fbpx

DT4U MTB Oborniki 2017

mtb oborniki

 

30 kwietnia 2017 odbył się w Obornikach kolejny z maratonów rowerowych, okrzyknięty klasykiem maraton MTB. Była to już czwarta jego edycja. Jak co roku impreza przyciągnęła sporą ilość cyklistów, pragnących zmierzyć się z zaskakującymi terenami leśnymi Nadleśnictwa Oborniki.

Kolarze ścigali się na trzech dystansach, MINI - MEGA oraz TURYSTYCZNYM. Dystans MINI liczył sobie blisko 40 km, MEGA około 70km a dystans rodzinny zwany TURYSTYCZNYM około 10km. Największe emocje były na dystansach głównych MINI i MEGA, jednak wśród uczestników dystansu turystycznego też nie brakowało wrażeń.

Trasa maratonu była niezwykle ciekawie. Nie brakowało na niej singli, stromych i trudnych podjazdów, szybkich i niebezpiecznych zjazdów, piachu i gałęzi. Podczas przejazdu spotkałem się z wieloma komentarzami chwalącymi przebieg trasy. Wielu uczestników maratonu przeliczyło się w nastawieniu, myśląc że będzie raczej płasko. Jednak około 450m przewyższeń na dystansie MINI mówi samo za siebie - nie było zbyt płasko. Trasa prowadziła niejednokrotnie ścieżkami, które przez uczestników były zwane "sarnie ścieżki". Sam mimo iż mieszkam na tym terenie od urodzenia, byłem zaskoczony zakamarkami, do których doprowadziła mnie trasa maratonu.

Brałem udział w każdej z edycji DT4U MTB Oborniki. Przyznam, że z roku na rok poziom trudności trasy jest coraz wyższy a sama trasa mimo stałych fragmentów - każdego roku wiedzie inaczej. Trudno się więc nie dziwić, że miejsca startowe na ten maraton rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

Impreza zorganizowana na bardzo wysokim poziomie. Nagłośniona bardzo dobrze w mediach. Zawodników przyciąga do Obornik nie tylko bogaty pakiet startowy, w którym poza numerem startowym znaleźć można niepowtarzalną koszulkę, talon na posiłek, medal pamiątkowy. Ludzie przybywają tutaj również ze względu na niesamowitą atmosferę towarzyszącą temu wydarzeniu oraz ze względu na tombole z cennymi nagrodami.
Kolejną z rzeczy za które należy się pochwała organizatorom, to zatrudnienie firmy wykonującej na trasie, które bezpłatnie udostępniono umożliwiając każdemu zawodnikowi identyfikacje po numerze startowym. NA wzór wielu ogólnopolskich imprez sportowych.
 
Jeśli chodzi o pogodę. Jak zwykle prognozy na ten dzień zapowiadały się koszmarnie. Miało padać, miał wiać silny wiatr i miało być ogółem zimno. W efekcie jak co roku było pięknie. Przyznam, że deszcz, który spadł w nocy, poprawił jeszcze jakość trasy i jazda nie sprawiała aż tak dużo problemu.

Zabezpieczenie imprezy oraz oznakowanie trasy BARDZO DOBRE, każdy zawodnik mógł śmiało kręcić bez obawy, że zabłądzi. Nie zabrakło oczywiście pięknych widoków, na które jednak nie można było za długo patrzeć, gdyż chwila wytchnienia mogła kosztować utratę swojej pozycji.

Głównym i tytularnym sponsorem imprezy jest firma produkująca wysokiej klasy części do rowerów terenowych i szosowych. Firma, której koła przyczyniły się do zdobycia przez mistrzów świata pierwszych miejsc. Firma, która wyprodukowała koła dla Mai Włoszczowskiej. I jednocześnie firma, która uzbraja swoich kolarzy, w jedne z najlepszych podzespołów na świecie. A jest to firma DT SWEES z siedzibą w Kowanowie koło Obornik.

Tradycyjnie już jak na dobre maratony MTB przystało, głównym i niezmordowanym komentatorem był pan Piotr Kurek. Dla tego pana należy się szacunek za posiadaną wiedzę, którą potrafi w wyjątkowy sposób przekazywać na licznych zawodach rowerowych nie tylko w Obornikach.

Wyrazy szacunku, za organizację imprezy należą się ludziom, którzy podjęli się tej nie łatwej sztuki stworzenia maratonu na tak wysokim poziomie. Maratonu niejednokrotnie wymienianego jako jeden z najlepszych maratonów MTB na terenie województwa wielkopolskiego, a czasem nawet i na terenie całej Polski.

Szacunek dla ludzi, którzy stworzyli, zaplanowali i przeprowadzili trasę maratonu po niezwykłych terenach leśnych Puszczy Noteckiej.

Na koniec podziękowania również należą się kibicom, którzy na trasie maratonu dzwonili dzwonami, tłukli po garnkach i dopingowali zawodników.

Najlepsze wyniki należą do:

Dystans MEGA Open Andrzej Kaiser (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) i Paulina Bielińska (RYBCZYŃSKI BIKES Remmers TP-Link Team).
Dystans MINI Open Sławomir Pituch (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) i Marta Gogolewska.
Dystans TUR Oskar Kucharczak (Hauraton Team Mtb) i Edyta Muller (DT4YOU MTB TEAM).