Przejdź do głównej treści

Joga i kontrola oddechu. Dlaczego pełni tak ważną rolę?

| artykuł sponsorowany | Na sportowo

Jeżeli interesujesz się jogą, ale właśnie zaczynasz swoją przygodę z tą niesamowitą praktyką i chcesz dowiedzieć się, jaki wpływ na ćwiczenia ma oddech – zapraszamy na krótki poradnik! Dowiesz się z niego m.in. dlaczego świadome oddychanie w jodze jest tak szalenie istotne.

Oddech to nie dodatek, to podstawa jogi 

Oddychanie w trakcie uprawiania jogi nie dzieje się mimochodem, jest to tuż obok świadomego ruchu drugi fundament udanych ćwiczeń. Ruch zsynchronizowany jest z oddechem – nie odwrotnie. 

Kontrolowanie wdechów i wydechów pozwala wyciszyć myśli, reguluje funkcjonowanie układu nerwowego, przygotowuje ciało na głębsze pozycje (asany). Jedną z najstarszych znanych technik oddechowych wykorzystywanych w jodze jest indyjska pranayama, czyli sposób precyzyjnego nabierania, wstrzymywania i wydychania powietrza. 

Już kilka minut takiej praktyki może kompletnie zmienić jakość Twojej sesji jogi. 

Jakie techniki kontroli oddechu stosuje się w jodze? 

Jedną z technik kontroli oddechowej w jodze jest Nadi Shodana, czyli naprzemienny oddech przez nozdrza – wpływa ona na regulację układu nerwowego, odpręża, pozwala wejść w głębokie skupienie. 

Inną metodą jest Ujjayi, czyli tak zwany oddech oceanu – skupienie, medytacja w ruchu, praca z głębią. Jogini stosują także technikę Kapalabhati, czyli energicznych, dynamicznych ruchów przeponą, które dotleniają organizm. Intensywne wydechy pobudzają krążenie, dodają energii, wprowadzają przyjemne odświeżenie w umyśle. 

Warto eksplorować świat technik oddechowych, bo każda z nich służy tak naprawdę innym celom. Jedne mają za zadanie pobudzać i dodawać energii, drugie – koić, uspokajać i wzmagać skupienie. Nie każda z technik nadaje się więc na początek drogi z jogą – zacznij na przykład od Pranajamy i stopniowo staraj się wprowadzać nowe ćwiczenia.

Różnica będzie odczuwalna naprawdę szybko. 

Jak zacząć świadomie oddychać? 

Jednym z pozytywnych aspektów jogi, tuż obok poszerzania świadomości ciała, poprawy jego elastyczności i mobilności, jest nabieranie umiejętności kontrolowanego oddechu. Większość nas oddycha zbyt płytko – podczas sesji jogi uczysz się, jak oddychać przeponowo, głęboko, co znakomicie dotlenia organizm. 

Oddychanie przeponowe, zwane także brzusznym, wpływa na Twoje procesy fizjologiczne, np. obniża tętno, co może być przydatne przy wysiłku wydolnościowym – dzięki jodze zaczniesz osiągać lepsze wyniki, wolniej się męczyć. 

Polecamy na początek krótkie, trzy– lub pięciominutowe sesje świadomego oddychania, na przykład rano czy tuż przed snem, niekoniecznie podczas sesji jogi. Gdy opanujesz podstawy i zaczniesz kontrolować oddech, łatwiej będzie przenieść Ci nowe techniki już na sesję ćwiczeń. 

Kontrola oddechu przyda Ci się także na co dzień, nie tylko podczas praktykowania jogi. Świadome oddychanie pozwoli Ci obniżyć poziom stresu podczas trudnych sytuacji, bo już kilka chwil praktyki oddechowej z zamkniętymi oczami potrafi naprawdę skutecznie ostudzić skołatane nerwy! 

 

 

Piłkarskie emocje kibiców są rozgrzewane nie tylko przez wydarzenia na boisku, ale również przez decyzje podejmowane po analizie VAR. Choć wielu fanów uważa wideoweryfikację za korzystną zmianę w futbolu, to 51 proc. odczuwa napięcie już w momencie rozpoczęcia analizy – wynika z badania przeprowadz…
Jest poniedziałek i nikt nie byłby zdziwiony, gdyby feta kibiców i piłkarzy Lecha Poznań wciąż trwała. Nie ma się jednak czemu dziwić, bowiem okazja jest naprawdę wyjątkowa. Lech zdobył okrągłe, 10. mistrzostwo Polski i po raz pierwszy od lat obronił trofeum!
Jeśli szukasz treningu, który połączy siłę, elastyczność i mobilność w jednym, pilates reformer to idealne rozwiązanie. Na urządzeniach Merrithew może ćwiczyć każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania. Odkryj, czym jest pilates reformer, jak może poprawić Twoje samopoczucie i wprowadzić nową jako…
Zawodnicy KS Akademii SUP Rogoźno wrócili z medalami z Długodystansowych Mistrzostw Polski SUP w Wolsztynie. Złoto wywalczył Kacper Jaroć, a brąz zdobył Mateusz Troczyński.
To idealna okazja na niedzielny spacer nabrzeżem. Od soboty na Jeziorze Rogozińskim trwają emocjonujące zmagania żeglarzy w klasie Omega. Organizowane przez Klub Żeglarski „KOTWICA” wydarzenie przyciągnęło fanów sportów wodnych z całego regionu. Dziś czeka nas finałowa odsłona rywalizacji, a aura s…
Liliana Chudzicka i Lena Walich wezmą udział w zgrupowaniu kadry wojewódzkiej w Kórniku.
Matylda Woźniak z Warty Oborniki zajęła 4 miejsce w II Grand Prix Wielkopolski. Turniej odbył się w Poznaniu.