Skip to main content

Nasze dziedzictwo kulturowe (audio)

| Łukasz | Kultura

W sobotę 01.02.2012r. w świetlicy wiejskiej w Dąbrówce Leśnej odbyła się konferencja połączona z warsztatami na temat „Jak wykorzystać dziedzictwo kulturalne?”. Organizatorem spotkania była Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek z siedzibą w Obornikach.

Na wstępie prezes LGD  Renata Gembiak-Binkiewicz oraz Małgorzata Najdek podsumowały zorganizowany przez Grupę konkurs „Wieś jak marzenie” i wręczyły pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo. Przypominamy, że zwyciężyło ”Stowarzyszenie małe jest piękne”  z projektem „Akademia wiedzy tajemnej”. Udział w konkursie wzięło 9 organizacji z gmin: Ryczywół, Oborniki i Murowana Goślina.

Wykład nt. dziedzictwa kulturowego prowadziła Elwira Jeglińska. Jest ona członkiem zarządu LGD „Dwa Mosty” w Ślesinie. Opowiadała o poszukiwaniu dziedzictwa kulturowego, sposobach pozyskiwania informacji i pozyskiwaniu funduszy na odkrywanie własnych korzeni. Zaprezentowała również stroje, które udało się odtworzyć w okolicach Ślesina dzięki badaniom źródeł historycznych. Uczestnicy byli zachęcani do aktywnego udziału w dyskusji, choćby poprzez pochwalenie się zwyczajami ze swojego regionu. Wymieniano m.in. zwyczaje, które wiążą się ze śmiercią, a więc m.in.: zakrywanie luster, kładzenie krzeseł na stół po stypie (aby śmierć się nie zasiedziała) czy chowanie zmarłego przed niedzielą.

Elwira Jeglińska

 

 

Renata Gembiak-Binkiewicz
Elwira Jeglińska   Renata Gembiak-Binkiewicz
{audio}2012-12/12elwira_jeglinska_01_12_2012.mp3{/audio}   {audio}2012-12/12renata gembiak-binkiewicz_01_12_2012.mp3{/audio}

Wielkim powodzeniem cieszyły się towarzyszące konferencji warsztaty. Uczestnicy mogli sprawdzić się w: tworzeniu  witraży, filcowaniu wełny, bibułkarstwie oraz w wyplataniu wikliny. Na pamiątkę każda osoba mogła zabrać wytworzone przez siebie wyroby.

Anna Zujewska – prowadzi z powodzeniem warsztaty z filcowani Wełny. Prowadzi firmę zajmującą się tego typu działalnością.

Krzysztof Koszuta – od 5 lat zajmuje się projektowaniem, wykonywaniem i renowacją witraży metodą profili ołowianych oraz metodą “Tiffany”. Wykonuje przepiękne witraże mogące same w sobie stanowić dekorację lub być elementem upiększającym okno, drzwi, meble. Jego prace można znaleźć m.in. w obiektach sakralnych na terenie kraju i za granicą. Planuje w najbliższej przyszłości wykorzystać swoje umiejętności przy tworzeniu biżuterii artystycznej, w tym również wykonywanej metodą fusingu, czyli stapiania szkła.

Maciej Pawlak – wikliniarz, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikiniarzy. Uznany talent – mieszka w zagłębiu wikliniarskim, tj. w Nowym Tomyślu

{phocagallery view=category|categoryid=57|limitstart=0|limitcount=0}

Zofia Mąkosa odwiedzi obornicką bibliotekę

Już 7 marca, w Bibliotece Publicznej w Obornikach, odbędzie się spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą, autorką bestsellerowej trylogii "Wendyjska Winnica" oraz dyptyku "Makowa spódnica".

W RCK trwa koncert walentynkowy

Sylwia Łabiak, Mateusz Łabiak i Przemysław Nagórny występują na scenie RCK w koncercie walentynkowym.

Agata Michalik zaśpiewała w Ryczywole babciom i dziadkom

Z okazji święta babć i dziadków w Gminnym Ośrodku Kultury zaśpiewała Agata Michalik.

W obornickiej bibliotece planszówki cieszą się powodzeniem

Organizowane w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki soboty z planszówkami cieszą się niesłabnącą popularnością.

105 lat temu wyzwolony został Ryczywół

Powstańcy wielkopolscy wyzwolili Ryczywół 6 stycznia 1919 roku.

Obornicka biblioteka czynna do piątku

W najbliższą sobotę Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki będzie nieczynna.

Spotkanie opłatkowe Kapeli Tu My z Doliny Wełny (foto)

Kapela "Tu My z Doliny Wełny" zorganizowała spotkanie opłatkowe. Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Gościejewie.