Festiwal Literackie Objezierze w piątek i sobotę

W piątek i sobotę Objezierze będzie centrum kulturalnym powiatu obornickiego.

7 i 8 czerwca odbędzie się Festiwal Literackie Objezierze. Jego miejscem ma być odnowiony Dom Kultury w Objezierzu, który po wielu latach odzyskał swoje piękno. Ma teraz pełnić nie tylko miejsce spotkań mieszkańców Objezierza, ale ma zyskać miano obiektu rezerwowego dla Obornickiego Ośrodka Kultury. Nie dziwi więc pomysł organizacji tam festiwalu.

Co to za festiwal? Jakie będą towarzyszyły mu atrakcje? Kogo na nim zobaczysz? Czytaj poniżej.

O festiwalu

Festiwal „Literackie Objezierze” powstał z przestrzeni, która stała się inspiracją.

Oto niszczejący przez lata budynek Domu Kultury, po gruntownym remoncie, odzyskał przedwojenny splendor i rzucił nowe światło na swoje otoczenie. Otoczenie stworzone do tego, by zachwycać.

Objezierze - dawna siedziba majętnego rodu Turnów, którzy darzyli to miejsce szczególną miłością. W Objezierzu kultywowano tradycję i historię, wspierano inicjatywy społeczne i prace archeologiczne, dbano o imponującą pałacową bibliotekę.

Nic zatem dziwnego, że w gościnne objezierskie progi ściągali najwybitniejsi ludzie swojej epoki: Niemcewicz, Odyniec, Żmichowska, Strzelecki, Kraszewski i najsłynniejszy z nich – Adam Mickiewicz. Echa pobytu w Objezierzu bez trudu można znaleźć w „Panu Tadeuszu”.

Rodzina Turnów była rozmiłowana w literaturze. Tchnienia tego uczucia do dziś przenikają każdy zakątek zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego, którego częścią jest zmodernizowany Dom Kultury.

Przestronne, stylowe wnętrze z pieczołowicie odnowionymi oryginalnymi detalami stanowi idealne tło do wskrzeszenia tradycji literackich Objezierza. Otwarte na oścież, szerokie boczne drzwi zachęcają także do aranżacji przestrzeni wokół obiektu.

Zamysłem pomysłodawców festiwalu jest stworzenie wydarzenia, które sprawi, że przez dwa dni Objezierze znów będzie tętnić życiem kulturalnym. Osnową będą spotkania z pisarzami i językoznawcami. Wątkami towarzyszącymi – koncerty, warsztaty, animacje, gry terenowe i seanse filmowe. Będzie też okazja zapoznać się miejscowością – zwiedzić pałac, park i kościół, poobserwować ptaki na pobliskich stawach. A przede wszystkim twórczo i przyjemnie spędzić czas z całą rodziną.

 

AUTORZY

JOANNA BATOR

Jedno z najgorętszych nazwisk w polskiej literaturze współczesnej. Wiosną na ekrany weszła ekranizacja powieści Ciemno, prawie noc. Film wyreżyserował Borys Lankosz (Rewers, Ziarno prawdy), a główną rolę zagrała Magdalena Cielecka.

Pisarka. Jest z wykształcenia kulturoznawczynią i filozofką. Doktorat z filozofii obroniła w Polskiej Akademii Nauk. Dla literatury porzuciła pracę naukową. Za reportaż Japoński wachlarz (2004) otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść Piaskowa góra (2009). Jej „wałbrzyska trylogia” - Piaskowa Góra (2009), Chmurdalia (2010) oraz Ciemno, prawie noc (2012) jest tłumaczona na wiele języków. Powieść Ciemno, prawie noc zdobyła w 2013 nagrodę Nike. Niemieckie przekłady Piaskowej Góry i Ciemno, prawie noc znalazły się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, za Chmurdalię Joanna Bator otrzymała w 2014 szwajcarską SpycherPrize, a w 2017 uhonorowana została za całokształt twórczości niemiecką Nagrodą Literacką im. Stefana Heyma oraz niemiecką Nagrodą Literacką Usedomer. W 2018 otrzymała niemiecką Nagrodą Literacką im. H. Hessego. Autorka mieszka w Podkowie Leśnej, a mentalnie przebywa ostatnio na emigracji w Japonii, czego efektem jest Purezento (2017). Jej starą pasją jest bieganie, a nowszą japoński taniec butoh.

(źródło: https://www.facebook.com/JoannaBatorProfil/)

 

SYLWIA CHUTNIK

Kobieta – instytucja. W telegraficznym skrócie:  Pisarka i czytelniczka. Działa społecznie. Lubi marcepan.

Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Doktor nauk humanistycznych. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich. Felietonistka. Współprowadząca program „Barłóg literacki” oraz programów „Cappuccino z książką” i „Zapomniani - odzyskani” w TVP Kultura. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Stypendystka HominesUrbani (2008), Instytutu Books from Lithuania (2009), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Miasta Stołecznego Warszawy (2010), Instytutu Goethego (2010).

Autorka powieści Kieszonkowy Atlas Kobiet (2008), Dzidzia (2009), Cwaniary (2012), Jolanta (2015), Smutek cinkciarza (2016), książki historycznej Warszawa Kobiet (2011), bajki dla dzieci Nieśmiałek (2015) i Dino Bambino (2018), zbioru felietonów Mama ma zawsze rację (2012), zbioru opowiadań Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe (2012) i W krainie czarów (2014), rozmów Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki (2017).

Powieści Sylwii Chutnik zostały wystawione przez Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Laureatka Paszportów Polityki 2008 (literatura). Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015). Jej książki i opowiadania zostały przetłumaczone i wydane w Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Ameryce Północnej, Serbii i na Litwie. Twórczyni sztuk teatralnych:Muranooo, Aleksandra, Wanda (współautorka z Patrycją Dołowy), Gwałt. Głosy oraz słuchowiska radiowego Piwnica. Laureatka konkursu „Dama Warszawy 2007” i ,,Wawoaktywnych 2008 Życia Warszawy”. Jej Kieszonkowy Atlas Kobiet został Książką Roku radiowej Trójki w 2009 roku. W 2018 dostała nagrodę m. st. Warszawy za działalność literacką i społeczną. 

(źródło:  https://www.facebook.com/Sylwia.Chutnik/)

 

WOJCIECH JAGIELSKI

Najlepszy dowód na to, że polski reportaż nie ma sobie równych. Choć jest porównywany do Ryszarda Kapuścińskiego, od początku podąża swoją własną pisarską drogą.

Dziennikarz i reporter, absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w latach 80. jako dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej. Przez ponad 20 lat pracował w „Gazecie Wyborczej". Obecnie znowu pracuje w PAP. Specjalizuje się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej i Kaukazu. Opublikował następujące książki: Dobre miejsce do umierania (1994), Modlitwa o deszcz (2002) - nominowana do nagrody literackiej Nike, uhonorowana Nagrodą im. ks. J. Tischnera, Wieże z kamienia (2004), Nocni wędrowcy (2009), Wypalanie traw (2012) oraz Trębacz z Tembisy(2013), Wszystkie wojny Lary (2015), Na Wschód od Zachodu (2018).

Otrzymał, m.in. nagrody: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1995, tzw. polski Pulitzer), im. Dariusza Fikusa (2002) oraz złotą odznakę „Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej" (2005).
Wojciech Jagielski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014) oraz Odznaką Honorową „Bene Merito” (2009).

(źródło: https://www.znak.com.pl/autor/Wojciech-Jagielski)


JOANNA JODEŁKA

Pisarka, która przełamała męską hegemonię wśród laureatów Nagrody Wielkiego Kalibru.

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej debiutancka powieści kryminalna Polichromia.Zbrodnia o wielu barwach ukazała się w 2010 roku i została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu – przyznawaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia. Kanwą powieści są malowidła na sklepieniu kapitularza w katedrze gnieźnieńskiej. W 2011 roku ukazała się Grzechotka, następnie Kamyk (2012), później Kryminalistka (2015) i Wariatka (2016), za którą otrzymała wyróżnienie na festiwalu „Kryminalna Piła”. Do tematu sztuki autorka powróciła w 2014 roku, w powieści fantasyArs Dragonia. W 2017 roku ukazał się przewodnik poświęcony zabytkom województwa wielkopolskiego Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom. Najnowsza powieść
2 miliony za Grunwald oparta jest na faktach i opowiada o wojennych losach obrazu Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki (2018). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

(źródło: http://joannajodelka.pl/)

 

KATARZYNA KŁOSIŃSKA

Radiowa "pani od języka polskiego”. Nikt lepiej od Katarzyny Kłosińskiej nie wie, co w mowie piszczy…

Doktor habilitowany językoznawstwa, adiunkt w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Studium Głosu i Wymowy Akademii Teatralnej w Warszawie.
W pracy naukowej zajmuje się m.in. kulturą języka polskiego oraz językiem polityki i językoznawstwem kulturowym.  Katarzyna Kłosińska jest przewodniczącą Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Języka, a przede wszystkim znaną popularyzatorką normatywnej polszczyzny. W Programie III Polskiego Radia początkowo prowadziła audycję „Skąd się biorą słowa”, zaś od września 2005 nieprzerwanie wyjaśnia „Co w mowie piszczy?”. Od 2015 roku prowadzi również internetową poradnię językową PWN. Wybrane publikacje:Język w mediach masowych, red. wraz z Jerzym Bralczykiem (2000), W kilku słowach… Słownik frazeologiczny języka polskiego, wraz z Anną Ciesielską (2001),Formy i normy, czyli Poprawna polszczyzna w praktyce (2001), Skąd się biorą słowa (2005), Etyczny i pragmatyczny. Polskie dyskursy polityczne po 1989 roku (2012), Co w mowie piszczy? (2013).

(źródło: http://portal.uw.edu.pl/web/instytut-jezyka-polskiego/katarzyna-klosinska; https://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_K%C5%82osi%C5%84ska; https://www.polskieradio.pl/Ludzie/253549,Katarzyna-Klosinska)

 

KATARZYNA KWIATKOWSKA

Określana polską Agathą Christie i królową kryminałów retro. Akcja Zbrodni z szkarłacie częściowo dzieje się w Objezierzu. Nie mogło jej zatem zabraknąć wśród naszych festiwalowych gości.

Autorka kryminałów retro, tłumaczka Elizabeth Gaskell. Za debiut, Zbrodnia w błękicie  nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, otrzymała specjalne wyróżnienie zasiadającej w jury Janiny Paradowskiej. Recenzenci przyrównują styl pisania Kwiatkowskiej do Agathy Christie, podkreślając jednocześnie, że jest ona świetną pisarką, a nie tylko naśladowczynią. Kolejne powieści Katarzyny Kwiatkowskiej zyskały jej grono wiernych czytelników którzy, podobnie jak Marek Krajewski docenili mistrzowską intrygę, doskonałe dialogi i ulegli urokowi bohaterów. Poznanianka z urodzenia i wychowania: w domu wpojono jej wielkopolski kult oszczędności i pracy, a także szacunek dla czasu. Zafascynowana dworami wielkopolskimi, kulturą i tradycjami ziemiaństwa. Przepada za kryminałami, a odkąd w dzieciństwie przeczytała "Morderstwo w Orient Expresie", lubi zwłaszcza ten typ, który Anglicy nazywają „cozymysteries” – bezkrwawe i pozbawione brutalności historie, w których podstawową rolę odgrywa zagadka. Z przyjemnością pochłania kryminały historyczne, zwłaszcza Akunina, Saylora, czy Peters, choć jej mistrzami są Agatha Christie i Ross Macdonald. Pisanie książek o przygodach Jana Morawskiego zawsze zaczyna od lektury opracowań historycznych, dokumentów źródłowych, nierzadko wyrusza w podróż po Wielkopolsce w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca dla swoich historii.

(źródło: http://katarzynakwiatkowska.com/)

 

JAKUB SKWORZ

Pisarz, który odczarował posągowe postaci Adama Mickiewicza i Mari Skłodowskiej-Curie. Specjalnie dla dzieci napisał książki, w których Adaś jest łobuzem, a Mania upartą dziewczynką, która nie da sobie w kaszę dmuchać.  Od razu lepiej.

Pisarz, dziennikarz, autor książek dla dzieci i młodzieży. W 2011 roku ukazała się pierwsza książka SkworzaMęskie rozmowy nastolatka, w której ośmiu znanych Polaków, m.in. Krzysztof Zanussi i Marek Kondrat, odpowiadają na pytania nastolatka o dorastaniu, trudnych decyzjach i ich konsekwencjach. Jako autor książek dla dzieci i młodzieży zadebiutował w 2015 roku. Pierwszą książką dla najmłodszych była Księżniczka Adela i duszek Elbit. Perypetie tytułowej bohaterki do tego stopnia przypadły młodym czytelnikom do gustu, że stworzył całą serię. Na przestrzeni kilku miesięcy ukazały się również książki Księżniczka Adela i książę Aleksander, Księżniczka Adela i prezent dla króla oraz Księżniczka Adela szuka przyjaciela. Rok 2015 był szczególnie pracowity dla młodego twórcy, ukazały się wtedy bowiem dwie opowieści o wampirku Alfredzie: Wampirek Alfred i ostatni ząbek oraz Wampirek Alfred i pierwsza podróż. W 2017 roku ukazała się książka Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz, oparta na faktach, opowiadająca o młodości Adama Mickiewicza. Publikacja ukazuje młodym czytelnikom awanturniczą młodość polskiego wieszcza oraz zupełnie odmienny od współczesnego świat, w którym dorastał poeta, świat pełen dorożek, pojedynków, cylindrów i dalekich krain. W 2018 roku ukazała się książka Mania Skłodowska, która opowiada historię Marii Skłodowskiej-Curie, nie jako wielkiej uczonej, lecz upartej dziewczynki, która postanowił spełnić swoje marzenia. 

(źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Skworz)

 

ATRAKCJE

    SEANSE FILMOWE. Po zakończeniu spotkań autorskich, w Domu Kultury zostaną wyświetlone filmy:

7 czerwca - „53 WOJNY”. Film w reżyserii Ewy Bukowskiej z 2018 roku. Produkcja zainspirowana autobiograficzną książką Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie
z korespondentem wojennym”, w której przedstawiła kulisy swojego związku z reporterem, Wojciechem Jagielskim.

8 czerwca - „CIEMNO, PRAWIE NOC”. Ekranizacja powieści Joanny Bator „Ciemno,             prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza (2019). W rolę głównej bohaterki, Alicji Tabor, wcieliła się Magdalena Cielecka.

    KONCERTY. Festiwalowe życie w Objezierzu umilać będą koncerty muzyczne. W piątek, 7 czerwca, będzie można posłuchać muzyków z POZNAŃ BRASS, natomiast w sobotę, 8 czerwca, czeka nas występ zespołu „Projekt NIEBO”, który prezentuje standardy popowo-jazzowe.

    GRY PLANSZOWE. Przewodnikami po świecie "planszówek" będą członkowie Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Podczas festiwalu odbędą się także eliminacje do Mistrzostw Polski w grę Mölkky.

    WARSZTATY DLA DZIECI. Zajęcia dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat przeprowadzi Wydawnictwo Miejskie Posnania. Tematy warsztatów: "Tik tak, tik tak – a w zegarze czegoś brak!" ; "Zwierzyniec pełen przygód"; „Budujemy gród”; „Worek pełen bajek”.

    MAXI SCRABBLE. Dzięki uprzejmości Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, na festiwalu pojawi się olbrzymia płachta przypominająca planszę do scrabbli, a literki będą wykonane z pudełek od pizzy.

    ZWIEDZANIE OBJEZIERZA. Podczas festiwalu będzie okazja zwiedzić z przewodnikiem kościół parafialny pw. św. BartłomiejaApostołaorazobjezierskipałac.

    AKTYWNOŚCI Z BIBLIOTECZNYCH ROZMAITOŚCI. Wszystko, co znajdziecie na stoiskach obornickich bibliotek (Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej), będzie nieodzownie kojarzyć się z książką.

    PLENER MALARSKI. Podczas festiwalu będzie można z bliska przyjrzeć się pracy lokalnych artystów, którzy spróbują uwiecznić objezierskie zabytki na płótnie.

    BALON NA UWIĘZI. Niezwykła atrakcja, która umożliwi podziwianie panoramy Objezierza z gondoli balonu.

    HARCERSKA GRA TERENOWA.

    BOOKCROSSING.

    STOISKA WYDAWCÓW KSIĄŻEK.

    WYSTAWY.

 

Oficjalne otwarcie Festiwalu Literackie Objezierze będzie miało miejsce o godz. 16:00. Rozpoczną go Zbigniew Adamczewski i Henryk Brodniewicz od wykładu: Literackie tradycje szlachecko-ziemiańskiego Objezierza" - Zbigniew Adamczewski i Henryk Brodniewicz. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem Festiwalu na jego stronie: LiterackieObjezierze.pl

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież