Przejdź do głównej treści

Święto pszczelarzy w Sielinku. Forum Pszczelarskie odbędzie się 15 kwietnia

Coroczne naukowe spotkanie specjalistów z dziedziny pszczelarstwa powraca do Sielinka. W sobotę, 15 kwietnia odbędzie się 29. edycja Forum Pszczelarskiego, organizowanego wspólnie przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu.

 

Forum od wielu lat stanowi arenę spotkań oraz wymiany doświadczeń i wiedzy w środowisku pszczelarskim. Pasiecznicy, nie tylko z Wielkopolski mają możliwość nawiązania branżowych kontaktów, poznania nowinek środowiskowych i pozyskania narzędzi do pracy.

Wykłady naukowe, odznaczenia i kiermasz

Spotkaniu towarzyszą wykłady naukowe, które w tym roku poprowadzi doktor inżynier Jerzy Samborski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Uczony omówi tematy związane z wychowem matek pszczelich, a także opowie o zależności zmian klimatycznych i karmieniu pszczół.

Forum Pszczelarskie w Sielinku to również coroczna okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych pszczelarzy. Podczas uroczystego otwarcia nastąpi wręczenie medali jubileuszowych, które ufundował Wojewódzki Związek Pszczelarzy. Przedstawiciele Związku wyłonią także laureatów konkursu na wzorową pasiekę.

Na tegorocznej edycji nie zabraknie również wystawy środków do produkcji pasiecznej, a także kiermaszu uli, odzieży ochronnej i sprzętu pasiecznego.

Program 29. Forum Pszczelarskiego w Sielinku

9:00-9:30 Rejestracja uczestników

9:45-10:30 Otwarcie 29. Forum Pszczelarskiego w Sielinku

10:30-12:25 „Wychów matek na własne potrzeby – czy to takie trudne?”, prowadzący: doktor inżynier Jerzy Samborski – profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

12:25-13:15 Przerwa

13:15-15:50 „Zmiany klimatyczne i pożytkowe a karmienie pszczół”, prowadzący: doktor inżynier Jerzy Samborski – profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Kontakt do organizatora:
Jędrzej Wigura,
tel. 723 678 071,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Olej to płyn eksploatacyjny stosowany w każdej maszynie rolniczej – od ciągników po kombajny. Odpowiada nie tylko za smarowanie, ale również chłodzenie czy ochronę przed korozją. W branży, w której maszyny są narażone na pracę w trudnych warunkach – zmiennym obciążeniu, wysokich temperaturach, zapy…
Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury.
W związku z pojawiającymi się ogniskami pryszczycy odbędzie się spotkanie informacyjne. Wielopolski Izba Rolnicza zaprasza rolników do Starostwa Powiatowego w Obornikach.
Wiosna to czas intensywnych prac w gospodarstwie. Aby uniknąć przestojów podczas siewów i pierwszych zabiegów agrotechnicznych, warto odpowiednio wcześnie skontrolować stan maszyn. Regularna konserwacja i wymiana zużytych elementów pozwalają utrzymać sprzęt w pełnej sprawności, zwiększając wydajnoś…
W 2024 roku eksport polskich produktów i przetworów rolno-spożywczych wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim do rekordowej wartości w euro. Pozytywną dynamikę odnotował handel zarówno z krajami Unii, jak i spoza wspólnoty. Dalsze sukcesy polskich eksporterów będą zależały m.in. od zwiększania udzi…
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach sp. z o.o. poszukuje do współpracy rolników. 
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC.