Przejdź do głównej treści

Rolnicy z Dolnej Saksonii chcą odstrzału wilków

| MP | Rolnictwo
foto: pixabay.com
foto: pixabay.com

Społeczność wiejskie w Wippingen (Dolna Saksonia) aktywnie zabiegają o odstrzał wilków. Ilość ataków na zwierzęta hodowlane w Dolnej Saksoni stale wzrasta.

W całej Europie populacja wilka rośnie, społeczności wiejskie coraz bardziej zaniepokojone są zwiększającą się liczebnością watach. 26 maja w Wippingen doszło do zabicia 800 kilogramowej krowy, lokalna społeczność podejrzewa o to wilki.

Podejrzenia poparte są śladami oraz występującymi wcześniej innymi przypadkami ataków wilków na zwierzęta gospodarcze w tym rejonie. 800-kilogramowa krowa stała zaledwie 20 metrów od domu Hempensów. Właściciel Johannes Hempen wyraził swoje obawy dziennikarzom portalu agrarheute.com: „Myślę, że największym problemem jest to, że wilki całkowicie straciły strach przed ludźmi. Pastwisko, na którym krowa została zabita, znajduje się zaledwie 20 metrów od domu. Martwię się tylko o moją rodzinę i moje zwierzęta.”

Wielu jego sąsiadów widzi to podobnie. Społeczność rozpoczęła kampanię zbierania podpisów domagając się odstrzału wilków. W Polce również dochodzi coraz częściej do ataku na zwierzęta gospodarskie, jednak z uwagi na dość mocno medialnie osadzone lobby antyłowieckie cały czas propaguje się kult "złego myśliwego", który koniecznie w swoich łowieckim portfolio chce mieść kolejne trofeum. W ten sposób odsuwa się uwagę opinii publiczne od problemu jakim na pewno staje coraz zuchwalsze zachowanie wilków.

Inicjatorem akcji zbierania podpisów w Wippingen był lokalny burmistrz Hermann Gerdes. Zapytany przez portal społecznościowy „Hallo Wippingen”, burmistrz Gerdes powiedział, że chociaż nie zainicjował kampanii i nie złożył jeszcze wniosku o odstrzał wilków, uznał, że kampania „nie jest zła”, ponieważ reprezentuje opinię publiczną, która zasługuje na uwagę.

Źródło: https://www.agrarheute.com / foto: https://pixabay.com/

 

Olej to płyn eksploatacyjny stosowany w każdej maszynie rolniczej – od ciągników po kombajny. Odpowiada nie tylko za smarowanie, ale również chłodzenie czy ochronę przed korozją. W branży, w której maszyny są narażone na pracę w trudnych warunkach – zmiennym obciążeniu, wysokich temperaturach, zapy…
Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury.
W związku z pojawiającymi się ogniskami pryszczycy odbędzie się spotkanie informacyjne. Wielopolski Izba Rolnicza zaprasza rolników do Starostwa Powiatowego w Obornikach.
Wiosna to czas intensywnych prac w gospodarstwie. Aby uniknąć przestojów podczas siewów i pierwszych zabiegów agrotechnicznych, warto odpowiednio wcześnie skontrolować stan maszyn. Regularna konserwacja i wymiana zużytych elementów pozwalają utrzymać sprzęt w pełnej sprawności, zwiększając wydajnoś…
W 2024 roku eksport polskich produktów i przetworów rolno-spożywczych wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim do rekordowej wartości w euro. Pozytywną dynamikę odnotował handel zarówno z krajami Unii, jak i spoza wspólnoty. Dalsze sukcesy polskich eksporterów będą zależały m.in. od zwiększania udzi…
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach sp. z o.o. poszukuje do współpracy rolników. 
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC.