fbpx

„NA SPOTKANIE KULTUR” – Gruzja.

W sobotę 7 października w Obornickim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z zapoczątkowanego w kwietniu 2016 roku cyklu „Na Spotkanie Kultur”. 

Pierwsze spotkanie z tego cyklu poświęcone było Australii o której opowiadali Mark  Niedźwiedzki i Mark Tomalik , kolejne natomiast mówiące o kulturze i religii żydowskiej oraz współczesności Izraela odbyło się z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz dziennikarza i reportera Pawła Smoleńskiego.

Inspiracją do przygotowania spotkania poświęconego Gruzji było podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Obornikami a gruzińskim Kobuleti. Podpisanie wspomnianej umowy oraz chęć zorganizowania wieczoru poświęconego Gruzji  zainspirowało dwie panie z Instytutu Wschodniego UAM w Poznaniu które czynnie włączyły się w organizację spotkania.  Anna Kuleszewicz w swoim wykładzie przybliżyła nam historię Gruzji, natomiast pochodząca z Obornik  Magda Pabin-Majchrzak wygłosiła prelekcję o obecnych stosunkach polsko-gruzińskich.

Anna Charko, polonistka z jednej z poznańskich podstawówek zafascynowana Gruzją również włączyła się  w przygotowanie wieczoru. Jej wiedza, doświadczenie i kontakty pozwoliły na przygotowanie i przedstawienie ciekawej prelekcji traktującej o kulturze i zwyczajach gruzińskich  z punktu widzenia turysty wędrującego po Gruzji.

Zviad Glotni, Gruzin od wielu lat mieszkający w Polsce opowiedział zebranym o znaczeniu gruzińskich toastów wznoszonych winem oraz przybliżył niuanse tradycyjnego sposobu produkcji win w Gruzji. Toasty polskie natomiast, trochę z przymrużeniem oka zaprezentował obornicki kabareciarz Marcin Samolczyk.

30 czerwca br. Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podpisał umowę partnerską, na mocy której Kobuleti stało się naszym nowym miastem partnerskim. O szczegółach tego partnerstwa i samym Kobuleti opowiedział zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk. W dniu 3 września br. Dyrektor Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu  Roman Ostrowski oraz Dyrektor Community College w Kobuleti David Mtchedlishvili podpisali Akt Partnerstwa, przewidujący wymianę doświadczeń dotyczących szkolnictwa zawodowego. O samym wydarzeniu i zapowiadającej się współpracy opowiedział Dyrektor Roman Ostrowski.

Kolejnymi elementem spotkania był występ tancerzy ze Studia Tańca Gruzińskiego „DAISI” z Warszawy. W trzech wejściach tancerze zaprezentowali niezwykle dynamiczne tradycyjne tańce gruzińskie.

Na spotkaniu poznaliśmy również laureatów konkursu fotograficznego „Oniemiałem z wrażenia”. Upominki dla zwycięzców ufundowali: Wydawnictwo „Bezdroża” i restauracja gruzińska „SUPRA” z Poznania. Gruziński wieczór zakończyła degustacja win gruzińskich oraz  tradycyjnych potraw gruzińskich przygotowanych przez w/w restaurację.

Już teraz ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejny wieczór z cyklu „Na Spotkanie Kultur. Ciekawe gdzie tym razem zabierze nas Obornicki Ośrodek Kultury.