Skip to main content

Dorota Kosowska kandydatka do Sejmu z listy PiS Starościną na Dożynkach Prezydenckich

| Wojciech Wysopal | Rolnictwo

 

W miniony weekend w Warszawie odbyło się już IX Święto Plonów w Pałacu Prezydenckim. Prezydent podziękował rolnikom za trud włożony w pracę w gospodarstwach, w dostarczanie zdrowej polskiej żywności konsumentom. Jak się okazuje Okręg 38 miał swojego reprezentanta. Funkcję Starościny pełniła zajmująca 4 miejsce na listach PiS kandydatka do Sejmu RP, Dorota Kosowska.

Dorota Kosowska jest rolnikiem i przedsiębiorcą z powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Jest matką dwójki dzieci i wraz z mężem prowadzi gospodarstwo w obiegu zamkniętym w tzw. cyklu „od pola do stołu”. Jest również działaczkom Solidarności i jak sama mówi:

Jako rolnik i przedsiębiorca wiem, jak ciężka jest to praca. Nieprzespane noce, walka z siłami natury - to codzienność, z którą musimy się mierzyć. Dlatego w nadchodzącej nowej kadencji Sejmu RP  potrzebujemy silnych i konkretnych osób, wiedzących czym jest praca nie tylko z opowieści. Powiedziała Kosowska. Cieszę się, że moja działalność została doceniona w ten sposób. Musicie państwo wiedzieć, że decyzja bym pełniła funkcję starościny zapadła jeszcze długo przed ułożeniem list, dlatego wiem, że moja ciężka praca na rodzimym gruncie i w Solidarności zaowocowała pięknym wyróżnieniem. – Dodała kandydatka.

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Do przedwojennej tradycji Dożynek Prezydenckich powrócił w 2000 roku Prezydent RP  Aleksander Kwaśniewski, które po latach przybrały formę regionalną. 20 września 2009 roku tradycję Dożynek Prezydenckich wskrzesił Prezydent RP śp. Lech Kaczyński, którą następnie kontynuował Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz obecnie Prezydent RP Andrzej Duda.

Piecza nad polskim rolnictwem i rozwój obszarów wiejskich to nieustannie trwające zadanie, które nigdy się nie skończy - zawsze będzie odpowiedzialnością polskich władz. Ta odpowiedzialność sprowadza się do tego, by sprawować pieczę nad tym, by rolnika nie pochłonęły siły przyrody, by otrzymał na czas odpowiednie wsparcie. Przede wszystkim, obowiązkiem polskich władz jest stwarzanie takich warunków, by rolnik mógł spokojnie pracować i spokojnie zarobić na tym, co powstało w jego gospodarstwie.

- Prezydent Andrzej Duda

Dożynki to święto plonów, które jest ukoronowaniem całorocznej pracy rolnika. To czas radości i podziękowań za trud, jaki został włożony w uprawę ziemi i zebranie plonów. Dożynki to również okazja do spotkania się całej społeczności wiejskiej i wspólnego świętowania. Dla rolnika dożynki to przede wszystkim wyraz wdzięczności za to, że jego ciężka praca została doceniona. To również okazja do refleksji nad tym, jak ważna jest praca na roli dla całego społeczeństwa. Dożynki to święto, które przypomina nam, że to właśnie rolnicy są odpowiedzialni za to, że mamy na codzień dostęp do świeżych i zdrowych produktów.

 

 

20.02.2024 -- gdzie w naszym regionie mogą być prowadzone protesty rolników

Cały czas aktualizowana jest interaktywna mapa protestów rolników, prowadzona przez organizatorów, w obecnej chwili wprowadzono tam 198 miejsc. Trudna sytuacja może dotyczyć Poznania, gdzie w wyniku protestów zablokowane mają być główne węzły komunikacyjne. 

Rolnicy czekają na decyzję o dopłatach do zbóż

– Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z nimi do stołu, żeby te protesty nie rozlały się na całą Polskę, powodując m.in. utrudnienia w ruchu i codziennym funkcjonowaniu, bo cierpliwość Polaków też jest ograniczona – mówi Monika Piątkowska, prezeska Izby Zboż...

Dobre zbiory buraka cukrowego. Co z cenami cukru?

Zakończona właśnie kampania cukrownicza 2023/2024 pod wieloma względami okazała się rekordowa, a krajowi producenci wyprodukowali w sumie ponad 2,34 mln t cukru. Przyszły sezon może się okazać jeszcze lepszy, ale raczej nie wpłynie to na spadek cen, ponieważ produkcja cukru od dłuższego czasu poz...

20 lutego 2024 ogólnopolski protest rolników

20 lutego zapowiadany jest kolejny protest rolników w całej Polsce. Do rolników dołączają myśliwi.

Rolnicy podsumują 2023 rok w Uścikowie

Wielkopolska Izba Rolnicza zaprasza rolników na spotkanie do Uścikowa. Forum odbędzie się 21 lutego.

Niski podatek rolny w Rogoźnie. Ile wynosi w innych gminach?

Rada Miejska w Rogoźnie uchwaliła jesienią 2023 roku nowe stawki podatków. Zadowoleni powinni być rolnicy.

Pilnie potrzebne są zmiany dla zadłużonych rolników. Obecne mechanizmy nie działają

Nie sprawdzają się mechanizmy pomocowe dla zadłużonych rolników. Przekonują o tym przedstawiciele branży, którzy oczekują pilnych zmian. Z kolei z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa docierają informacje m.in. o zbyt późnym składaniu wniosków i niespełnianiu wymagań przez dłużników. Ponadto cora...