Skip to main content

FOTOCOOLTURA 2017

| T.Rojna | Kultura
FOTOCOOLTURA 2017
FOTOCOOLTURA 2017

Ogólnopolski Festiwal FotoCooltura na stałe wpisał się w kalendarz imprez Obornickiego Ośrodka Kultury. Piąta edycja tego wielowymiarowego spotkania, poświęconego fotografii oraz ludziom związanym z tym gatunkiem sztuki odbyła się w dniach od 9 do 11 czerwca br.

Cztery poziomy nieczynnego młyna Dahlmanna były wyjątkowym miejscem na eksponowanie galerii oraz przeprowadzenie spotkań autorskich. Towarzyszące wystawom stare urządzenia młynarskie oraz wszechobecny duch młynarza tworzyły niepowtarzalny klimat. Kilka punktów programu festiwalu zrealizowano w przyległym parku.

W tym roku prace swoje wystawiali: Magdalena Hueckel, Antonina Gugała, Małgorzata Sajur, Anna Limanowicz, Bartosz Dziamski, Maciej Pisuk, Adam Pańczuk, Michał Szlaga, Mateusz Baj, Patryk Karbowski, Krzysztof Ślachciak, Wojciech Grzędziński oraz   Jan Brykczyński i Zofia Rydet.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty fotograficzne zorganizowane przez firmę SONY & DIGITAL 24PL. Niuanse fotografii przekazane w pigułce oraz możliwość przetestowania nowych produktów firmy SONY to nie lada atrakcje dla fotografujących. Warsztaty prowadził  Rafał  Wylegała.

Jak w poprzednich edycjach tak i teraz nie mogło zabraknąć akcentów muzycznych. W pierwszym dniu festiwalu /09.06/ na drugim poziomie młyna można było posłuchać jazzu w wykonaniu zespołu „Adam Zagórski Trio”, a przed zachodem słońca na zaimprowizowanej przed młynem scenie wystąpił poznański zespół „Przed Wschodem Słońca”. Następnego dnia zaprezentowały się  obornickie formacje: „Quiet Baloon” oraz Brass Band Oborniki.

Nowym elementem festiwalu była otwarta obrona prac dyplomowych studentów Szkoły Artystycznej /kierunek fotografia/. Swoje prace dyplomowe koncertowo obroniła oborniczanka Daria Koczorowska.

 Na swoje spotkania autorskie zaprosili goście festiwalu:

- Adam Pańczuk – Fotografowanie rozpoczynał od fotografii reporterskiej. Wiele podróżował po Azji; w Kambodży dokumentował życie mnichów w świątyni Angkor a w Pakistanie powstał reportaż o nielegalnych fabrykach broni. Od 2005 roku Pańczuk zaczyna dokumentować polską wieś. Powstaje cykl czarno-białych fotografii zatytułowany „W rytmie ziemi” oraz najbardziej wymowny cykl portretów – „Karczeby” wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą.

- Wojciech Nowicki – pisarz, eseista, fotograf. Autor dwóch zbiorów esejów poświęconych fotografii, kurator wielu wystaw fotograficznych w Polsce i za granicą, współorganizator cyklicznych imprez „Miesiąc Fotografii w Krakowie”.

- Tomasz Padło – fotograf dokumentalista. Rozliczne podróże wpłynęły na jego fotograficzny rozwój, specjalizuje się w reportażu społecznym i fotografii ulicznej. Członek Kolektywu Fotografów Visavis.pl, założyciel Fundacji Bezgranica.

- Wojciech Grzędziński – polski fotoreporter, laureat nagrody World Press Photo. Pracował jako fotoreporter wojenny w Libanie, Gruzji, Sudanie Południowym i Afganistanie. Od 2011 roku fotograf w Kancelarii Prezydenta RP.

- Jan Brykczyński – fotograf dokumentalista, fotografowania uczył się w Wyższym Studium Fotografii łódzkiej PWSFTviT. Był współzałożycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotografów „Sputnik Photos”. Pierwszy indywidualny projekt Brykczyńskiego wydany w formie książki nosi tytuł  „Boiko” a przedstawia zamkniętą społeczność zamieszkującą Karpaty Wschodnie.

Reasumując, piąta edycja festiwalu przyciągnęła wielu zwiedzających /mamy nadzieję że galerie a młyn przy okazji/ natomiast spotkania autorskie, warsztaty czy spacery fotograficzne skupiły głównie osoby zajmujące się fotografią zawodowo lub hobbystycznie. Przeciętni posiadacze kompaktów byli w zdecydowanej mniejszości, a szkoda bo i te punkty programu adresowana była do wszystkich.

{phocagallery view=category|categoryid=274|limitstart=0|limitcount=0}

 

Zofia Mąkosa odwiedzi obornicką bibliotekę

Już 7 marca, w Bibliotece Publicznej w Obornikach, odbędzie się spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą, autorką bestsellerowej trylogii "Wendyjska Winnica" oraz dyptyku "Makowa spódnica".

W RCK trwa koncert walentynkowy

Sylwia Łabiak, Mateusz Łabiak i Przemysław Nagórny występują na scenie RCK w koncercie walentynkowym.

Agata Michalik zaśpiewała w Ryczywole babciom i dziadkom

Z okazji święta babć i dziadków w Gminnym Ośrodku Kultury zaśpiewała Agata Michalik.

W obornickiej bibliotece planszówki cieszą się powodzeniem

Organizowane w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki soboty z planszówkami cieszą się niesłabnącą popularnością.

105 lat temu wyzwolony został Ryczywół

Powstańcy wielkopolscy wyzwolili Ryczywół 6 stycznia 1919 roku.

Obornicka biblioteka czynna do piątku

W najbliższą sobotę Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki będzie nieczynna.

Spotkanie opłatkowe Kapeli Tu My z Doliny Wełny (foto)

Kapela "Tu My z Doliny Wełny" zorganizowała spotkanie opłatkowe. Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Gościejewie.