Skip to main content


Zachęcamy do korzystania ze ścieżek Nordic Walking

| MP | Nordic Walking

Pogoda nie rozpieszcza w czasie tegorocznej majówki, jednak właśnie taka pogoda jest doskonała do uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Zachęcamy do korzystania ze ścieżek Nordic Walking.

Słońce, lekki wiatr, niebyt wysokie temperatury są doskonałe dla uprawiania Nordic Walking, biegania czy po prostu zwykłych pieszych wypraw. Z racji bliskości jednego z największych w Polsce zwartych kompleksów leśnych jakim jest Puszcza Notecka, zachęcamy do ruszenia w las.

Wiele osób obawia się samodzielnie przemieszczać się po terenach leśnych, dlatego zachęcamy do skorzystania z wyznaczonych tras Nordic Walking. Trasy wyznaczone zostały przez Stowarzyszenie NW-Włóczykije z Obornik przy pomocy Nadleśnictwa Oborniki i Urzędu Miasta w Obornikach.

Oznakowanie tras to tabliczki lub oznaczenia na drzewach w formie postaci człowieka maszerującego z kijkami. Kierunek marszu jest zgodny z kierunkiem w jaki kieruje się postać na znakach. W okolicy Obornik mamy cztery wyznaczone trasy. Jest jeszcze piąta, nieupubliczniona, po której zwyczajowo odbywają zawody Nordic Walking Korony Polski.

IMG 20190915 134431203

Jak odszukać trasy?

Trasy o numerze 3 i 4 mają swój początek przy obornickim basenie.

Trasa nr 4 – długość około 11 km, prowadzi w początkowym i końcowym odcinku wzdłuż drogi 178, w początkowym etapie skręcamy na Rudki, następnie przez zjazdem do Kowanówka skręcamy w lewo do lasu (w tym miejscu trzeba uważać na samochody!!). Następnie wędrujemy po terenie leśnym, po około 150 metrach skręt w prawo i następnie w lewo w pierwszą bardziej udeptaną drogę leśną. Teraz długi prosty odcinek, trzeba uważać aby w odpowiednim miejscu skręcić w lewo i potem już kierujemy się w stronę Dąbrówki Leśnej i spowrotem do Obornik. Ścieżkę tą oprócz nordickerom czy biegaczom, polecamy rowerzystom.

Trasa nr 3 – w całej swojej długości to około 6 km, początek tak samo jak trasa 4 ma przy basenie, jednak wiele osób zaczyna z niej korzystać również z obornickich Łazienek. Bo właśnie prowadzi ona od basenu przez Łazienki, następnie przy Wełnie pod mostem i dalej po terenie leśnym. Jest to dość prosta trasa, doskonała dla biegaczy, nordickerów czy do zwykłego spaceru. Trzeba uważać nad Wełną, aby trafić w odpowiedni dukt leśny, ponieważ w tym miejscu oznakowanie jest regularnie niszczone. Jest to trasa, po której trudno poruszać się rowerem.

Kolejne trasy oznaczone numerem 1 i 2 to najstarsze trasy wyznaczone prze przez obornickich Włóczykijów. Mają swój początek na parkingu przy szpitalu w Kowanówku. W przypadku chęci skorzystania z tych tras, konieczne jest dojechanie samochodem do miejsca startu, co jednak w obecnych czasach nie powinno być problemem. Trasy te oznaczono pierwotnie tabliczkami przymocowanymi do słupków, obecnie większość oznakowania wykonana jest poprzez namalowanie ich na drzewach.

IMG 20190915 135328418

Trasa nr 2 (czerwona) – to najdłuższa trasa, ma około 13 km. Z parkingu idziemy wzdłuż ogrodzenia „sanatorium” i za „kostnicą” skręcamy w prawo. Następnie idziemy w kierunku Wełny i przed końcem lasu skręcamy w lewo. Następnie cały czas idziemy wzdłuż rzeki Wełny, na tym odcinku zlokalizowana jest tzw. ścieżka zdrowia, niestety część urządzeń jest już nadszarpnięta przez upływ czasu. Po około kilometrze trzeba uważać i trzymać się prostej drogi (w lewo odbija trasa nr 4 – tzw. zielona). ścieżka doprowadza nas do jednego z najładniejszych miejsc nad Wełną, tzw. punkt widokowy na skarpie, znajdują się tam ławki i stoły. UWAGA – nie ma koszy na śmieci, należy po sobie sprzątać!!! Dalej ścieżka prowadzi w kierunku Rożnowic, robiąc małą pętlę i dochodzimy szerokiej, utwardzonej drogi leśnej – tu należy zachować czujność, ponieważ czasami wariaci zasuwają tam samochodami z dużą prędkością i UWAGA – na ostry zakręt w lewo w kierunku do Grobów w Rożnowicach. Groby mijamy mając je po lewej stronie i ostry zakręt w prawo na końcu mogił. Na tym odcinku trzeba zwracać uwagę na oznakowanie, ponieważ schodząc z małej górki dochodzimy skrzyżowania i skręcamy w prawo i po około 200 m. mamy ostry skręt w lewo ( jest tam szlaban leśny). Trudność polega na tym, że czasami możemy przegapić oznakowanie. Teraz idziemy drogą w kierunku do Odpoczni, od czasu jak uruchomiono tam hotel, niestety i po tej drodze często jeżdżą samochody (a nie powinny, ponieważ nie jest to droga udostępniona do ruchu!). Przed Odpocznią ostry skręt w prawo, następnie kierujemy się przez przepust nad rzeczką Flintą w kierunku Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Ten odcinek to utwardzona droga leśna i jest ona oficjalną drogą dojazdową do hotelu, zachowajcie więc ostrożność. Po dojściu do Muzeum w Jaraczu mamy około 300 m drogi asfaltowej, za mostem na Wełnie skręcamy ostro w prawo do lasu. Teraz bardzo fajny odcinek wzdłuż Wełny i dochodzimy do domków letniskowych w Rożnowicach, gdzie przed krzyżem skręcamy w prawo. Dalej przechodzimy przez mostki, obok leśniczówki i na najbliższym skrzyżowaniu w lewo. Idąc dalej pod górkę po około 200 m, ostry skręt w lewo. Teraz już wracamy do miejsca startu, cały czas kierujemy się najszerszą drogą leśną, ona lekko odbija w prawo w początkowej fazie, potem w lewo. Mijamy „kostnicę” w sanatorium i dochodzimy do finiszu. Trasa ta nadaje się do również do jazdy rowerem, ale już dla osób z zacięciem do jazdy terenowej, jest kilka piaszczystych odcinków, ale nie ma tragedii.

IMG 20190915 142237520

Trasa nr 3 (zielona) – długość około 6 km. Początek pokrywa się z trasą czerwoną, trzeba uważać aby w odpowiednim miejscu skręcić w lewo (oznakowanie namalowane jest na dużym dębie, przy jednym z punktów ścieżki zdrowia). Jak już udało się nam w odpowiednim miejscu (ok. 1 km) skręcić w lewo, idziemy pod małą górkę, potem odbijamy w prawo i dochodzimy do szerokiej drogi leśnej, gdzie po około 100 m skręcamy w lewo do Grobów w Rożnowicach. Ta ścieżka na końcu mogił skręca w lewo, przechodzimy obok kapliczki i tablic pamiątkowych. Opuszczając miejsce kaźni idziemy jeszcze około 150 m. prosto i ostro skręcamy w lewo, następnie cały czas prosto, przechodzimy przez skrzyżowanie z szeroką drogą leśną. Teraz trasa ponownie połączyła się z trasa czerwoną i dochodzimy do miejsca startu. Opisana ścieżka jest doskonała na szybki trening. Często jednak wiele osób samodzielnie modyfikuje trasę, idąc częściowo trasą czerwoną i zieloną.

Wszystkie trasy można zobaczyć na przygotowanej mapie w oparciu o mapy Google. Pozwala to na pobranie śladu trasy w formacie pliku KML/KMZ i zgranie go na zegarek lub telefon. Zachęcamy do korzystania z opisanych ścieżek!

 

Jak Wasze aktywności fizyczne, maj przywitał nas piękną pogodą, postanowiliśmy wyruszyć szlakiem ścieżek Nordic Walking, start z parkingu przy szpitalu w Kowanówku.
Członkowie stowarzyszenia NW Włóczykije tradycyjnie odwiedzili groby w Rożnowicach.
68 osób zapisało się do tej pory na Papieski Rajd NW, który odbędzie się 23.04.2022 w Obornikach.
LGD Kraina Trzech Rzek i Stowarzyszenie NW Włóczykije zapraszają na pieszy rajd do Śnieżycowego Jaru.
W tym roku Korona Zachodu Polski odbywać się będzie 25.09.2021 w wersji wirtualnej. Zawody Nordic Walking i bieg i.M.Stefaniak, tradycyjnie odbywają się w Rożnowicach.
Stowarzyszenie NW-Włóczykije jak co roku przystąpiło do sprzątania ścieżek Nordic Walking.
28 wrześnie w Rożnowicach odbędą się zawody Nordic Walking z cykli Korony Polski oraz kolejna edycja biegu im. Marka Stefaniaka.