Skip to main content

Jak walczyć z zaniżonymi odszkodowaniami oc?

| tekst sponsorowany | Moto

Szacuje się, że aż 90% wypłacanych odszkodowań OC/AC jest zaniżanych. Do rąk poszkodowanych bardzo rzadko trafia tyle pieniędzy, ile powinni otrzymać. Czy jest sposób na to, aby uzyskać należne odszkodowanie?

Szacuje się, że aż 90% wypłacanych odszkodowań OC/AC jest zaniżanych. Do rąk poszkodowanych bardzo rzadko trafia tyle pieniędzy, ile powinni otrzymać. Czy jest sposób na to, aby uzyskać należne odszkodowanie?

W jaki sposób ubezpieczyciel może zaniżyć odszkodowanie

Zacznijmy od tego, w jaki sposób ubezpieczyciele zaniżają kwoty odszkodowań. Po pierwsze do naprawy samochodu wykorzystywane są tanie zamienniki zamiast oryginalnych części. Po drugie bardzo częstą praktyką jest naprawa uszkodzonej części, zamiast wymiana jej na nową. Po trzecie bardzo często dochodzi również do zaniżania kosztów robocizny, prób udowodnienia szkody całkowitej, czy wskazywania na znaczne zużycie części, które mają zostać wymienione na nowe.

Niestety zaniżenie odszkodowań jest praktykowane przez większość firmy ubezpieczeniowych, co roku kierowcy tracą przez to miliony złotych. Perspektywa wielomiesięcznych spraw sądowych, ponoszenia kosztów, tracenia czasu na spór z ubezpieczycielem, to wszystko bardzo skutecznie zniechęca do walki o swoje pieniądze.

Jak walczyć o swoje pieniądze?

Oczywiście zrozumiałe jest to, że nie każdy ma czas, aby toczyć spór sądowy z firmą ubezpieczeniową, bardzo często niestety idziemy na ugodę z ubezpieczycielem co jest często odradzane: https://odkupodszkodowania.pl/dlaczego-odradzamy-pojscie-na-ugode-z-ubezpieczycielem/ Nie mniej jednak są firmy, które oferują odkupienie zaniżonej części odszkodowania. W ten sposób to firma przejmuje prawo do ubiegania się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania oc, czyli jest stroną w sprawie.

To dobre rozwiązanie, ponieważ kierowca otrzymuje ustaloną kwotę od ręki i nie musi już więcej niczym się przejmować. Warto widzieć, że przekazanie praw do części odszkodowania nie wpływa na środki otrzymane wcześniej przez firmę ubezpieczeniową.

Odkup odszkodowania - czy to się opłaca?

Decydując się na sprzedaż części zaniżonego odszkodowania, zyskujemy święty spokój, pieniądze, w tej sytuacji nie ponosimy ryzyka przegrania sprawy sądowej. To bez wątpienia dobra opcja, dla każdego, kto nie ma czasu, ani ochoty przechodzić przez kolejne procesy sądowe z ubezpieczycielem. W tym wypadku to firma przejmuje nasze zobowiązania i zajmuje się przeprowadzaniem procesu i dopełnia wszystkich formalności. Dzięki temu zyskujemy pieniądze w ustalonej kwocie, natomiast firma, która odkupiła od nas prawa do zaniżonej części odszkodowania, staje się stroną sporu.

Zbyt niskie odszkodowanie po wypadku samochodowym wypłacane klientom przez towarzystwa ubezpieczeniowe to proceder spotykany bardzo często, dlatego nie warto pozostawać wobec tego zupełnie obojętnym. Im większe przyzwolenie dajemy na takie postępowanie firm ubezpieczeniowych, tym częściej takie sytuacje będą się pojawiać. Wiadomo, że każdy chce zarobić, jednak nie może być tak, że część pieniędzy, które tak naprawdę się nam należą jest przechwytywana przez ubezpieczyciela.

Bez względu na to, czy posiadamy wyłącznie ubezpieczenie OC, czy mamy wykupiony dodatkowy pakiet AC, warto ubiegać się o swoje, aby firmy ubezpieczeniowe nie sądziły, że są ponad prawem i mogą zagarniać dla siebie część pieniędzy, które do nich tak naprawdę nie należą. Nawet, jeżeli nie mamy siły i czasu na prowadzenie sporu sądowego osobiście, zawsze można oddać sprawy w ręce firmy, która odkupi od nas prawa do części zaniżonego odszkodowania, to także dobre rozwiązanie.

 

 

Jak myć samochód myjką ciśnieniową i nie zrobić szkody?

Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...

Z jakimi problemami musi mierzyć się transport drogowy w najbliższych latach?

Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...

Motoryzacja. W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...

Sprawdź, czy możesz zatankować E10

Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.

Od stycznia zmiana na stacjach paliw

Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...

Auta z USA: historia i fenomen amerykańskich pojazdów

Amerykańskie samochody, symbole wolności i innowacji, zaczęły swoją historię ponad wiek temu. Ford Model T, pierwszy masowo produkowany pojazd, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, dając początek erze motoryzacji. Od tamtej pory, samochody z USA stały się nie tylko środkami transportu, ale r...

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.