach, które wykorzystując odpowiednią technologię, są w stanie unieść pojazd na wysokość, tym samym dając mechanikowi dostęp do całości budowy pojazdu. Niezbędnym elementem każdego warsztatu są również najazdy samochodowe (https://jptech-maszyny.pl/najazdy-samochodowe-unicraft-kr-2001), takie jak np. dostępne w sklepie JP-Tech. 

Im większy nasz warsztat, tym w bardziej specjalistycznego sprzętu będziemy potrzebowali. W największych zakładach mechanicznych, które świadczą więcej niż tylko usługi naprawcze, można spotkać się z maszynami takimi jak różnego rodzaju żurawie, maszyny do przecinania stali, sprzęt do profesjonalnego lakiernictwa, czy nawet do złomowania pojazdów. Zależnie od potrzeb warsztatu, jego wyposażenie będzie się różnić.

Założenie własnego warsztatu to mimo wszystko dość duży wydatek oraz spora ilość spraw organizacyjnych związanych między innymi z formalnościami. Jeśli jednak posiadamy odpowiednią dawkę cierpliwości oraz fundusze, których nie boimy się zainwestować, możemy być pewni, że z efektu będziemy zadowoleni. W końcu nic tak nie satysfakcjonuje jak praca na swoim.

 

Jak myć samochód myjką ciśnieniową i nie zrobić szkody?

Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...

Z jakimi problemami musi mierzyć się transport drogowy w najbliższych latach?

Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...

Motoryzacja. W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...

Sprawdź, czy możesz zatankować E10

Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.

Od stycznia zmiana na stacjach paliw

Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...

Auta z USA: historia i fenomen amerykańskich pojazdów

Amerykańskie samochody, symbole wolności i innowacji, zaczęły swoją historię ponad wiek temu. Ford Model T, pierwszy masowo produkowany pojazd, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, dając początek erze motoryzacji. Od tamtej pory, samochody z USA stały się nie tylko środkami transportu, ale r...

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.