Skip to main content


„NA SPOTKANIE KULTUR” – Gruzja.

| T.Rojna | Rozrywka

W sobotę 7 października w Obornickim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z zapoczątkowanego w kwietniu 2016 roku cyklu „Na Spotkanie Kultur”. 

Pierwsze spotkanie z tego cyklu poświęcone było Australii o której opowiadali Mark  Niedźwiedzki i Mark Tomalik , kolejne natomiast mówiące o kulturze i religii żydowskiej oraz współczesności Izraela odbyło się z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz dziennikarza i reportera Pawła Smoleńskiego.

Inspiracją do przygotowania spotkania poświęconego Gruzji było podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Obornikami a gruzińskim Kobuleti. Podpisanie wspomnianej umowy oraz chęć zorganizowania wieczoru poświęconego Gruzji  zainspirowało dwie panie z Instytutu Wschodniego UAM w Poznaniu które czynnie włączyły się w organizację spotkania.  Anna Kuleszewicz w swoim wykładzie przybliżyła nam historię Gruzji, natomiast pochodząca z Obornik  Magda Pabin-Majchrzak wygłosiła prelekcję o obecnych stosunkach polsko-gruzińskich.

Anna Charko, polonistka z jednej z poznańskich podstawówek zafascynowana Gruzją również włączyła się  w przygotowanie wieczoru. Jej wiedza, doświadczenie i kontakty pozwoliły na przygotowanie i przedstawienie ciekawej prelekcji traktującej o kulturze i zwyczajach gruzińskich  z punktu widzenia turysty wędrującego po Gruzji.

Zviad Glotni, Gruzin od wielu lat mieszkający w Polsce opowiedział zebranym o znaczeniu gruzińskich toastów wznoszonych winem oraz przybliżył niuanse tradycyjnego sposobu produkcji win w Gruzji. Toasty polskie natomiast, trochę z przymrużeniem oka zaprezentował obornicki kabareciarz Marcin Samolczyk.

30 czerwca br. Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podpisał umowę partnerską, na mocy której Kobuleti stało się naszym nowym miastem partnerskim. O szczegółach tego partnerstwa i samym Kobuleti opowiedział zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk. W dniu 3 września br. Dyrektor Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu  Roman Ostrowski oraz Dyrektor Community College w Kobuleti David Mtchedlishvili podpisali Akt Partnerstwa, przewidujący wymianę doświadczeń dotyczących szkolnictwa zawodowego. O samym wydarzeniu i zapowiadającej się współpracy opowiedział Dyrektor Roman Ostrowski.

Kolejnymi elementem spotkania był występ tancerzy ze Studia Tańca Gruzińskiego „DAISI” z Warszawy. W trzech wejściach tancerze zaprezentowali niezwykle dynamiczne tradycyjne tańce gruzińskie.

Na spotkaniu poznaliśmy również laureatów konkursu fotograficznego „Oniemiałem z wrażenia”. Upominki dla zwycięzców ufundowali: Wydawnictwo „Bezdroża” i restauracja gruzińska „SUPRA” z Poznania. Gruziński wieczór zakończyła degustacja win gruzińskich oraz  tradycyjnych potraw gruzińskich przygotowanych przez w/w restaurację.

Już teraz ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejny wieczór z cyklu „Na Spotkanie Kultur. Ciekawe gdzie tym razem zabierze nas Obornicki Ośrodek Kultury.

 

Uwaga, rozlosowaliśmy wygranych w ogłoszonym przez nasz portal konkursie dotyczącym przyjazdu do Obornik Profesjonalnego Kina Objazdowego.
Profesjonalne Kino Objazdowe przyjeżdża do Obornik 15.12.2023. Seanse wyświetlane będą w OOK. Zachęcamy naszych czytelników do udziału w konkursie!
Podczas kiedy inni wypoczywają na plażach, piosenkarze w wakacje są bardzo zajęci. Występują na festiwalach i biorą udział w różnych innych wydarzeniach muzycznych, w Polsce i poza jej granicami. Sławomir i Kajra podkreślają, że koncerty na żywo i spotkania z fanami niezwykle ich cieszą, a czas s...
OOK w lipcu zaprasza na cykl koncertów przy Młynie Dahlmanna w Obornikach.
Niezdecydowanych zachęcamy do udziału w Wakacyjnym Pikniku 17.południka.
Grupą docelową szóstej edycji zabawy „Wspomnienia z dawnej pracy” byli mieszkańcy województwa wielkopolskiego i lubuskiego w wieku 50+.
Aplikuj.pl zaprasza mieszkańców województwa wielkopolskiego na małą wycieczkę do przeszłości. Chcielibyśmy nie tylko dać Wam możliwość zdobycia wspaniałych nagród, ale też dostarczyć Wam garść pozytywnych emocji związanych ze wspomnieniem dawnej pracy. Zachęcamy do zabawy i p...